Laagri riigigümnaasiumi arhitektuurikonkursi võidutöös on kasutatud lihtsaid, kuid ajatuid vormi- ja kujundusvõtteid

Riigi Kinnisvara AS korraladas koostöös Saue Vallavalitsuse ja Eesti Arhitektide Liiduga Laagri gümnaasiumi ja spordihoone arhitektuurivõistluse, kuhu laekunud viie töö hulgast tunnistati esikohavääriliseks BOA OÜ ideelahendus märgusõnaga „Kaks kantsi".

Riigi Kinnisvara AS-il on olnud riigigümaasiumite arhitektuurivõistlustega juba varasemalt kokkupuuteid, neil on mitmekordne kogemus samateemaliste hoonetega. Seda projekti vedanud Tanel Saue sõnul on viis esitatud tööd arvuliselt küll keskmine tulemus, aga teadaolevalt on praegu käimas üle Eesti palju ideekonkursse, seega on arhitektidel tööpõld pikalt ees. „Seda enam on heameel, et kõik viis olid tegelikult väga tugeva tasemega lahendused," nendib Saue.

Võidutöö autorid Anto Savi, Jürgen Lepper ja Maiu Hirtentreu on lahendanud 540-le õpilasele mõeldud kooli- ja spordimaja kahe erineva hoonena, mis on omavahel galeriikoridoriga ühendatud. Välisvormilt on tegemist ilma liigse eputamiseta nelinurksete tahukatega, mis olevat kõige kompaktsem arhitektuuriline vorm üldse. Fassaad on lahendatud punase tellisega ja arvestades seda, et kõrval asuv tennisehall ja planeeritav tervisekeskus on halli värvi, siis paistab gümnaasiumi- ja spordihoone seal vahel kena kontrastse värvilaiguna. Välisseinte aknede paigutuses puudub klassikaline rütm, need on erineva suuruse ja rühmitusega, mis annavad kuidagi ärksa visuaali. Sisehoovi, mis jääb ka kogukonnale kasutatavaks, pääseb üle kahte hoonet ühendava galeriikoridori kulgema pandud kaldteega, mis mõjub lahendusena värske ja mängulisena.

Hoone on 3-kordne, õppetöö saab toimuma peamiselt teisel ja kolmandal korrusel, kus läbi kahe tasandi paikneb keskel ka avatud aula-ala, esimesele jääb toitlustusala, tehno- ja abihooned, õpetajate toad. Spordihalli mahuvad mutifunktsionaalne väljak, tribüünid, pesemisruumid.

Žürii hinnangul on kavand „Kaks kantsi" keskkondlikult ja hoonemahtude jaotuselt ideekonkursi tugevaim töö. „Toodi välja, et võrreldes konkurentidega on see sobivaima visuaaliga koolimaja jaoks, kaldteega lahendatud sissepääs Veskitammi tänavalt sisehoovi loob atraktiivse maastiku muidu lameda reljeefiga keskkonnas. Kiideti ka fassaadilahenduse ajatust ja kestvust ning ökonoomset hoolduskulu tulevikus," vahendab žürii seisukohti Tanel Saue.

Praegu on võidutöö ideekavandis koolimaja suurus ca 5300 m2, žürii soovis selle vähendamist vähemalt 1000 m2 võrra.

Ideekonkursi preemiafond oli kokku 18 000 eurot, mis jagunes järgmiselt: esikoht 6 500 eurot, teine 4 500 eurot, kolmas 3 000 eurot ja kaks ergutuspreemiat suuruses 2 000 eurot.

Žürii – kaks ametnikku, kolm arhitekti

·         Timo Aarmaa, Riigi Kinnisvara AS-i arendusdirektor (žürii esimees)

·         Andres Laisk, vallavanem, Saue vallavalitsus

·         Tiit Trummal, arhitekt, Eesti Arhitektide Liit

·         Madis Eek, arhitekt, Eesti Arhitektide Liit

·         Jan Skolimowski, arhitekt, Eesti Arhitektide Liit

Gümnaasiumi projekteerimine ootab valimisjärgset aega

2016. aasta jaanuaris sõlmis Saue vald Haridus- ja Teadusministeeriumiga ühiste kavatsuste protokolli selle kohta, et Laagrisse rajatakse riigigümnaasium. Koolimaja asukohaks on mõeldud hästi ligipääsetav ja Tallinna-lähedane asukoht kohe Laagri keskuses, praeguse Laagri kooli kõrval. Harjumaa riigigümnaasiumite asukohad otsustati OÜ Geomedia haridusvõrgu analüüsi põhjal ning see nimetab kõige sobivamateks riigikoolide asukohtadeks Harjumaal Tallinna ja Laagri kõrval veel Tabasalut, Jüri ja Viimsit.

Ühinemislepinguga on kokku lepitud, et oktoobris tekkivas ühendvallas säiliks ka peale Laagri riigigümnaasiumi avamist Saue linnas asuv munitsipaalgümnaasium, kus hetkel õpib gümnaasiumi osas ligi 160 õpilast. „See otsus tehti vastavalt toonasele teadmisele suhtlusest ministeeriumiga," kinnitab ühinemisläbirääkimiste koodinaator Kadri Tillemann.

Tema sõnul on hilisemate läbirääkimiste käigus selgunud, et riik siiski ei soovi, et riigigümnaasiumiga samas omavalitsuses ka munitsipaalkool tegutseks. Lahenduse leidmisel on arutluse all olnud erinevad variandid riigigümnaasiumi filiaalist erakoolini. Saue linna tellimusel on analüüsitud ka seda, kas kooli võiks rajada linna territooriumile.

„Praegu ootab riigigümnaasiumi plaaniga edasiminek seda, et ministeeriumiga saaks sõlmida kooli rajamise lepingu, see aga jääb ilmselt juba valimisjärgsesse aega, kui on selge, kuidas osapooled ühendvalla koolivõrku näevad ja milistes tingimustes kokku lepivad," ütleb Tillemann.

Kui sügisel saab Saue vallavalitsus Haridus- ja Teadusministeeriumilt positiivse otsuse investeeringu tegemise kohta, saab Laagri riigigümnaasiumi plaaniga edasi minna ja korraldada hankemenetluse projekteerimistööde tellimiseks ideekonkursi võitjalt.

Projekteerimistööde maksimaalne maksumus on 363 000 eurot. Sellest 285 000 eurot moodustab Laagri gümnaasiumi projekteerimine ja 78 000 eurot spordihoone projekteerimine. Summadele lisandub käibemaks.