Koerte registreerimine

Mida koeraomanik peab teadma koera registreerimisest ja kiibistamisest?

 

Vastavalt Saue valla koerte ja kasside pidamise eeskirjale tuleb alates 1. märtsist 2008 kõik koerad registreerida Saue valla lemmikloomade keskregistris ja märgistada mikrokiibiga. Nimetatud nõue ei kehti koerte osas, kes on registreeritud registris enne 1. märtsi 2008 ning kes kannavad märgistusena hästiloetavat tätoveeringut või registreerimisnumbrit kaelarihmal.

 

Mikrokiibiga märgistamine on vajalik eelkõige selleks, et kõik hulkuvad koerad oleksid kiiresti identifitseeritavad ning jõuaksid siis ka kiiremini koju tagasi. Teine ja võib olla isegi olulisem põhjus on see, et kiibistatud looma puhul saab kiiresti tuvastada, kas loom on marutaudi vastu vaktsineeritud või mitte. Siin võib viivitamine või teadmatus  maksta aga juba inimelu.

Vallavalitsus sõlmib registri haldamiseks lepingu Eesti Väikeloomaarstide Seltsiga. Selts ühendab loomaarste üle kogu Eesti. Saue valla inimestel on kõige lähem oma loomad registreerida Nõmmel asuvate väikeloomakliinikutes. Registreerimist teostavate loomaarstide nimekiri avaldatakse ka valla kodulehe keskkonnarubriigis ning alati võib infot küsida ka vallavalitsuse töötajatelt.

 

Registreerimine ja kiibistamine koos vaktsineerimisega

Uued nõuded ei tähenda, et kõik koeraomanikud peaksid kohe tormama oma koertega loomaarstide juurde märgistama. Küsimusele tuleb läheneda mõistlikult ning kiibistamine ja registreerimine on mõttekas ette võtta siis kui jõuab kätte looma vaktsineerimise aeg. Siis saab kõik protseduurid teha ühekorraga ja looma vähem arsti juures traumeerides.

Vallavalitsus korraldab koostöös MTÜ Loomade Hoiupaigaga eeldatavalt maikuus ka ülevallalise kiibistamise päeva, kus Hoiupaiga töötajad tulevad valda ning kõik soovijad saavad oma loomi soodustingimustel kiibistada ja vaktsineerida. Nimetatud üritusest teavitame elanikke aegsasti vallalehe vahendusel.

Kiibistamise protseduur ise on kiiresti teostatav ja valuta. Kuna iga mikrokiibi number on unikaalne kogu maailmas, siis saab kiibi abil looma eksimatult identifitseerida. Registrisse kantavateks andmeteks on Saue vallas registreeritud koerte ja nende omanike andmed, samuti koera vaktsineerinud veterinaararsti nimi ning viimase vaktsineerimise kuupäev.

 

Hulkuvad koerad kiibistatakse varjupaigas

Saue vallas tegeleb hulkuvate loomade püüdmisega MTÜ Loomade Hoiupaik. Kõik Saue vallast püütud hulkuvad ja märgistamata  loomad kiibistatakse hoiupaigas ning looma kättesaamisel peab koeraomanik tasuma selle kulud. Niimoodi tagatakse, et nn riskirühma kuuluvad loomad saavad märgistatud esmajärjekorras.

 

Koera registreerimine registris on tasuta, kiibistamise eest tuleb maksta

Koerte registreerimine Saue valla lemmikloomade keskregistrisse on koeraomanikule tasuta, selle tegevuse eest maksab Väikeloomaarstide Seltsile Saue Vallavalitsus.

Mikrokiipimise eest tuleb koeraomanikul tasuda mikrokiibi maksumus ja loomaarsti visiiditasu vastavalt valitud kliiniku hinnakirjale. Kaasa tuleb võtta omaniku pass või ID-kaart (isikukood) ja koera dokumendid kui need on olemas  (tõutunnistus või pass). 

 

KUIDAS KANDA OMA LOOM LLRi REGISTRISSE?

1. Mine aadressile www.llr.ee

2. Logi sisse oma ID-kaardiga „E-teenindusse" (selle leiad kas lehe ülevalt paremalt või Avalehelt)

3. (Kui Sinu nimel on juba mõni lemmikloom, kuvatakse Sinu andmed ning selle all Sinu lemmiklooma andmed)

4. Uue lemmiklooma registreerimiseks palun vajuta sinisele „Registreerin uue kiibitud looma" nupule

5. Avaneb kohustuslik looma kiibi numbri kontroll, kus kontrollitakse ega sellise kiibiga looma pole juba registrisse kantud.
Palun sisesta lahtrisse oma looma kiibi number (see on 15-kohaline numbrikombinatsioon) ning vajuta „Kontrollin kiibi numbrit registrist" nupule.

6. Kui kiibi numbrit registris pole, siis avaneb looma registreerimisvorm. Täida lahtrid ning „Salvesta" andmed.

7. Kui loom on registrisse kantud, näed ta andmeid ka „Loomade nimekirjas"

NB! Portaal on mõeldud ainult loomaomanikele enda lemmikloomade registreerimiseks.

 

Kõikide küsimustega palun pöörduda valla avaliku ruumi spetsialisti  Miia Krauni poole, telefon 654 1124 ja e-post miia.kraun@sauevald.ee