Eelarve ja majandusaasta aruanded

Saue valla jooksva aasta ja möödunud aastate eelarved, lisaeelarved ning eelarvestrateegiad.

Saue valla 2024. aasta eelarve kogumaht on ligi 76 miljonit eurot.

Planeeritud põhitegevuse tulud on 61,6 miljonit eurot ja põhitegevuse kulud 56,6 miljonit eurot.
2024. aasta eelarve on planeeritud, et viia ellu arengukavaga võetud eesmärgid.
Arvestades, et Eesti majanduses on olnud seitse kvartalit järjest majanduslangus ja ka 2024. aastal suurt majanduskasvu pole oodata, on tulude kasv planeeritud minimaalsena ja ka kulude planeerimisel on piirdutud vaid hädavajalikuga.

TULUD 
Saue valla põhitegevuse tulud koosnevad maksudest, toetustest, kaupade ja teenuste müügi- ning muudest tuludest.
Põhitegevuse tulude kogumaht 61,6 miljonit eurot on 6% rohkem kui eelmisel aastal.
Maksutulude prognoosimisel on arvestatud elanikkonna kasvuga, mis on varasematest aastatest väiksem. Töötasude kasv ja sellest tulenev maksutulude kasv jääb 2024. aastal prognoosi kohaselt 6,6% juurde. 

KULUD
Põhitegevuse kulude kogumaht on 53,8 miljonit eurot (2023: 46,8 miljonit eurot), mis on 15% rohkem kui möödunud aastal.
2024. aasta eelarve prognoosimisel on baaseelduseks ühelt poolt majanduskeskkonnaga jooksev kohanemine, teiselt poolt valmisoleku säilitamine kulude korrigeerimiseks juhul, kui tulueeldused ei täitu.
Arvestades maailma ja Eesti majanduses valitsevaid keerulisi olusid, on kulude kasv planeeritud minimaalsena. Vallavalitsuse ja hallatavate asutuste eelarvetes pole 2024. aastal planeeritud palgakasvu.
Kasvud on planeeritud ainult lisanduvate töökohtade (peamiselt haridusvaldkonnas) võrra.
Erandiks on kooliõpetajad, kelle palk kasvab vastavalt riigiga saavutatud kokkuleppele 3,1%. Selle tuules kasvavad lasteaia õpetajate palgad valla eelarveliste vahendite arvelt 1,7 %.
Majanduskulude kasvu prognoositakse kuni 5%. Eelarve koostamisel on esmane eesmärk olnud jälgida põhitegevuse tulemi säilimist, et tagada valla investeerimisvõimekus, mis tuleneb valla arengukavast ja eelarvestrateegiast. 
Reageerime muutustele
Peame säilitama valmisoleku kiireks reageerimiseks, kui majanduskeskkonnas toimub kiireid muutusi. Eelkõige peame arvestama majanduse pikema jahtumisega.
Valda kõige otsesemalt puudutab see, kui hakkavad toimuma suuremahulised koondamised ja ettevõtete sulgemised kuni pankrotini välja. Nende muutuste kaudu võib kiiresti kasvada töötute arv, mis kõige otsesemalt mõjutab tulumaksu laekumist.
Oleme hinnanud, et kõrgendatud ohuhoiatuseks võib pidada laiapõhjalist tööpuuduse kasvu ning sellega kaasnevat töötute osakaalu tõusu üle 10%. Tänase seisuga on vallas ca 790 töötut ja tööpuuduse võrreldav tase keskmiselt 6,2%. Kriitiline mõju eelarvele on töötute kasvul üle 13% ning selline olukord vajab eelarveaasta siseselt kindlasti eraldi käsitlemist. 
Põhitegevuse tulem ehk  põhitegevuse tulude ja kulude vahe on planeeritud 4,9 miljonit eurot.

INVESTEERINGUD
Lähtuvalt majandusolukorrast on sellesse aastasse planeeritud ainult vältimatud investeeringud.
Investeeringuid on kokku 13,9 miljonit eurot, mis kaetakse sihtfinantseerimistoetuste, põhitegevuse tulemi ja laenuvahendite arvelt. Suurem osa investeeringutest läheb haridusvaldkonda - 2024. aastal 5,8 miljonit eurot.
Haridusvaldkonnale järgnevad investeeringud majandusse ja taristusse kokku 4,1 miljoni euro ulatuses. Kultuuri ja vabaaja veetmisse investeeritakse 1,7 miljonit eurot. Keskkonnakaitse investeeringuid on kokku 1,6 miljoni euro eest.

2024. aasta eelarve täitmine

Saue valla 2023. aasta eelarve kogumaht on ligi 72 miljonit eurot.

TULUD
Saue valla põhitegevuse tulud koosnevad maksudest, toetustest, tuludest kaupade ja teenuste müügist ning muudest tuludest.
Põhitegevuse tulude kogumaht on 58,2 miljonit eurot (2022. aastal 50,5 miljonit eurot) mis on 15% rohkem kui eelmisel aastal.
Maksutulude prognoosimisel on arvestatud elanikkonna kasvuga nii, et Saue valda lisandub 2023. aastal 475 maksumaksjat, kes tooksid valla tuludesse täiendavalt ligikaudu 1,4 miljonit eurot.
Töötasude kasv ja sellest tulenev maksutulude kasv jääb 2023. aastal  10-15 protsendi vahemikku. Seda mõjutab oluliselt Eesti riigi poolt otsustatud haridustöötajate palgakasv 23,86%.
Ühinemisjärgselt on Saue valla tulud kasvanud ühtlaselt.

KULUD
Kulude kasvamist mõjutab eelkõige tugev tööjõukulude kasv. Majandamiskulude kasvu prognoosime kuni 7%, sest suuremad tõusud on arvesse võetud 2022. aasta lisaeelarvetega.
Eelarve koostamisel on esmane eesmärk olnud jälgida põhitegevuse tulemi säilimist vähemalt eelmise perioodi absoluuttasemel, et tagada valla investeerimisvõimekus. 
Põhitegevuse kulude kogumaht on 53,8 miljonit eurot (2022. aastal 46,8 miljonit eurot) ,mis on 15% rohkem kui möödunud aastal.
2023. aasta eelarve prognoosimisel on baaseeldus ühelt poolt majanduskeskkonnaga jooksev kohanemine, teiselt poolt valmisoleku säilitamine kulude korrigeerimiseks juhul, kui tulueeldused esimesel poolaastal ei täitu.
Eelarves on arvesse võetud üldist inflatsioonilist keskkonda, samuti palgasurvet, mis omavalitsuste puhul kerkib päevakorrale seoses õpetajate tugeva palgakasvuga, mida rahastab suures osas riik.
Selle kasvu taustal laienevad palgatõusu ootused paratamatult koolide ülejäänud personalile, lasteaedadele, huviharidusele, noorsootööle, kultuuriasutustele ja sealt edasi vallavalitsuse samade valdkondade töötajatele.
Eelarvet koostades võtsime arvesse palgatasemeid ülejäänud avalikus sektoris. Peame olema jooksvalt konkurentsivõimelised, et mitte kaotada töötajaid, kelle asendamine hiljem võib olla oluliselt keerulisem ja kallim.
Samuti peame arvestama muutustega õigusruumis ning järjest kasvavate nõuetega erinevatele teenustele (eelkõige haridus- ja sotsiaalteenused), mis mõjutab otseselt teenuse korraldamise hinda ning järjest suuremat spetsialiseerumise vajadust.
Sammu tuleb pidada püsiva kiire elanike arvu kasvuga, mille osas prognoosime küll seoses kinnisvaraturu jahtumisega järgmiseks aastaks mõningast taandumist. Tuleb aga arvestada, et sellised mõjud jõuavad omavalitsuses kohale 6- kuni 12-kuulise välbaga.

Põhitegevuse tulem
Põhitegevuse tulem ehk  põhitegevuse tulude ja kulude vahe on planeeritud 4,3 miljonit eurot, mis on põhitegevuse tuludest 7,4%.

INVESTEERINGUD
Lähtuvalt majandusolukorrast on  sellel aastal investeeringutes planeeritud ainult vältimatud investeeringud.
Investeeringuid on kokku 13,9 miljonit eurot, mis kaetakse sihtfinantseerimistoetuste, põhitegevuse tulemi ja laenuvahendite arvelt.
 

2023.aasta eelarve täitmine

Saue valla 2022. aasta eelarve kogumaht on 69 miljonit eurot.

Põhitegevuse tulude kogumaht on 46 684 100 eurot (2021: 43 099 600 eurot). Põhitegevuse tulud kasvavad 2022. aastal 9,5%, võrreldes eelmise aastaga. Selle taga on prognoositav majanduse koroonajärgne taastumine ja üleüldine palgatõus, mis suurendab vallaeelarvesse laekuva üksikisiku tulumaksu prognoositavat summat, mis moodustab tuludest 71%. Tulumaksu maksjaid planeeritakse 12 100 inimest. Maksumaksjate arvu kasv suurendab valla tulusid ligi 1,3 miljoni euro võrra.
Põhitegevuse kulude kogumaht on 43 257 700 eurot (2021: 39 216 700 eurot). Kulude kasvuks on planeeritud 10,3%, võrreldes 2021. aastaga.
Põhitegevuse tulem on planeeritud 3 426 400 (2021: 3 882 900 eurot), mis on põhitegevuse tuludest 7,3%.
Investeeringuid on planeeritud rekordtasemel 22,3 miljonit eurot. Suuremad investeeringuobjektid on mustkattega teede ehitus 1,3 miljonit eurot, jalg- ja jalgrattadeede ehitus 800 tuhat eurot, Saue linna keskusala välja arendamine 750 tuhat eurot, Turba aleviku ühisveevärgi ja kanalisatsioonisüsteemi uuendamine 1,3 miljonit eurot, avalikult kasutatava spordisaali ehitamine riigigümnaasiumi juurde 550 tuhat eurot, Saue kooli juurdeehitus 2,3 miljonit eurot, Möldre lasteaia juurdeehitus 500 tuhat eurot, Turba lasteaia rekonstrueerimine 800 tuhat eurot, Kotka piirkonda lasteaia rajamine 2,5 miljonit eurot ja Saue lasteaia Midrimaa õueala 1,2 miljonit eurot.

2022. aasta eelarve täitmine

Saue valla eelarve tulude-kulude maht 2021. aastal on 40,3 miljonit eurot, millele lisandub 16,2 miljoni euro ulatuses investeeringuid. Põhitegevuse tulem on 3,6 miljonit eurot.

2021. aasta on eriline Covid-19 kriisi tõttu, mis avaldab tugevat ja pikaajalist mõju kogu Eesti majandusele, sh Saue valla eelarvele ja investeeringutele.
2021. aasta eelarve on Saue Vallavalitsus koostanud konservatiivselt.
Tulude osas on kasv prognoositud vaid elanikkonna arvu suurenemist arvesse võttes. Lisaks oleme arvestanud töötuse jätkuva kasvuga.
Kulude kasvu, sh tööjõu ja majanduskulude kasvu ette ei nähta. Kulud kasvavad vaid vältimatute lisandunud kulude võrra.
Kulud haridusele suurenevad võrreldes 2020. aastaga 2,5%, mida mõjutavad Veskimöldre haridusmaja avamine 2020. aasta septembris ning naaberomavalitsustelt sisseostetavate haridusteenuste kasv.
Sotsiaalvaldkonna planeeritud kulud kasvavad 4,6%, mille tingib teenuste spektri laiendamine ja toetuste määrade suurendamine.

Tööjõukulud ei kasva
Arvestades ülemaailmeset tervise- ja majanduskriisi, ei näe me võimalust tööjõukulude kasvuks. Oleme valmis ka kärbeteks, kui üldine majandusolukord seda nõuab. Oluline on tagada kõikide teenuste kättesaadavas ning läbi selle inimeste tööhõive ja stabiilsus.

Majanduskulud jäävad eelneva aastaga samale tasemele
Majanduskulud on planeeritud tervikuna samale tasemele. Hallatavate asutuste juhid said võimaluse leida kokkuhoiukohti ja kasutada kokkuhoidu samas ulatuses teiste vajaduste katmiseks.

Tegevustoetused oluliselt ei vähene
Eelarve koostamisel on silmas peetud, et tegevustoetused oleksid samas suurusjärgus eelneva aastaga.

Investeeringute kogumahuks on planeeritud 16,2 miljonit eurot
Investeeringute planeerimisel on lähtutud valla arengukavast sooviga ellu viia maksimaalselt planeeritud investeeringuid majanduse turgutamiseks üldiselt.
Investeeringute osatähtsus eelarves on jätkuvalt kõrge, mis on olnud iseloomulik kogu ühinemisjärgsele valla tegutsemisele.
Olulised investeeringud lähevad haridusse ja kultuuri. 2021. aastal ehitatakse Laagrisse riigigümnaasium, mis alustab tööd septembris 2022 ja mille juurde spordihoone ehitamine on valla ülesanne. Rekonstrueerimisel on Ääsmäe kooli teine etapp, õppekorpuse vana osa. Plaani on võetud Turba lasteaia rekonstrueerimine energiatõhususe ja sisekliima parandamiseks. 
Sotsiaalvaldkonnas on suuremad objektid Sauel Tule 7 sotsiaalmaja ehitamine ja Haiba lastekodu uuendamine.
Maidla külas ehitatakse koostöös AS-iga Kovek välja ühisveevärk ja –kanalisatsioon. Turba alevikus rekonstrueeritakse KIK-i toetuse saamisel kanalisatsiooni II etapp, sh puhasti.
2021. aastal on planeeritud teedeehituseks ligi miljon eurot ning lisaks 800 tuhande euro ulatuses jalg- ja jalgrattateid.
Investeeringute katteallikas on põhitegevuse tulem, erinevad toetused ja kaasatav laenukapital. Et tervise- ja majanduskriisi järgselt säilitada investeeringute tempo, on riik otsustanud järgnevaks kolmeks aastaks kohalike omavalitsuste netovõlakoormuse piirmäära tõsta seniselt 60%-lt 80%-ni, mis suurendab meie laenuvõimekust ligi 8 miljoni euro võrra.

2021. aasta eelarve täitmine 

Viimati uuendatud 12.03.2024

Kas sellest lehest oli abi?