Redise kogukonnaaia projekt on jõudmas hankesse

Kui Jõekääru, Teemandi ja Kultuurikeskuse pargid on Laagri elanikele ilmselt juba tuttavad, siis nüüd on ehitusjärg jõunud Redise pargini, mis võib tegelikult isegi kulme kergitama panna, et mis ja kus see koht asub. Augusti lõpus toimus avalik arutelu, kus plaane tutvustati.

Redise pargiala on täna osaliselt üsna privaatselt paari-kolme maja elanike käsutuses olev aiamaa ‒ see taratagune ala, mis laiub Comarketist Redise tänava poole. Ka kohe sealsamas olevate pesukuivatamispostide alune maa kuulub rajatava pargiala sisse. See on olnud aastaid kasutuses justkui eramaana, aga tegelikult kuulub see vallale ja sellest ka plaan teha see ala avaliku ruumi osaks ja kasutamiseks kõikidele laagrikatele.

Konseptsiooniks on selle aleviku südames oleva ala ühendamine Kultuurikeskuse pargiga ja teiselt poolt aktiviseerida ja ilusamaks disainida ka poetagused harjumuspärased käigurajad. Kultuurikeskuse pargist alale suunduva kergtee ja mitte just kõige esteetilisema kauplusetaguse eraldamiseks kavandatakse taimedega kaetud variseina, teisel pool olev telliskivisein saab elavaks muudetud seinamaalingutega. Kergtee suubub tsoonideks jagatud Redise platsini. Seal lõikuvad käiguteed, paigaldatakse rattahoidjad ja pingid, sinna tuleb varjualune ja kuur, kus näiteks aiandushuvilised võivad kokku klopsida istutus- või linnupesakasti. Selline mõnus nokitsemise paik.

Ideeliselt teise hingamisega saab olema kohe kõrvalasuv kogukonnaaed. Sinna on kavandatud erinevad tsoonid konteinertüüpi peenramaadele, viljapuudele, marjapõõsastele, vahele võibolla siil rukist või nisu. Pigem siis ilu pärast, mitte saagikorjamise eesmärgil. Kui viljapuud ja marjapõõsad istutab vald, siis peenarde osas on mõttes haridusliku suunitlusega koostöö lasteaedadega ‒ saaksid n-ö linnalapsed ka oma näpu mulda. Aiamaade ala teises servas on koht mänguplatsile, sinna on kavandatud paar ronimisatraktsiooni ja kiike ning muruplats.

Avalikul tutvustamisüritusel osalesid peamiselt Redise pargialaga külgnevate kortermajade inimesed. Arutati pigem detaile, et mis mahus tuleb hekk, mis kattega on käiguteed, kas tasub mõelda ka korraliku avaliku tualeti peale.

Protsessi mõttes on tööd nüüd niikaugel, et septembris kuulutatakse välja ehitushange, aga suure tõenäosusega selle aastanumbri sees ehitus peale siiski ei hakka, jääb kevadesse. Koos Redise pargiga läheb hankesse ka vallamajaesise lipuväljaku ehitus (loe lähemalt selle aasta maikuu vallalehest) ja serv jõeäärset Teemandi parki, kus kujundatakse ümber parkla-ala.

Tutvu eskiisiga