« Tagasi

12. jaanuaril on oodata tihedat lumesadu, tuisku ja kagutuule tormi

Riigi ilmateenistus hoiatab, et teisipäeval, 12. jaanuaril, on oodata tihedat lumesadu, tuisku ja kagutuule tormi. Ööpäeva jooksul lisandub orienteeruvalt 10-15 cm, Ida-Eestis ~5 cm lund.
 
12. jaanuari öö hakul tugevneb rannikul kagu- ja lõunatuul puhanguti 20 m/s, saartel ning mandri lääne- ja looderannikul puhanguti 23 m/s, Hiiumaal ja Saaremaal vastu Läänemerd kuni 25 m/s.
 
Sisemaal tugevneb pärast keskööd kagu- ja lõunatuul puhanguti 15, hommikul 17 m/s.
 
Lumesadu laieneb üle mandri, tuiskab, Lääne-Eestis sajab ka lörtsi.
 
12. jaanuari päeval jätkub lumesadu ja tuisk. Tuul püsib väga tugevana õhtuni, seejärel hakkab tasapisi nõrgenema.
 
Liiklusolud muutuvad keeruliseks! Tihe lume- ja lörtsisadu halvendab nähtavust. Teedele tekkivate tuisuvaalude ja tugeva külgtuule tõttu sõidukite juhitavus halveneb.
 
Tormituul võib puid murda ning põhjustada elektri- ja veekatkestusi, samuti häirida või mõneks ajaks katkestada laeva- ja praamiliikluse mandri ning saarte vahel.
 
Ära pargi autot saha tööd segama
 
Vallavalitsuse teedespetsialistid paluvad autosid mitte parkida tänavate ja teede äärde, kus need lumesaha tööd takistavad. 
 
Sama lugu on, kui kaugema paiga elanik otsustab auto lumevangi jäämise hirmus suurema tee äärde jätta. Sedaviisi pargitud masin on tüliks ees lumesahale, ohtlik autole endale ja teistele liiklejatele.
 
Päästeameti nõuanded saabuvaks lumetormiks 
 
Ööl vastu homset ja homme päeval on oodata tihedat lumesadu, tuisku ning tugevat tuult, mis võib kaasa tuua ohtlikke liiklusolusid, puude murdumist ja elektrikatkestusi.
 
Päästeamet tuletab meelde, et liikluses tuleb olla erakordselt ettevaatlik. Valmistuma peab ka võimalikeks elektri- ja veekatkestusteks. 
 
Enne lumetormi
  • Varu joogivett, toitu, patareisid ja küttepuid.
  • Arvesta võimalike elektrikatkestustega. Lae mobiiltelefon ja akupangad, tangi auto.
 
Tormi ajal
  • Kui saad, jää tuppa ja väldi väljas liikumist.
  • Õueminekuks riietudes arvesta, et tuul teeb ilma veel külmemaks. Tuulise ilmaga pane selga rohkem riideid. Väldi liikumist puude all, sest oksad võivad tugeva tuulega murduda.
  • Kui saad, ära sõida autoga, eriti kõrvalteedel. Hädavajaliku sõidu korral võta kaasa laetud mobiiltelefon ja akupangad, lumelabidas, soojad riided ja soe jook.
  • Teavet tuisu tõttu tekkinud takistustest sõiduteedel küsi infotelefonilt 1247.
  • Elektrikatkestustest teata Elektrilevi rikketelefonil 1343. Maha langenud liinidest teavita ka häirekeskust telefonil 112.
  • Inimvigastuste ning otsese ohu korral helista hädaabinumbril 112
 
Selleks, et loodusjõudude tekitatud kahjud oleksid võimalikud väikesed, tutvu ka päästeameti soovitustega kriisideks valmistumisel.