« Tagasi
Minu valikute jõud
Saue Gümnaasiumis toimus 13. aprillil 1.-12. klassi õpilastele inspiratsioonipäev „Minu valikute jõud". Eelmisel aastal korraldas kool inspiratsioonipäeva vaid 7.-12. klassile, sellel aastal aga otsustas pakkuda inspiratsiooni täis päeva ka nooremale vanuseastmele.
1.-6. klasside inspiratsioonipäev
1. ja 2. klassidel olid koolis, spordikeskuses, muusikakoolis ja noortekeskuses põnevad töötoad. Saue Muusikakooli võrratud õpetajad pakkusid võimalust proovida erinevaid pille, Saue taekwondo klubi viis läbi lahedad treeningtunnid. PartnerAcro toimetas noortekeskuses 2. klassi õpilastega ja pani laste kehalised võimed proovile. Spordikeskuses võlus õpilasi ja õpetajaid lahe hularõngatrenn. Oli loomulikult midagi ka ajule ehk gomokuharjutused noortekeskuses.
3. klassid külastasid Estonia teatri Valget saali, kus neid ootas põnev „Orkestrimäng".
4. klasse võõrustas sel aastal Tallinna fotomuuseum, 5. klassid külastasid Lennusadama haridusprogramme ning 6. klassid tutvusid ajaloomuuseumi ja sealsete programmide ning näitustega.
7.-12. klassi inspiratsioonipäev
7.-12. klasside inspiratsioonipäeva juhatas sisse ajuteadlane Jaan Aru teemaga „Mida õpilane peaks teadma ajust?" ja jätkas Huggy asutaja Merili Ginter teemal „Kas on võimalik iga päev rõõmus olla?".
Kahjuks ei ole meil veel koolimajas ruumi, kuhu kõik õpilased koos esinejaid kuulama mahuks. Nii kasutasimegi ka sellel aastal tehnilise lahendusena Worksupi platvormi. Esimesi külalisi sai koos klassikaaslastega vaadata veebi vahendusel ja neile kirjalikult küsimusi esitada.
Sealt edasi jätkusid töötoad koolimajas, iga õpilane sai valida endale osalemiseks kaks.
Oli suur rõõm tervitada vilistlasi ja lapsevanemaid teises rollis üles astumas ning kõiki teisi külalisi.
Päeva lõpetuseks kogunesid õpilased taas oma klassi, et koos kultuurikorraldaja ja ligipääsetavuse eestkõneleja Piret Ausiga mõelda, kuidas saab noor toetada puudega inimest. Piret julgustas rohkem märkama ning vastas avameelselt noorte küsimustele lapsepõlve ja kurtide vanematega kasvamise kohta.
7.-12. klassi päeva aitasid korralda 7. ja 11. klassi õpilased Eliise Kiisler, Arabella Luusalu, Gloria Martin, Jonne-Liis Pals ja Stiina Kulderknup. Täname kõiki esinejaid, külalisi ja töötubade korraldajaid.
Kogume hetkel õpilaste ja õpetajate tagasisidet ning seejärel hakkame juba varakult järgmise aasta üritust korraldama. Kui sina täna seda lugedes tunned, et tahad panustada järgmise aasta päeva korraldamisse või tahad tulla noori inspireerima, kirjuta heidikaldlaur@saue.edu.ee, märksõna "inspiratsioonipäev 2023".
Ülevaade töötubadest ja teemadest
- Rahatarkus: eelarve koostamine, säästmine ja investeerimine. HELERIIN PIHLA, SEB Pank, kaupmeeste makselahenduste grupi spetsialist
- Tervislik eluviis ja ajaplaneerimine. SANDRA METSA, vilistlane, ärikinnisvara maakler, personaaltreener, jõusaali administraator
- Iseenda karjääritee leidmine. KARLA ODER, CV-Online turundusjuht; MARII MÄNNISTE, CV-Online värbamise projektijuht
- Töötamisest tööstuses. KRISMAR EPNER, parendustegevuste insener
- Liikumine - keha ja hinge tasakaal. ASKO Movement Tallinn
- Kas inseneeria on vaid mata-nohikutele? MART ERIK KERMES, Solarides inseneeria valdkonna juht
- Loodusfotograafia pakutavad emotsioonid ja tasakaal. AIVO OBLIKAS, auhinnatud loodusfotograaf
- Vaimne tervis - mida teha, kui kõik on pekkis? HANNA-SANDRA KULDERKNUP, vilistlane, tegeleb sotsiaalmeedia ja laulmisega
- Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. EGLE KÕIV, vilistlane, iluteenindaja
- Kokakool: mida meie keha ja aju kõige enam vajab. Juhendaja Merle Pille Laste Kokakoolist
- Tehnikaülikooli infotund. KEIU ORG, koolikoostöö ja vastuvõtuturunduse koordinaator
- Kuidas ma kogemata IT-d õppima sattusin ja mis sellest välja tuli? JÜRI TOMINGAS, Swedbank
- Kohtumine savis. RAVE PUHM, loovterapeut
- Autotööstus- suunad ja disain. HEIKO PIHLA, tootmisjuht Silwi Autoehituse AS
- Kuidas oma elu elada? KAAREL VÕHANDU, looduskaitsja, linnuvaatleja ja Eesti Ornitoloogiaühingu juhataja
- Emotsionaalne teadlikkus + hingamisrännak. RAIMOND FEIL, hingamisterapeut
- Meedia roll Eesti ühiskonnas ning ajakirjaniku amet karjäärivalikuna. KAROLIINA VASLI, toimetaja/reporter Delfis ja Eesti Päevalehes
- Sotsiaaltöö. Ainult hulludele?! KRISTIINA VÄLBA, sotsiaalnõunik, Jõelähtme vallavalitsus
- Disaini ja teraapiakoer Pärtu töötuba, TEELE PUUSEPP, Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühing, disainer, teraapiakoer Pärtu omanik
- Rahatarkus: Mäng Cashy. GETTER SALUS, rahatarkuse huviringi juhendaja
- Vabatahtlikust päästjate tööst. Saku Priitahtlikud Pritsimehed
- Ootamatu teekond. Jiu-jitsu. LIISI VAHT, võistleja Brasiilia jiu-jitsus
- Tööst kriminaalbüroos. MAARJA ja KRISTI kriminaalbüroost
- Selleks, et täita oma unistusi, tuleb astuda esimene samm! Teekond artistiks kasvamisel. MARKO KALDMA/MAAKUU, räppar, produtsent ja muusikaettevõtja
Mis mulle meeldis?
- Emilia, 1. klass: „Mulle meeldis hularõngaste trenn. Kõige rohkem meeldis, kui me muusikakoolis viiulit mängisime. Mulle meeldis see päev. See oli kõige toredam päev! Tervele klassile meeldis see päev!"
- Mattias, 4. klass: „See päev oli väga põnev. Selliseid koolipäevi võiks veel olla. Fotomuuseumis tegime oma käest pilti ja seal oli väga vanu fotoaparaate. Kõige naljakam oli, kui tuvi linnas ühelt tüdrukult saia varastas. Koolist kaasa antud söök oleks võinud parem olla."
- Õpilase tagasiside: „Väga meeldis. Jaan Aru juttu jääkski kuulama. Kõik töötoad tundusid väga lahedad ja nendega, milles käisin, jäin väga rahule. Järgmisel aastal võiks teisiti olla, et rohkem ise valida töötubasid. Et oli niipalju valikut ja kõik tundusid nii ägedad, oleks tahtnud rohkem. Lisaks veel meeldis see pikk söögivahetund, väga mõnus oli mõtteid jagada. Sellised päevi võiks paar korda aastas olla."
- Tagasiside päevale: „Väga meeldis, sain palju uut teada, näiteks, kuidas oma tundeid analüüsida ja läbi hingamise rahulolu saavutada. Õppisin tervisliku toitumise põhimõtteid ja uue retsepti."
- Õpilase tagasiside: „Meeldis, et oli erinevaid valikuid, milliste loengute vahel valida. Meeldis viimane esineja, kes pani teisi inimesi (eriti just puudega inimesi) teise pilgu läbi vaatama. Samuti tuli kasuks karjääri leidmise töötuba. Sain rohkem teada, kust üldse tööd otsida ja mida minust oodatakse."
- Stiina, 7. klass: „Mina jäin inspiratsioonipäevaga väga rahule. Ma arvan, et see oli hea vaheldus tavapärasele koolipäevale ja vastas hästi oma nimele - inspireeriv. Õpilastel oli võimalus kohtuda inimestega, kes on leidnud enda kutsumuse, ja tänu neile, saime innustust juurde teha seda, mida armastame. Tänu suurele töötubade valikule oli päev vaheldusrikas ja äärmiselt huvitav. Valikuid oli tõesti lausa nii palju, et otsusele jõudmine oli täitsa keeruline, ja seetõttu ootan juba järgmist inspiratsioonipäeva, et taas uusi huvitavaid inimesi kohata. Lisaks kõigele õppisin ma, et oma unistusteni jõudmine võtab palju aega, vaeva ning väga suurt tahtejõudu. Kindlasti aitab selliste inimestega kohtumine inspireerida noori, muutes ka nemad tulevikus edukateks, oma tööd armastavateks täiskasvanuteks. Leian, et sarnase kontseptsiooniga päevi tuleks korraldada isegi rohkem, sest minu kogemus oli sajaprotsendiliselt positiivne."
Huvijuht Triin Lille kommentaar päevale
Minu jaoks oli selle päeva organiseerimine põnev väljakutse, sest mitte just väga paljud muuseumid ei ole võimelised korraga vastu võtma pea sadat õpilast. Seevastu õnneks ei olnudki erinevate töötubade tegijaid väga raske leida, sest tõesti kõik, kellega ühendust võtsin, olid rõõmuga nõus oma aega panustama lastele.
Inspiratsioonipäeval tuli mulle üks klass vastu ja pisike tüdruk hüüdis: „Õpetaja, ma mängisin viiulit, PÄRIS viiulit!". See oli tõeline ja aus tagasiside. See näitas, et kõikidest nendest korralduslikest tõusudest ja mõõnadest oli kasu, et lastel oleks sellest päevast just selline siiras emotsioon."

Laste silmad särasid pille mängides…

… ja trikke õppides.

Emotsionaalse teadlikkuse ja vabastava hingamise töötuba. Fotod: Saue Gümnaasium
Triin Lille, Heidi Kaldlaur
gümnaasiumi huvijuhid