Laagri maamärgiliseks skulptuuriks valiti kompositsioon jänesepere ja porgandiga

Ideekonkursile saadetud kaheksa kavandi hulgast sai enim žürii poolthääli töö „Suur saak". Porgandi ja jänesepesakonnaga kompositsiooni autoriks on skulptor Tauno Kangro ja taies saab tõenäoliselt Jõekääru parki püsti juba sel sügisel.

Veenva ülekaalu saavutanud konkursitöö „Suur saak" on Jõekääru parki kelgumäe otsa kavandatav 3,4-meetrise täiskõrgusega skulptuur, kus suure porgandi (1,4 meetrit) ümber ja peal sehkendab jänesepere. Porgandi otsas möllab üks suurem isend, kelle poos on selline, et viitab loomakese pingutusele juurikat maast välja tõmmata. Alt toetab väiksem jänes, püüdes tagakäppadel seistes ja porgandile toetudes suuremat loomakest tema eesmärgis aidata.

„See on monument rõõmsale ja töökale Saue valla rahvale. Vallamaja ees olevatest vahvatest porganditest inspireerituna oleks skulptuur heaks jätkuks juba olemasolevale kompositsioonile. Saue rahvas on tuntud oma töökate inimeste poolest. Juurviljakasvatus on suure au sees, iseäranis porgandikasvatus. Näiteks Kadarbiku porgandimahla ja Sagro porgandeid saab konsumeerida iga eestimaalane ja külaline," kirjeldatakse ideekavandiga kaasas olnud legendis. Materjaliks on valitud raudbetoon, mille peal on kahekomponentne polüuretaan. Porgandi osa tuleb autentselt oranž, jänesed hallikad.

Piike valikut tehes päris ei murtud, aga eriarvamusi žüriiliikmete vahel tuli ette küll. Kunstiinimesed Irja ja Gea leidsid, et skulpturaalne maamärk peaks olema vastupidav ning pigem lakoonilise ja puhta vormikeelega, n-ö tavainimesed soosisid pigem lustlikke ja mängulisemaid ideid.

Võidutöö „Suur saak" osas leidis Gea näiteks, et skulptuuri mõttes on seal palju juhuslikku, et maamärgiks valitav skulptuur peaks olema kompaktsem ja lihtsam ja vandaalikindlam. „Porgand ja kapsas, nojah ‒ porgand ja jänesed tunduvad ilmselt emotsionaalsemad, kuigi minu maitse jaoks on see idee siiski liiga detailne," jääb Irja kõhklevaks.

Neile oponeeris komisjoniliige ja kultuurinõunik Kaija, selgitades, et mitteprofessionaali vaatest on hiiglasuure porgandi ümber sehkendav jänesepere mõnusalt mänguline, võimaldab vaatajal oma peas lugusid juurde genereerda. „See on natuke absurdne, aga samal ajal pilkuköitev ja meeleolukas. Ma olen kindel, et möödasõitjad tahaks skulptuuri nähes peatust teha ja tulla lähemalt uurima," usub kultuurinõunik.

Ka Saue valla kujunduskava autor disainer Kard soosis just jänest-porgandit. „Eluring meeldib mulle ka muidugi, aga see on natuke tõsisem. Porgand on lõbus ja lapsemeelne, justkui viskaks iseenese üle nalja," leiab Kard.

Igatahes jäi kaheksa žüriiliikme esikolmikuks just „Suur saak", „Eluring" ja „Saue Teemant", aga esimene neist pälvis siiski üsna veenva ülekaalu. Ideekonkursi tingimused nägid ette ka auhinnafondi: esimene koht 3000 eurot ja teine-kolmas kumbki 1000. Võidutöö teostamismaksumus on 35 000 eurot ilma käibemaksuta.

Edasine plaan näeb ette, et peale vallalehes avalikustamist sõlmitakse autori Tauno Kangroga leping, misjärel saab kunstnik hakata monumenti valmistama. „Skulptuuri püstitamise kuupäev on lahtine, aga arvatavasti juhtub see augustis-spetembris," lubab kogu maamärgi valimise protsessi juhtinud avaliku ruumi spestialist Anete Tammeveski.

Ideekonkursi eesmärk oli leida Saue valda iseloomustav sümbol, mis oleks visuaalselt äratuntav ning seostatav Saue vallaga. Ideelahendus pidi kandma Saue vallale omast identiteeti, arvestades Saue valla arengukava, selles kajastatud visiooni ning väärtusi, samuti avaliku ruumi kujunduskava. Ideelahendus pidi pakkuma lisaväärtust valla elanikele ning tõstma avaliku ruumi kasutatavust, olema atraktiivne sõnumikandja nii sise- kui välisturistile.

kõik ideekonkursi tööd

Žürii esimees: Arnold Õispuu, Saue vallavolikogu esindaja

Kard Männil, Saue valla kujunduskava autor

Kaija Velmet, Saue valla kultuurinõunik