Isesõitvad bussid transpordivad Saue tulevikku

Saue vald osaleb Eesti ainsa omavalitsusena rahvusvahelises pilootprojektis, millega hakatakse kümnes Euroopa linnas katsetama isesõitvat bussi.

Suurte Euroopa linnade kõrval, nagu Budapest, Brasov või Barcelona, on väikese Saue linna kaasamine projekti juba omaette kompliment. Samas on sauelased uute tehnoloogiatega harjunud. „Saue linnatänavatel on aastaid ringi vuranud pakirobotid. Rahvas on nad omaks võtnud, targad tulevikulahendused on olnud osa linnarahva igapäevast," leiab vallavanem Andres Laisk.

Inglisekeelse pealkirjaga projekti „Scalable Autonomous Shuttle Pilots – Towards Smart Mobility Services" eesmärk on arendada alternatiivseid tulevikutranspordi võimalusi ja rohelist liikumisviisi.

Kui teistes projektis osalevates linnades on isesõitvaid busse kavas kasutada transpordiks linna ja lennujaama vahel või ülikoolilinnakutes siseliinidena, hakkaks buss Sauel praeguse plaani kohaselt liikuma kooli ja raudteejaama vahel. Tegemist on kuni 15 inimest mahutatavate bussidega, pilootprojekt algab kavakohaselt 2021. aastal.

Saue vallas peetakse innovatsiooni ja uusi tulevikulahendusi igapäevase elu pärisosaks laiemaltki kui vaid robotitega seotult. Valda ehitati omal ajal Eesti esimene liginullenergia lasteaed, kaugtöö oli loomulik töövorm juba kaugelt enne koroonaviirust ja Saue uhiuus vallamaja on esimene täispuitmaja Eestis.

„Meie meeskond on tõesti aldis standardlahendusi ja võssakasvanud tähendusi raputama, olgu siis tegemist personali- või planeerimispraktikatega. Isesõitev buss oleks lihtsalt samm edasi ja väga loogiline jätk tulevikuvõimaluste kasutuselevõtus," nendib vallavanem Andres Laisk.

Foto on illustratiivne.