14. juunil möödub 80 aastat juuniküüditamisest

Juuniküüditamise ohvrite mälestamiseks süüdatakse 14. juunil üle Eesti küünlad, et hoida elavana mälestust süütutest inimestest, kes kannatasid nõukogude okupatsioonivõimude inimsusevastaste kuritegude all.

Küüditatute mälestusüritused toimuvad kõikjal Eestis.

Saue linnas mälestab Saue Kristlik Vabakogudus küüditamise ohvreid juba pühapäeval, 13. juunil, kell 14.30 Eesti vabaduse eest langenute mälestuskivi juures kirikuaias.

Paldiski naiskodukaitsjate eestvedamisel algab 14. juunil kell 16 Paldiski rongijaama kõrval küüditatute mälestuskivi juures mälestusüritus, mis kulgeb läbi Keila ja Saue Tallinnasse Maarjamäe kommunismiohvrite mälestusmärgi juurde.

Saue linna jõutakse 14. juunil orienteeruvalt kell 18. Mälestustseremoonia toimub Saue raudteejaamas rongipeatuse rajajate mälestuskivi juures.

Rongipeatuse rajajate mälestuskivi juures seetõttu, et teadaolevalt viidi Sauelt küüditamisele kuulunud inimesed Keilasse ja kuigi küüditatute rong Saue jaamas ei peatunud, sõitis see siiski siit läbi.

Naiskodukaitse mälestusüritus „Ma ei unusta Sind!" on ettevõtmine, mil üheks päevaks saab enamik Eesti raudteejaamu mälestuslindid. Tänavu juba kolmandat korda, kuid üle-eestilisena esimest korda.

69 raudteejaamas 1630 meetrit leinalinti lehvimas mälestuste tuules 10 000 eestimaalase mälestuseks.

14. juunil 80 aastat tagasi muutus paljude Eesti elanike elu tundmatuseni. Neil tuli jätta oma kodud ja senine elu ning astuda vastu hirmutavale teadmatusele.

Esimene Nõukogude Liidu okupatsioonivõimude korraldatud küüditamislaine viis endaga kaasa paljud aktiivsed ja isamaalised inimesed, kes olid eelneva 20 aasta jooksul andnud panuse parema Eesti loomisele. Okupatsioonivõim pidas neid liialt ohtlikeks. Hinnanguliselt 10 000 inimest kisti oma kodu ja juurte küljest lahti. Enamik neist ei jõudnud enam kunagi koju.

Näitame koos, et me ei unusta…

Osale virtuaalselt ja jaga oma mälestusi teistega #maeiunustasind.

Ära unusta heisata kodumajal riigilippu. Sel korral leinalipuna.