Näitused Saue vallas

Bálint Pörneczi näitus „Figurák" [„Figuurid"] 11. maist - 30. juunini Riisipere Raamatukogus

Bálint Pörneczi töötas aastaid Ungari päevalehe Magyar Nemzet fotograafi ja fototoimetajana, seejärel aga viis aastat uudisteagentuurile AFP. Sestap pole imestada, kuidas ta ajapikku pressifotograafiast tülgastus.
 
Fotoseeria „Figuurid" sünni kohta räägib ta järgmist: „Mind valdas läbipõlemistunne ja tundsin, kuidas ma Budapestis end enam teostada ei suuda. Pildistasin iga päev üht ja sama, teadmises, et mu pildid jõuavad homme koos eilse ajalehega prügikasti. Seepärast võtsin vastu otsuse alustada uut elu Prantsusmaal. Alguses olin lehekandja, seejärel hakkasin tööle ühe kohaliku ajalehe juures. Selle kõrvalt hakkasin aga üha rohkem mobiiltelefoniga pildistama, mis aitas uuesti sisendada fotodes peituvat elurõõmu, mida olin tundnud siis, kui kunagi pildistamisega alustasin."
 
Bálinti mustvalged portreed jäid silma Instagramile, mis tõstis need esile ühes blogipostituses. 
 
Bálint Pörneczi elab 2011. aastast alates Prantsusmaal. Nüüd esitletavat fotoseeriat alustas ta 2013. aastal. Igapäevaste käikude ajal on kunstnik hakanud pildistama oma telefoniga inimestest tänaval portreesid, peamiselt sellistest, kes teostavad end oma töö kaudu. Kõik pildid on rangelt mustvalged ja kui välja arvata lähim perering, esinevad kõik figuurid tema töödes vaid korra. Inspiratsiooni on ta enda sõnutsi nendeks ammutanud August Sanderi, Anton Corbijni ja Richard Adeont'i loomingust.
 
Bálint kõneleb oma fotode valmimise kohta järgmist: „Üllatus, üllatus, aga kümnest seitse on nõus, et neid jäädvustan. Kui mulle jääb punase tule taga, poes või kasvõi metroos silma mõni huvitav isik või meenub mulle kellapatarei vahetamisel, et mul on kollektsioonist veel puudu kellassepp, pöördun lihtsalt tema poole ja teen selgeks, kes ma olen ja mida tahan. Loomulikult võtan ma välja ka oma telefoni ning näitan varem tehtud pilte. Enamik inimestel on selleks paar minutit aega. Kui mu pilte aga vaadata, jääb silma, et naiste figuure on vähem. Imelikul kombel on mul künnis naiste poole pöörduda. Tunnen, et kui oleksin naine, oleksin ka mina üllatunud kui üks minusugune tüüp sellise ettepanekuga minu poole pöörduks."
 
Bálint Pörneczi on sündinud 1978. aastal Budapestis. Hetkel elab ta Prantsusmaal Rodezes. Fotograafiahuvi on ta pärinud oma isalt, Alžeerias veedetud lapsepõlve ajast, mis viis edasi fotoreporteri karjäärini.
 
2006. aastal töötas ta Ungaris uudisteagentuurile France Presse. 2007.-2011. oli ta ühe Ungari juhtiva päevalehe Magyar Nemzet laupäevalehe fotograaf, fototoimetaja ja kunstiline juht. 2011. aastast alates töötab ta Ungaris ja Austrias vabakutselise fotograafina Bloomberg Newsi all. 2012. aastast elab ta Prantsusmaal ja teenib elatist vabakutselise fotograafina.
 
2015 võitis ta oma fotoseeriaga „Figuurid" Pariisi fotonäituse auhinna „Photo press zoom" („Salon de la Photo 2015").
 
Tule ja tutvu piltidega!
 
 

Saue vallamaja fuajees on 30. aprillist avatud Üllar Variku näitus „Sissevaade tundmatusse"

Näitus jääb avatuks 30. maini.
 
Kohtla-Järvel energeetikute peres sündinud Üllar Variku kodus oli küll korralik raamatukogu, aga üksainus kunstialbum – Viiralti 1961. aastal ilmunud album.
 
„See oligi minu esimene kokkupuude kunstiga," on meenutanud Üllar Varik.
 
Raamat oli tal suurest vaatamisest täiesti peas. Poiss käis küll kunstiringides, aga mitte näitustel, sest neid Kohtla-Järvel lihtsalt polnud.
 
Kunstihuvi viis elukutseni ja Üllar Varikust sai sisearhitekt, ta töötab projekteerimisfirmas Varik Projekt OÜ projekteerija-disainerina.
 
Üllar Varik kirjeldab oma näitust nii: „Kunst on mõistuse osavõtuta sündinud tung, tungiprintsiip ja lunastus - need read ilmestavad hästi käesolevat näitust, kus minu tööd pulbitsevad värvi ja rütmi koosmõjust, pildid ja nende tegelased karjuvad värvi kihtide all ning maalidel on tohutu hoogsus sees, mida on näha ka maalimisstiilist.
 
Piltide olulise sisu moodustub värv ja rütm. Saladuseks pole minu kiindumus sürrealistlikusse ekspressionismi, sümbolismi.
 
Äratuntavalt sürrealistlikud on nii kompositsioonilised lähenemised kui ka paljude maalide stiil/stiilitus.
 
Näituse pealkiri „Sissevaade tundmatusse" ilmestab hästi näituse sisu. Kunstnik hüpleb erinevate kujundite rägastikus ja ei suuda peatuda, jookseb ühest mäest üles, teisest alla, endale aru andmata, kuhu ta tahab jõuda. Ehk ongi see selle näituse parim osa, mis annabki vaatajale ülevaate ühest hullust sürrealistlikust eneseotsingust."