Andres Siitan: kodukoha kultuurielus kaasa lüüa ja nõu ning jõuga abiks olla on minu jaoks auasi ja suur rõõm

7. veebruaril alustas Saue Kultuuri- ja Huvikeskuse juhatajana tööd Andres Siitan

Rääkige pisut endast: kes, kust pärit, elu- ja haridustee, varasem töökogemus?
Olen sündinud ja kasvanud Tallinnas, kuid viimased 13 aastat on mul olnud rõõm olla Saue valla elanik. Ja mulle meeldib siin.
Kogu elu olen ma seotud olnud muusikaga: töötanud muusikaõpetajana, laulnud Eesti Filharmoonia Kammerkooris, mänginud 10 aastat ERSO-s.
Orkestrandi ametist aga tegin ühe üsna olulise pöörde ja minust sai orkestri administratiivjuht, millist ametit pidasin kokku 11 aastat.
Pärast seda olen korraldanud Eesti Festivaliorkestri (dirigent Paavo Järvi) kontserdireise.
Haridustee sai alguse Tallinna 7. Keskkoolis (praegune Inglise Kolledž), jätkus G. Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis ja Tallinna Konservatooriumis (praegune Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia).
Hilisemalt olen täiendanud ennast Tartu Ülikoolis ja koolis nimega Vilar Institute for Arts Management Washingtonis.

Mis on olnud teie arvates tähtsam-olulisem-põnevam projekt, milles olete kaasa löönud?
Enda siiani tähtsaimaks projektiks pean kunagi Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga tehtud suurt ümberkorraldust, mille käigus ERSO muutus enda kontsertide korraldajaks.
Varem korraldas kõiki kontserte ainult Eesti Kontsert. Osasid kontserte korraldab viimane siiani, kuid selle muudatusega paranes koostöö väga oluliselt, kuigi alguses oli ka palju vastuseisu.
Muusiku ja kontserdikorraldajana on mul õnne olnud küllalt palju ringi reisida ning Eestit ja meie kultuuri esindada on alati põnev ja tore.

Mis on täna teie nimekirja eesotsas, mille soovite kindlasti elus ära teha?
Nimekirja vaieldamatus tipus on hulk veel toimumata kultuuriüritusi, millest peaksid rõõmu tundma nii tegijad kui osasaajad.

Töötate 7. veebruarist Saue Kultuuri- ja Huvikeskuse juhatajana. Miks otsustasite sellele ametikohale kandideerida?
Nagu ma eelpool juba mainisin, olen viimased 13 aastat oma elust olnud Saue valla elanik. Kodukoha kultuurielus kaasa lüüa ja nõu ning jõuga abiks olla on minu jaoks auasi ja suur rõõm.

Saue vald on suur ja lai. Siit nurgast ja sealt nurgast kokku on pilt kirev, ka kultuurimaastikul. Kui palju olete jõudnud end siin toimuvaga kurssi viia ja milline on esmamulje? Mis teid ees ootab?
Nende vastuste andmise ajaks on mul selja taga esimene töönädal (lehe ilmumiseni on veel natuke aega) ja ega ühe nädalaga end kõigega kurssi viia pole võimalik.
Avastamisrõõmu jätkub ilmselt veel tükiks ajaks. Esmamulje juures on aga ülitähtis, et hakkan koos töötama toredate ja pealehakkajate inimestega, kellega koos õnnestub kindlasti palju põnevat korda saata.

Mida te inimestes enim hindate?
Lihtne vastus – inimlikkust. Mis see aga on? Me kõik oleme osad millestki suuremast: ühiskonnast, kollektiivist, perekonnast jne.
Igaühel on oma roll ja omad ülesanded. Igaüks on tähtis. Inimlikkuse all mõistan ma oskust ning tahet näha ja arvestada teiste rollidega enda ümber, koostöövalmidust ja –võimet.
Igaüks meist on omaette MINA, kuid inimlikkuse mõõt minu arvates on oskus näha end osana MEIEst.

Kuidas teile tundub - kas te olete pigem meeskonnamängija või pigem mitte?
Olen piisavalt palju kogenud, et meeskonnatööta häid tulemusi ei saavuta. Aga neid ju ikka tahaks!

Piilume natuke eraellu ka - millega sisustate enda vaba aega, mis teid köidab?
Eks muusika mu peamine kirg on. Olen sage kontsertide külastaja, aga loomulikult köidavad ka head teatrietendused, head filmid.
Kui taevast lausa pussnuge ei saja, püüan igapäevaselt tund-poolteist õues jalutades veeta. Klapid pähe ja ikka on mõni huvitav raadiosaade või loeng järele kuulata.
Rõõmu teeb, et enam pole kaugel aeg jalgratas talvekorterist välja ajada.

Foto: erakogu

Saue Valdur