« Tagasi

Vanade tööstusruumide uus elu Laagris

Tiheda liiklusega Juuliku-Tabasalu maantee ääres, otse Laagri südames aadressidel Hoiu 14 ja Keldri 5 on veebruari lõpust avatud Puhver minilaod.
 
Keldri 5 hoone oli kunagi kasutusel juurviljahoidlana, kuid viimastel aastatel seisis see nukralt tühjana. Aastaid oli tühi ka Hoiu 14 maja teine korrus.
 
Hoonete omanik, Laagri Kinnisvara OÜ, otsis neile pikalt mõistlikku rakendust ja võttis eelmise aasta suvel piirkonna kiiret arengut arvestades vastu otsuse ruumid täielikult rekonstrueerida ja anda neile uus elu kaasaegsete ning nutikate Puhver miniladude näol.
 
„Aasta jooksul läbisid hooned põhjaliku renoveerimise ja alates veebruari lõpust on Puhver Laod klientide vastuvõtmiseks valmis," kinnitab Laagri Kinnisvara projektijuht Priidu Mänd.
 
Mis on Puhver Laod?
Puhver Laod on mugava juurdepääsuga 2-35 m2 suurused nutikad minilaod. „Laoboksid lahendavad inimeste ruumiprobleemi, olgu selleks remondi või kolimise ajaks ajutine lisapind. Või näiteks soov hooajalisi asju turvaliselt hoiustada: spordivarustus, aiatehnika, hobisõidukid, hooajalised riided," tutvustab Priidu Mänd miniladude kasutusvõimalusi.
 
Teenuse kasutajate hulgas on nii eraisikuid kui väikeettevõtteid, kes peavad oluliseks paindlikke lahendusi laobokside suuruse ja lepingu ajalise pikkuse osas.
 
Hoiu 14 hoones asuvad Puhver minilaod teisel korrusel, kuhu pääseb mugavalt ligi spetsiaalselt Puhvri jaoks paigaldatud uhiuue KONE kaubaliftiga.
 
Lift on projekteeritud piisavalt ruumikaks, et sellega oleks mugav ka kõige suuremaid esemeid transportida.
 
Keldri 5 hoonesse on aga rajatud nõndanimetatud Drive-In põhimõttel töötav ladu. Hoonesse on võimalik autoga sisse sõita ja peatuda otse oma laoboksi ukse ees.
 
Puhver Laod on nutikad laod
Klientidel on Puhver miniladudele juurdepääs 7 päeval nädalas ja 24 tunnil päevas. Lukud on avatavad läbi mobiilirakenduse - klient ei pea muretsema võtmete ja nende kaotamise pärast. Mugavalt on lahendatud ka kasutajaõiguste haldamine.
 
„Telefonirakenduse kaudu saab jagada lihtsasti ligipääsu teistele pereliikmetele või heale sõbrale, ilma et peaks ise kohale minema." selgitab Priidu Mänd nutilao mugavat toimimist ja aja kokkuhoidu.
 
Luku avamisest ja sulgemisest jääb mobiiliäppi jälg ja inimene saab igal hetkel vaadata, kas tema boks on lukustatud või millal ta viimati ruumi kasutas.
 
Laoruumi broneerimine on täielikult automatiseeritud
Puhver Laod kodulehel (puhver.ee) on ajakohane info vabade laobokside kohta ja sealsamas on kohe võimalik laobokse broneerida.
 
Seejärel laekub kliendi postkasti leping. Kui leping on allkirjastatud, saab klient mobiiliäpi kaudu ligipääsu oma laoboksile ja põhimõtteliselt on võimalik kohe oma asjad lattu tuua. 
 
Kui on tahtmist oma laoruumi tellida ka riiulid, on seegi lihtsasti lahendatav. „Broneeringut tehes saab esitada vastavasisulise soovi ja kui esemetega saabute, on Puhvri meeskond riiulid juba üles seadnud," lubab Priidu Mänd.
 
Lisaks elektroonilisele juurdepääsule tagab turvalisuse ka videovalve, mis katab kogu hoone nii seest kui väljast. 
 
Panipaikade renditeenus – kasvav trend Euroopas
Panipaikade ja väikeladude rentimine on nii Eestis kui ka mujal Euroopas üha enam populaarsust kogumas.
 
Kui 2014. aastal oli Euroopas selliseid panipaikade rentimiseks loodud rajatisi hinnanguliselt 2400, siis 2021. aasta lõpu seisuga on neid kokku juba ligikaudu 5200, mis pakuvad Euroopa elanikkonnale rohkem kui 11 miljonit ruutmeetrit laopinda.
 
Panipaikade renditeenuse pakkumise Euroopa esirinnas on Ühendkuningriik ja võib-olla mõnevõrra üllatavalt ka Island, kus tuhande elaniku kohta on miniladusid kokku 70 ruutmeetrit.
 
Võrreldes Ühendkuningriigi ja teiste Skandinaaviamaadega on Eestil veel palju arenguruumi. Siin on miniladude pinda hinnanguliselt alla 10 ruutmeetri tuhande elaniku kohta.
(Allikad: FEDESSA European Industy Report 2014 ja FEDESSA European Industry Report 2021)
 
Heal lapsel mitu nime
Sarnast väikeladude renditeenust nimetatakse inglise keeles „self-storage".
 
Eesti keeles sellele ühte kindlat vastet polegi. Internetisõnastikud annavad „self-storage" tõlkeks „iseladustamine" ja „self-storage facility" tõlkeks vastavalt „rendihoiuruum".
 
Võimalikud nimetused eesti keeleruumis on minilaod, nutilaod, väikelaod, panipaigad; nutikad väikelaod/panipaigad. Neist kõige enam on kasutusel sõna „minilaod".
 
 
 
 
Fotod: Andres Kaur