« Tagasi

Sügisel täitub 25 aastat poistekoori loomisest

Saue Poistekoori ja Saue Noorte Meeste Koori tänavune hooaeg lõppes osalemisega VI rahvusvahelisel muusikafestivalil Budapestis.
 
Terve hooaeg oli väga sündmusterohke: palju kontserte ja esinemisi, laululaagreid ja konkursse.
 
Sügisel täitub 25 aastat poistekoori loomisest, kuid ei mäleta selle aja jooksul nii tihedat ja hooaega. Mitu sündmust, mis oleks pidanud toimuma varem, lükkusid pandeemia tõttu edasi ja leidsid aset just nüüd kevadel.
 
Üks neist oli üleriigiline poistekooride võistulaulmine Tartus, kus Saue Poistekoor saavutas oma kategoorias teise koha.
 
Teine oli Eesti Naislaulu Seltsi ja Eesti Meestelaulu Seltsi ühine laulupäev „Kodulootus" Võru-Kubija laululaval.
 
Enne laulupäeva osalesime veel üleriigilises poistekooride puhke- ja spordilaagris Kurgjärvel, kus poistel õnnestus saavutada üldvõit.
 
Poistekoori ansamblid võtsid osa üleriigilisest vokaalansamblite konkursist Jõgeval, kus 4.-5. klasside poisteansambel saavutas teise ja 6.-7. klassi oma kolmanda koha.
 
Harjumaa laululapsel Aruküla rahvamajas käisid Saue valda tublilt esindamas solistina Georg Kalvet ja Ville Ots, keda taustalauljana toetas Mattias Eru. Georg pälvis lauluvõistlusel eripreemia.
 
Meeldejäävad olid jõulukontsert Hageri kirikus koos Saue Segakooriga ja kevadkontsert Hopneri Majas Tallinnas.
 
Olid ka meie tavapärased laululaagrid Padisel, Kallaste talus, milleta ei jõuaks nii suurt repertuaari omandada.
 
Hooaja vahvaks lõpuks kujunes poistele osalemine VI rahvusvahelisel muusikafestivalil Budapestis, mille eest täname Saue valda, Saue Muusikakooli, reisikorraldajat Katrin Staldet, abivalmis reisikaaslasest lapsevanemat Gertat, kõiki reisil osalenud poiste vanemaid ning laulupoisse ja noormehi.
 
Reisil osalenud lapsevanema Gerta muljed
Saue Poistekooril ja Noorte Meeste Kooril õnnestus juuni lõpus üle mitme aasta jälle rahvusvahelisele muusikafestivalile sõita. Sel korral külastasid poisid MRF kooride ja orkestrite festivali Ungari pealinnas Budapestis.
 
Kuna päris mitmed poisid reisid esimest korda lennukiga, oli juba Tallinna lennujaamas ootusärevus suur.
 
Budapestis ootas poisse päike ja kuumus ning reisijuht Katrin, kes korraldas linnas toreda bussiekskursiooni. Poisid said palju teada nii Budapesti ajaloost kui tänapäevast.
 
Järgmisel päeval harjutas koor hotelli lähedal pargis festivalikava. Poiste laul köitis tähelepanu ning üks kohalik viiuldajast muusik uuris koori kohta lähemalt, tegi pilte ja videoid.
 
Päeva teises pooles ootas aga poisse reisi vist kõige oodatum sündmus, Margiti saarel asuv Palatinus Strand Baths veekeskus, kus sai hullata erinevatel atraktsioonidel ja veidigi kuumale ilmale (+37kraadi) jahutust otsida päris õhtuni välja.
 
1. juulil oli kooridele festivalipäev
Esmalt toimus kontsert Budapesti vanimas katoliku Püha Neitsi Maarja kirikus (Inner City Parish Church of the Blessed Virgin Mary).
 
Sel korral võttis festivalist osa 8 koori, lisaks meie koorile osalesid koorid Poolast, Türgist, Sloveeniast, Serbiast ja Kreekast. Kirikus laulsid kõik koorid kaks laulu.
 
Festival oli jaotatud kahele päevale ja nii oli neljal kooril kontsert Angyalföld linnaosas Jozsef Attila nimelises kultuurikeskuses 1. juuli õhtul. Ülejäänud neli koori esines samas saalis järgmisel õhtul.
 
Lisaks meie poistele astusid esimesel päeval üles Türgi ja kaks Poola koori. Kõik koorid said laulda kuni 9 laulu, kava pikkuseks maksimaalselt 30 minutit.
 
Meie koor oli koosseisult kõige noorem. Kava ülesehitus huvitav ja teistest kooridest erinev. Laulda said nii poisid kui mehed eraldi, poisteansambel ja kogu koor koos. Täiesti arusaadavalt said Saue poisid ja mehed kõige suurema aplausi ja vaimustushüüete osaliseks. Lisaloona kõlas juba meie koori tunnuslooks saanud „Kikilips". Pärast kontserti sooviti poistega koos pilti teha.
 
Öö hakul kontserdi lõppedes tervitas meid õues mõnus ja värskendav soe vihmasabin. Päev oli olnud pikk ja mõneti ka väsitav, aga kindlasti emotsiooniderohke ja huvitav.
 
Enne koju sõitmist said poisid veel nautida vaba aega ja Budapesti erinevaid vaatamisväärsusi. Käisime parlamendihoone ja presidendilossi juures ning sõitsime laevaga Doonaul, ikka saatjaks reisijuht Katrini põnevad faktid ja lood Budapesti kohta. Päeva naelaks kujunes spontaanne „Kikilipsu" laulmine pruutpaarile.
 
Poisid olid reisil väga tublid. Nii suure kambaga võõras linnas ühistranspordiga liigeldes ei tekkinud kordagi ärevat olukorda. Kõik olid üksteise suhtes arvestavad ja hoolivad. Jääb üle vaid loota, et meie ümber toimuv ei seaks nii suuri piire reisimisele edaspidi ning poisid saavad õige varsti uusi ja põnevaid kohti maailmas koos lauluga avastada.
 
Muusikakooli õpetaja Ulvi Kanter võtab reisi kokku
Et mul on suur kogemus poistekooriga reisimisel, palus Elviira mul ka sel korral Budapesti kaasa sõita, sest tean ja tunnen poisse.
 
See reis oli koorile esimene lennureis, mis praegusel äreval ajal läks üllatavalt ladusalt.
 
Budapestis võttis meid aga vastu ligi 40-kraadine kuumus, mis oli tõeline katsumus.
 
Kujutage ette, kuidas posisid-mehed suutsid selles kuumuses terve päeva mustades viigipükstes ja kikilipsudes olla ning esineda veel kahel kontserdil. Oli ikka tõeline vaprus.
 
Mitmekesine kava ja koori emotsionaalne esitus ei jätnud festivalil kedagi ükskõikseks ning koor sai kahtlemata suurima aplausi. Suur rõõm oli kõigest sellest osa saada. Palju tänu teile, poisid-mehed kõige selle eest, olete vahvad reisisellid!
 
Nüüd on juba kõigil laulupoistel suvepuhkus ja loodame kõiki puhanud poisse ja noormehi rõõmsalt kohata sügisel proovides, sest ees on ootamas laulupeo hooaeg, mis saab põnev olema oma uudse repertuaariga. Sügisel ootame kooriga liituma ka uusi lauljaid alates 4. eluaastast, infot leiab muusikakooli kodulehelt.
 
Mitmekesine kava ja koori emotsionaalne esitus ei jätnud Budapestis festivalil kedagi ükskõikseks.
 
Festivalikavva mahtus ka vaba aega ja Budapesti avastamist. Fotod: Gerta Rillo
 
Elviira Alamaa