Soomusrong nr 7 "Wabadus" 16. - 25. oktoobril Riisiperes

Eesti Vabariigi ja Eesti Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks valmis soomusrong nr 7 „Wabadus".

„Wabadus" liigub mööda Eestimaa raudteid kuni 2019. aasta lõpuni. Soomusrongis on Vabadussõda ja soomusronge tutvustav näitus. Rongi külastamine on tasuta; rongilt saab osta temaatilisi meeneid.

Soomusrong on Riisiperes 16. oktoobrist 25. oktoobrini kella 10-st kuni kella 17-ni. Soomusrongi tervitame pidulikult 16. oktoobril kell 14.
Ekskursioonid igal täistunnil, viimane algab kell 16.00. Grupi maksimaalne suurus on 25 inimest. Eelregistreerimine on vajalik alates 15-liikmelisest grupist.

PANE GRUPP KIRJA SIIN

NB! Tabelis tuleb täita kõik lahtrid. Salvestus toimub automaatselt, kui leht sulgeda. Igal tunnil saab ekskursioonile minna kaks gruppi - vastavalt grupp 1 ja grupp 2.

Uudistama on oodatud kõik: klassid, pered, sõpruskonnad, töökollektiivid - tule kas või üksi! Riietust valides arvestage palun, et põhimõtteliselt on tegu õuesviibimisega.

Soomusrong nr 7 „Wabadus" valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Eesti Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitmed muuseumid. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum.

28. novembril 2018 möödus sada aastat Eesti Vabadussõja algusest. Lahingute, väejuhtide ja kangelaste kõrval on ühest olulisemast Eesti ajaloo sündmusest esile tõusnud kaks sümbolit: koolipoistest õppursõdurid ja soomusrongid.

Õppursõdurid on ajalooteadvusesse kirjutanud Albert Kivikas romaaniga „Nimed marmortahvlil" ja Elmo Nüganen samanimelise filmiga (2002).

Soomusrongidest ja nende rollist vabaduse saavutamisel on aga vähem räägitud.

Eesti Vabariigi ja Eesti Vabadussõja 100. aastapäeva tähistamiseks valmis juubeliaastal soomusrong nr. 7 „Wabadus".

Taasloodud soomusrong „Wabadus" liikus esmalt mööda kunagist lahinguteed ja on jõudnud nüüd ka mujale Eestisse.

Wabaduse teekond jutustab Eesti vabaduse saavutamise lugu.

1918. aasta Vabadussõjas tegutses kuus laiarööpmelist ja viis kitsarööpmelist soomusrongi, kuid soomusrong nr 7 „Wabadus" ei ole ühegi Vabadussõja-aegse rongi koopia.

Taasloodud soomusrongi koosseisu kuuluvad suurtükivagun, kuulipilduja vagun, dessantvagun, sanitaarvagun ja katteplatvormil asuv soomusauto „Estonia". Näidisrongis on Vabadussõda ja soomusronge tutvustav näitus.

Soomusrong nr 7 „Wabadus" ja sellel asuv näitus alustas oma teekonda 4. jaanuaril 2019 Kehrast. Sellel päeval möödus sada aastat otsustavast lahingust, millega peatati Tallinna poole suunduvad vaenlaste üksused. Soomusrongi teekond kunagisel rindejoonel lõppes 1. veebruaril 2019 Valgas. Pärast lahingutee marsruudi läbimist liigub soomusrong mööda olemasolevaid raudteid üle terve Eesti kuni 2019. aasta lõpuni.

Ajaloolistest soomusrongidest ei ole säilinud peale fotode mitte midagi. Soomusrong „Wabadus" on taasloodud ja ehitatud olemasolevast – samamoodi nagu soomusrongid sada aastat tagasi. Rongi liikumiseks kaasaegsel raudteedevõrgustikul on tagatud turva- ja ohutusnõuded.

Soomusrong nr 7 „Wabadus" ja Wabaduse teekond sai teoks Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna, Eesti sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseumi, AS Operaili, AS Eesti Raudteede, Kultuuriministeeriumi, Kaitseministeeriumi, Kaitseliidu, Tehnilise Järelevalve Ameti, mitmete teiste muuseumite, kohalike omavalitsuste ning entusiastide toel.