40-kilomeetrine kanuutrass Koidu külast mereni välja

Valla arendusinimesed koos kohalike ettevõtjate ja entusiastidega julgevad lubada, et 2023. aasta kevadeks on Vääna jõgi puhastatud ja igasugused veesõidud võimalikud.

Vääna jõgi kulgeb risti Saue valla põhja pool, voolab edasi Harku vallas ja suubub seal otsapidi merre. Valla arendusjuhi Kati Oolo sõnul ongi mõte puhastada jõgi kahe omavalitsuse piires, luua jõe äärde puhkekohti, rajada kaks 10-kilomeetrist matkarada, paigutada neile mõned pingid, prügikastid, panna viidad.

Vähemalt viimase kümne aasta jooksul ei ole Oolo sõnul Vääna jõge Saue valla eestvõttel puhastatud. „Jõgi on täna tõesti raskesti läbitav, aga looduskaunite kallastega. Ma ei osanud varem arvatagi, kui ilusad vaated seal on," nendib arendusjuht.

Proovisid ise järele

Kui paljude rahastusprojektide puhul on algus Oolo jaoks suuresti ainult paberil, siis seekord mindi päriselt maastikule. Projekteerija, matkakorraldajad ja vallamaja ametnikud võtsid ühel õhtul kanuud ja suundusid jõele.

Oolo kirjeldab, et vähemalt pool aega tuli veeta vee sees, sest kanuu takerdus langenud puude ja igasugu prahi taha, kanuud tuli vedada küll kalda peal, küll üle takistuste. Aga meeled olla olnud seltskonnal siiski elevil, niisamuti autodega möödasõitjatel ja kergliiklejatel. „Peatuti ja kommenteeriti, et nii äge, et selle projekti oleme ette võtnud," nendib naine.

Vääna jõel on väga erineva iseloomuga lõike. On rahulikke, kus saab ka madalama veega läbi, mõnes kohas on ka kärestikulist voolu, kallastel on näha liivakivi paljandeid ja metsikut loodust. Projekteerijatel sai pilt töömahu osas selgemaks ja matkakorraldajatel süvenes veendumus, et see on tugeva turisimipotentsiaaliga projekt.

Looduslikud jalutamisrajad kaldale

„Lisaks rajame jõe kõrvale kaks matkarada. Järgime võimalikult palju looduslikke võimalusi, puid ekstra maha võtma ei hakka, seega ei pruugi rajad tulla joonsirgelt jõega paralleelselt. Pigem võiks neid nimetada hoopis loodusradadeks, rajame küll ka mõned puhkekohad, aga valgustust näiteks mitte," kirjeldab Oolo.

Matkarajad ei tule omavahel ühenduvad, pigem jääb üks Saue valda, teine Saue-Harku piirile. Projektis planeeritava Saue-Harku lõiguga ühtib ka Harku vallavalitsuse plaan luua olemasolevatest metsaradadest, sihtidest ja teedest üksteisega ühenduv matkaradade võrgustik. Nii on võimalik looduses, vältides suuri maanteid, liikuda eri külade vahel mööda jõe ja mere äärt.

Oolo sõnul tuleb muidugi tegeleda ka maaküsimustega, sest alale jääb nii era- kui vallamaid. Ta loodab, et maaomanikud tulevad arendusplaanidega kaasa. „Matkaradasid on Eestis palju, kuid jõeäärseid peaaegu üldse mitte," toob Oolo välja.

Veerandmiljoniline projekt

Mahuka projekti eelarve on veerand miljonit ja seda rahastatakse MATA-meetmest, mis on Harjumaa-ülene arendusprogramm. Projekt liigitub turismivaldkonna alla, sellest saavad kasu mitmete omavalitsuste elanikud, ettevõtjad. „Jaa, kui jõgi on läbitav, võivad tulla siia kanuumatku tegema kõik matkakorraldajad, aga ka inimesed ise omaenda SUP-laua, kanuu või mõne teise veesõidukiga" täpsustab Oolo.

Ajakava:

august 2022 – valmib maastikuarhitektuurne plaan;

august-september 2022 – hanke korraldamine;

aprill 2023 – projekti lõpp.