Laupäeval hakatakse Saue vallas mootorratastega punkte otsima

Eeloleval laupäeval, 15. oktoobril võib nii Saue vallas kui ka naabervaldades näha sõitmas sügise kohta ebatavaliselt palju mootorrattureid. Neid võib olla nii suurtel kui väikestel teedel, nii asfaldil kui metsateedel ning nad justkui otsivad midagi. Siiski pole tegemist koduteed otsivate eksinud turistidega ega ka saaki otsivate vargapoistega vaid tegemist on täiesti tavaliste motoorienteerujatega.
 
Motoorienteerumise sarja Nägemata Eesti hooaja viimane etapp peetakse sel laupäeval Harjumaal ning peamiselt Saue valla teedel. Võistluse staabiks on Laitse Rallypark ning enamus toetajaidki Saue valla ettevõtted: Helg OÜ, Madila Mahe, Saue Rauakaubad, Aknakate OÜ. Lisaks kohalikele toetajatele on sarjal ka suursponsorid Motonet, Sony Center, Motosügis, BMW, Motorrad, Moto24 ja Ahti Lind. Viimane paneb lõpuloosiks välja reisi soojale maale. 
 
Mootorratastega orienteerumises on omavahelist mõõduvõtmist peetud ka varem, kuid alates 2008. aastast on seda tehtud kogu sõitmishooaega katva sarjana. Tänu pikale traditsioonile on alati osa võtmas pikaajalise kogemusega sõitjaid, kuid igal korral on ka neid, kes tulevad esimest korda oma oskusi proovile panema. Üldiselt on tegemist kõigile avatud üritusega, kus võivad osaleda kõik, kellel on mootorratas ja tahtmine sellega sõites oma orienteerumise oskusi proovile panna. 
 
Orienteerumine toimub kahes klassis: asfaldiklassis ja kruusaklassis. Eraldi arvestust peetakse üld- ja naiste arvestuses. Lisaks mootorrattale ja tahtmisele on osalejal vaja ka nutitelefoni, millega toimub äpis kontrollpunktides kohalolu ja tihti ka õigete vastuste registreerimine. Korraldaja annab orienteerumise alguses osalejale väljatrükitud A3 suuruses kaardi ning sõit võibki alata.
 
Asfaldiklassi punktid on valdavalt asfaldil, nii et igasuguste mootorrataste omanikud saavad selles klassis osa võtta. Tavaliselt on orienteerumiseks aega kuus tundi, et jõuda kohale võimalikult paljudesse kaardile kantud punktidesse, kuid seekordsel etapil on sõiduaega neli tundi.
 
Kruusaklassi punktid jäävad nii kruusa- kui metsateede äärde ning osavõtmiseks sobivad paremini mootorrattad, mis just sellistele teedele loodud. Alati on kruusal osalejaid nii väikese kubatuuriga kergetest maastikurehvidega ratastest kuni suurte ja universaalsete rehvidega matkaratasteni. Nii asfaldi- kui kruusaklassis peaks olema hea sõitmise ja rattavalitsemise oskus ning mõningane kaardilugemise oskus, kuid edu toob siiski parima marsruudi planeerimine.
 
Mõlemas klassis leidub erineva raskusastmega punkte, mis on kaardil erinevalt tähistatud, ning on igaühe enda teha, mida võtta ja mida jätta ning millises järjekorras punkte läbida. Vahel lisatakse huvi tekitamiseks ka kaardil mittenähtavaid boonuspunkte, mille juhiseid tuleb otsida antavate vihjete alusel ning mis eeldavad avatud silmadega ringi vaatamist. Punktides kohalolu registreerimine ja õigete vastuste andmine toimub Nutilogi äpi abil. Õigesse kohta jõudes küsib äpp võistlejalt küsimuse, millele leiab vastuse ümbrust uurides ning vastuse saab anda ainult selles konkreetses asukohas. 
 
On osalejaid, kelle jaoks on oluline võimalikult palju punkte läbida, teiste jaoks on oluline teha sõitmisest üks meeldejääv ja mõnus sõidupäev oma mootorrattal. Aeg on näidanud, et kaart ja kontrollpunktid viivad inimesi kohtadesse ja teedele, mida enne pole külastatud, ning see teeb igasuguse sõitmise mõnusaks ja meeldejäävaks.
 
Etappide korraldajate ja pikaaegsete kogenud osalejate jaoks on oluline, et osalejad oleksid kultuursed liiklejad ja täidaks liiklusseaduse tingimusi ning austaks nii teisi liiklejaid kui ka maaomanikke. Nagu ka orienteerumise nimi viitab, siis alati võib juhtuda, et ähmi või elevusega kaotab keegi suunataju ning võib sattuda sinna, kuhu ei peaks. Olgu siis mõnele majaõuele või „Eramaa" sildi taha, mida on iga aastaga järjest rohkem. Et selliseid ebameeldivusi võimalikult vähe oleks, palutakse osalejatel olla tähelepanelikud ning kui avastad oma eksimuse, siis viisakalt ja vaikselt sõites minna tuldud teed tagasi. Kultuursema liiklemise oluliseks osaks on ka õige sõidukiiruse kasutamine ning selleks on orienteerumise äpis funktsioon, mis jälgib osaleja kiirust. Kiiruse ületamine toob endaga kaasa trahvipunkte ning tänu sellele sõidetakse kenasti lubatud kiirusega. Sellegipoolest palume olla mõistvad, kui teie läheduses sel laupäeval mootorid mürisevad ja vahel keegi ka ära eksib.
 
Lisaks omavahelisele ja iseendaga mõõduvõtmisele on aastatega välja kujunenud, et väga olulisel kohal on osalejate omavaheline suhtlemine enne ja pärast orienteerumist. Alati on omavahel arutada tehnikaga seotud teemasid ning pärast orienteerumist on päevasest sõitmisest ja käidud punktidest emotsioone, mis vajavad omavaheliselt jagamist.
 
Kui lugejal tekkis nüüd huvi motoorienteerumise ja konkreetsemalt Harju Keskmise etapi vastu, siis uuri lisaks kodulehelt www.nagemataeesti.ee. Kuni kolmapäeva, 12. oktoobri õhtuni saab end eelregistreerida soodushinnaga. Pärast seda natuke kallima hinnaga. Mootorrattaga sõitmise hooaeg ei ole selleks aastaks veel läbi ja loodame mõnusat sõidupäeva nii osalejatele kui ka kõrvaltvaatajatele. Alati on tore näha, kui juba mitmes mootorratas asulast läbi sõidab ning kuidas väikesed poisid kogunevad neid ootama ja vaatama ja lehvitama.
 
Marko Matsalu
rajameister