Kirjuta end 15. septembriks sisse, kui sügisel valimistel hääletada tahad

15. oktoobril toimuvad kohalikud valimised. Et olla otsapidi otsustamise juures ja teha oma valik volikogu valimistel, peab olema kuu jagu päevi raudselt elanikeregistris Saue valla all olemas. Ses valimistsüklis on oodata ka paari-kolme muudatust, võrreldes nelja aasta taguse sügisega.

On pigem reegel, et mingi osa elanikest ei oma registrikannet selles omavalitsuses, kus elab. Vahel on see kinni teenuses, mida vajatakse teises omavalitsuses, aga ilmselt on ka neid juhtumeid, kus lihtsalt ei arvatagi, et see võiks olla oluline.

Selle aasta valimistel on õigus hääletada esmakordselt ka 16-17-aastastel noortel. Sissekirjutus peab olema neiligi, aga veelgi rohkem vajab see seltskond ilmselt pisukest juhendamist, miks on oluline minna valima. Ja kust infot saab. Ja mis see kõik üldse tähendab. Eks ühiskonnaõpetajad koolis võta loodetavasti seda kohe septembris teha, aga lähi- ja perekonna abi oleks hea.

Lisaks noortele valimisõiguse andmise muudatusele andis riigikogu loa olla samal ajal nii parlamendi kui kohaliku omavalitsuse volikogu liige. Enne nimetati neid riigikogu liikmetest kandideerijaid, kes kohalike omavalitsuste volikogudesse kandideerisid,peibutuspartideks, sest ei olnud väga realistlik, et kõik nad parlamendi töö jätnuks. Ses mõttes on nüüd valikud selgemad: kui kandideerijal on jaksu ja motivatsiooni, on tal õigus ajada paralleelselt nii riigi kui valla asju.

Ja kolmas muudatus varasemate aastatega võrreldes on siinkandis muidugi see, et seoses ühinemisega Nissi ja Kernu valdade ja Saue linnaga on ses valimistsüklis valikut kohe kordi rohkem. Kõik nende nelja omavalitsuse erakonnad/valimisliidud kandideerivad ühes valimisringkonnas, seega saab näiteks Nissis valida nii omi seni tuntud poliitikuid, aga hääletada saab ka Kernu või Sauede kandideerijate poolt. Kui palju erinevaid rakukesi võistlustulle asub, selgub 5. septembri õhtuks.

Olulised kuupäevad

16.08.2017

Algab kandidaatide registreerimiseks esitamine.

05.09.2017

Lõpeb kandidaatide registreerimiseks esitamine (kell 18.00)

11.09.2017

Algab aktiivse valimisagitatsiooni aeg, mille jooksul poliitiline välireklaam on keelatud.

15.09.2017

Siseministeerium koostab valijate nimekirjad. Elukoha aadressiandmetes pärast valimispäevale eelnevat 30. päeva tehtud muudatusi arvesse ei võeta.

5.-11.10.2017

Toimub elektrooniline hääletamine. Hääletamine algab 5. oktoobril kell 9 ja kestab ööpäevaringselt kuni 11. oktoobri kella 18-ni.

9.-11.10.2017

Eelhääletamine toimub kõigis valimisjaoskondades kell 12-20. Toimub ka hääletamine väljaspool elukohajärgset valimisjaoskonda, sealhulgas valija asukohas, kinnipidamiskohas, haiglas ja ööpäevases hoolekandeasutuses.

15.10.2017

Hääletamine toimub kell 9-20. Toimub ka kodus hääletamine.

Elukohateate võib:

·         täita vallamajas kohapeal Lia juures;

·         välja printida ja saata postiga vallamajja (Veskitammi 4, Laagri, Saue vald):

·         teha ka e-teenuste vahendusel aadressil www.eesti.ee.

Lisainfo: Lia Krapivin, telefon 654 1143

Oluline kuupäev 15.09.2017.