« Tagasi

Saue Riigigümnaasiumi hoovile valiti välja nelja meetri kõrgune terasskulptuur

Kunstikonkursi žürii tegi valiku 19 töö hulgast, valides võitjaks pilkupüüdva maamärgi kavandi, mille autorid on Oliver Soomets ja Argo Männik.
 
Žürii sõnul ärgitab võidutöö „Kas sa koera oskad teha!?" loovusele ning võimele näha ja väljendada ennast loominguliselt ja mänguliselt. Hooneesisele haljasalale kavandatud maamärk on pilkupüüdev, mitmekihilise tähendusega, heades proportsioonides nelja meetri kõrgune terasest skulptuur. Teose kujundikeel loob tundliku kompositsiooni ümbruse ja koolihoone planeeringuga, toob maastikku vertikaalset liikumist ja dünaamilisust.
 
Võidutöö autorid Oliver Soomets ja Argo Männik on Eesti Kunstiakadeemias hariduse saanud arhitekt ja metallikunstnik. Autorite sõnul on nad kunagised EKA tudengipõlve toakaaslased, kes on aastate jooksul nii tandemina kui ka eraldi loonud õige mitmeid avaliku ruumi taieseid. 
 
Konkursi korraldas Riigi Kinnisvara koostöös haridus- ja teadusministeeriumiga. Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Saue riigigümnaasiumi hoone arhitekt Anto Savi, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Tiiu Kirsipuu ja Elo Liiv, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Elnara Taidre ja Rael Artel, Saue riigigümnaasiumi direktor Taavi Vilba ning hääleõiguseta ekspert Peeter Malken Riigi Kinnisvarast.
 
Kunstikonkursi võidutöö autoritelt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 63 500 eurot. Võidutöö „Kas sa koera oskad teha!?" valmib 2022. aasta suvel.
 
Teise koha pälvis võiduka tandemi Oliver Soometsa ja Argo Männiku teine kavand „Oh kooliaeg", kus mängulisust lisab koolikella vormis sisalduv kõlakoja potentsiaal. Põneva materjalikasutusega betoonist taies edastab koolielu värvikat ja mitmekihilist sõnumit, kujutades kõiki neid emotsionaalseid tahke ja kihistusi, mida kooliteel eluks kogutakse
 
Kolmanda koha saavutasid  Enno Piir ja Ilmar Valdur Möbiuse lehest inspireeritud puidust taiesega „Ring", mis kannab endas sõnumit, et inimene õpib kogu elu. Oma ruumi loov objekt on kaheksameetrise läbimõõduga, võimaldades sotsiaalset suhtlust või puhata. Taiese ümar vorm ja soe materjal lisab koolihoone ja kolmnurksete väikevormidega keskkonda sümpaatse kontrasti
 
Protsendikunst
  • 2011. aastast kehtib Eestis kunstiteoste tellimise seadus (KTTS).
  • Avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest (maksimaalselt  110 000 eurot) tuleb soetada kunstiteoseid.
  • Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele. 
  • Seaduse mõte on tagada  avaliku otstarbega hoone ehitamise lahutamatu osana  hoonega sobiva kunstiteose või -teoste tellimine, mis aitab rikastada avalikku ruumi.
  • Kunstiteos võib olla heli, maal, skulptuur, video vms.
 
Riigi Kinnisvara