Näitused Saue vallas

30. oktoobrini on Laagri kultuurikeskuses avatud sügisnäitus Laagri kohvikutepäevast "Elus on külalisi"

30. septembrini on Riisipere raamatukogus avatud näitus „Mets mühiseb köitekunstis"

 
Eesti Köitekunstnike Ühenduse liikmed on koondanud näituseks muinasjuttude unikaalköited.
 
Muinasjutt on teadlikult väljamõeldisele rajatud jutustus, mis räägib vastu loogikale, loodusseadustele ja ei hooli kindlast ajaloolisest keskkonnast. Praegu toimub ühiskonnas suur metsateemaline diskussioon, sest metsa raiutakse hoolimatult palju, unustades sootuks, et mets on elus süsteem, mis vajab tarka ja tähelepanelikku ning hoolivat suhtumist.
 
Eesti ja väliskirjanduses on märkimisväärne koht metsateemalistel muinasjuttudel. Metsamuinasjutud aitavad meil taas meenutada sidet looduse ja selle olenditega. Näiteks Friedrich Reinhold Kreutzwaldi loomamuinasjuttu „Reinowadder Rebbane" võib lugeda kui metsaelanikke petva ja ärakasutava rebase lugusid või inimühiskonna allegooriat.
 
Mets ei ole kauge, sinna on võimalik pakku minna ja ta on oma olemuselt meie teine kodu. Loodetavasti metsad Eestis säilivad ja me ei pea sajandi pärast ainult ulme- ja muinasjuturaamatutes metsast lugema, loodusfoto raamatute kaasi silitama.
 
Näitusel osalevad Rene Haljasmäe, Sirje Kriisa, Lennart Mänd, Tähti Roostalu, Tulvi Hanneli Turo, Irmeli Vaher-Jaanson ja Tiiu Vijar.
 
Kujundus Tiia Eikholm. Näituse lisainfo Rene Haljasmäe, rene.haljasmae@pallasart.ee.
 

30. septembrini on Saue vallamaja akendel avatud Ralf Sannikovi näitus "Nähtamatu"

 
Idee näituse nime taga: Endamisi mõtiskledes üks jalg teise ette, siht silmapiiril ning alati kiirustades. Nii kõnnib keskmine inimene ning ei märka paljusid detaile enda ümber. Tihti aga märkame, kui meid märgatakse, eriti kui seda teeb terve mass inimesi. Meile meeldib kulgeda ilma võõraste hinnangut endaga kaasa võtmast. Saue vallamaja akendest ei ole enam võimalik nähtamatult mööda kõndida, sest kunst märkab sind. Need lõuendid akendel vaatavad puurivate pilkudega ning kui piisavalt pikalt vastu vaadata, võid leida end tundmast uusi ja võõraid emotsioone. Nende ees, kuigi üksi, oled sa nähtud.
 
Ekspressionistliku kunsti loov Ralf Sannikov on viimased aastad jäädvustanud enda emotsioone lõuendile ning sellega jõudnud ka välismaale. Sel aastal rohkem endamisi nokitsenud ning kõrgetes hämarates stuudioruumides oma tööde keskel päevi ja öid veetnud. Tema sõnul on lõuend kui peegel. Selle tulemus on küll isikupärane, kuid teisalt laienev kõikidele inimestele. Igaüks meist on tundnud kurbust, elevust, rõõmu, kaotust ning seda kõike ja enam on maalide silmis näha.
Ralfi arvates on kõige kergem on emotsioone püüda läbi õli- ning spreivärvide, sest see olevat tasakaalustatud kaos. Enda stilis on ta kindel ning kavatseb seda palli veeretada järgmised 50 aastat. 
Kuhjuvatest töödest valitud üksikud pääsevad ka publiku ette ja nõnda ongi siin Sauel need üleval.