« Tagasi

Nissi Trollid mälestasid Andi Villenthali kontserdiga ja paigaldasid talle mälestuspingi

Nissi Trollid korraldasid kooli kauaaegsele õpetajale ja muusikule Andi Villenthalile mälestuskontserdi.
 
Pisut enam kui aasta tagasi paadiõnnetuses koos pojaga ootamatult elu kaotanud head kolleegi, sõpra ja muusikut meenutab nüüd Turbas trollide maja ees kaunis valge pink, mille pühitses sisse EELK Nissi Maarja koguduse õpetaja Lea Jants ja mis kannab kirja „Andi Villenthal, 1948 – 2021, armastatud muusik, inspireeriv õpetaja, hinnatud pillimeister ja alati toetav sõber."
 
Nissi Trollide rajaja ja juht Tõnu Sal-Saller sõnas, et ükskõik kus Andi ka ei mänginud – ERSO-s, politseiorkestris -, siis Nissi Trollide majas tegutses ta 23 aastat ja õpetas siinseid lapsi.
 
Kontserdil esinesid orkester Nissi Trollid, Tiit Kalluste ning mitmed Andi endised kolleegid ja õpilased ning loomulikult muusikud Andi pereringist - tütar, väimehed ja lapselapsed -: Ulla, Loone ja Ülo Krigul, Dave Benton, Sissy Nylia ja Lisa Jennyfer Benita.
 
Tõnu Sal-Saller meenutab, et tema oli Andiga tuttav juba enne trollide aega, mänginud koos ERSO-s ja erinevate ansamblite koosseisudes. Nissi Trollidega liitus Andi 1998. aastal kolmanda õpetajana. Õpetas solfedžot, akordioni, kitarri, asus ka kohe orkestris kontrabassi mängima.
Tõnu ütleb, et Andi oli väga hea õpetaja: range, nõudlik, aga tegi ka asja selgeks. Talle ei meeldinud, kui õppimisega piisavalt ei tegeletud.
 
Kui muusik ja kontrabassimängija oli Andi Tõnu sõnul Eestis üks hinnatumaid. Inimesena aga väga sõbralik ja kohusetundlik. Panustas aastaid oma tööd kella külge panemata pillimängu ja selle õpetamisse ja tegi seda väga hästi.
 
Kontserdijärgselt koos olles mõlgutas Nissi Trollide pere juba mõtteid, et tulla tuleval aastal samal ajal taas uue kavaga rahva ette: suve algus, õues musitseerimiseks sobiv hoov, hiljuti soetatud helivõimendussüsteem, mis Tõnu hinnangul on maailmatasemel. 
 
Andi Villenthal (09.06.1948 – 21.05.2021)
Andi Villenthal oli kirglik bassi- ja kalamees, kelle poogna alla on paindunud tuhandeid takte ja tunde muusikat alates 60-ndate lõpust, mil ta alustas kontrabassimängijana Tallinnas erinevates jazzi-ansamblites. Helilained kandsid teda sealt alates ERSO kontrabassirühma ridadesse eelmise sajandi 70ndatel, Eesti Raadio estraadiorkestrisse ja bigbandi 80ndatel ja Politseiorkestrisse 90ndatel aastatel. Lisaks orkestrandiametile oli ta kaastegev lugematutes suuremates ja väiksemates jazzikoosseisudes.
Andi õpetas huvikoolis Nissi Trollid ja mängis samanimelises orkestris.
Ta tegutses ka koduses töökojas pillimeistrina. Ei leidu ilmselt palju kodumaiseid kontrabassimängijaid, kes oma pilli tema juures kohendamas poleks käinud. Samamoodi tundsid aastaid tema hoolt ja häälestust Tallinna muusikakeskkooli klaverid. Nagu ka tema viis last ja üheksa lapselast, kelles Andi muusikalised geenid on märkimisväärset rakendust leidnud.
.
Andi avab õpilastele klaveri siseelu.
 
Andi ja orkester Nissi Trollid.
 
Mälestuskontsert näitas, et Nissi Trollide maja hoov on õuesmusitseerimiseks loodud.
 
Kaunis valge pink mälestustahvli ootel. Fotod: Nissi Trollid, Monika Evarton, Sirje Piirsoo
 
Sirje Piirsoo