« Tagasi

Laitse kandi kohvikute- ja hoovimüügipäev - juustukeerust seani vardas ning sipupükstest sõiduautoni

Selle aasta 13. augusti päikesest lõõskaval suvepäeval toimus Laitse kandis kohalikke külasid hõlmav kohvikute- ja hoovimüügipäev. Eelmisel aastal tegi sarnase päevaga esmakordselt algust meie Kibuna küla. Sel aastal otsustasime Laitse seltsimaja eestvedamisel ja kohalike külavanemate kaasabil kaasata juba kõik ümberkaudsed külad.

Kohvikuid ja hoovimüüke registreerus nii Laitse, Vansi, Kaasiku kui ka Kibuna külast, kokku 12 hoovi. Kuna Laitse piirkond on armas segu hajaasustusest ja aiandusühistute piirkonnast, siis jagunesid hoovid päris laiale maa-alale ning juba nende leidmine pakkus põnevat avastamis- ja orienteerumisrõõmu.

Laitse külas ootasid meid vastastikku ees imearmas Lossi tee 4 hoovikohvik oma lahke pererahvaga, maitsvate küpsetiste ning burgeritega ja üle tee kontrastina Laitse lossi paksude kiviseinte vahele peidetud ajaloohõnguline hoov, kus lisaks proffide valmistatud suupistetele sai valida endale ka meelepäraseid lauanõusid.

 Vansi külas võttis meid vastu äsja Tiskreaia AÜ-sse kolinud noor pere koos lastega, kes kõik üheskoos olid panustanud maitsvate küpsetiste valmistamisse ning kaasa sai osta ka käsitööküünlaid. Noorte kohviku nimi Gurmee Kodu oli aga saanud inspiratsiooni äsja lõppenud võitlusest majavammiga.

Kibuna küla Jaaguri talust sai osta aiasaadusi ja imemaitsvat kodust õunamahla. Pererahvas oli lahkelt nõus ka tutvustama talukompleksi kuuluvaid originaalseid vanu ehitisi, mis pakkusid eriliselt huvi väljastpoolt Eestit saabunud külalistele. Kabli talu kaunist taluhoovist sai osta kvaliteetseid teisele ringile minevaid rõivaid ja oli seega meelispeatuspaigaks just õrnemale soole. Valikus oli ka põnevaid raamatuid ning suisa uue televiisori võisid sealt endale soetada.

Juba eelmisel aastal sügava mulje jätnud Pikaro talu hoovikohvik oli ka sel aastal rohket saginat täis. Pikaro hoovist keegi tühja kõhuga ei lahkunud, valikut oli igale maitsele. Pakuti kuuma terve vähiga kaunistatud kalasuppi, soolaseid pirukaid ja maitsvaid kooke. Osta sai ka riideid ja mänguasju ja kui kaupa sai liiga palju või kõht liiga täis, et jalgsi edasi liikuda, siis võisid hoovist endale ka uue auto osta.

Kaasiku külas avati sel korral kõige rohkem hoove. Metsapere 22 õuele jõudsid kindlasti kõik väikeste tüdrukute emmed, kes soovisid oma lapsele kaunist käsitöökleiti osta. Vilja 17 pererahvas aina küpsetas ja küpsetas, lisaks erinevate hõrgutiste laiale valikule ja muudele põnevatele kaupadele võis nende juurest kaasa osta kauni pitsilise lina, et kohe ka oma kodus peolaud katta. Kevade 1 Suvehoov pakkus maitsvaid lahtiseid pirukaid ja teisele ringile kõike, mida pererahvas enam ise ei vajanud. Vega 13 KCKohviku vaieldamatu hitt oli Napoleoni kook, mille järgi kõik külastajad oma sammud seadsid. Tare 16 pererahvas aga valmistus kolimiseks ning hoovimüük oli nende jaoks hea võimalus kolimisautosse ruumi saada. Eriti põnev oli seal kõigil beebide ja väikelaste emmedel ja vanaemadel.

Hoovikohvik Poetagused kasutas oskuslikult ära oma suurepärast asukohta Laitse kaupluse kõrval ning oli püsti pannud tõeliselt suurejoonelise hubase välikohviku pehmete toolide, valgustatud telkide ja lastealaga. Lisaks said külalised tutvuda hoovis perenaise hobi, lillekasvatusega ning presenteeritud olid ka meespere armastatud rallisõiduautod. Kirsiks tordil olid muidugi vardas küpsevad sead, mis juba hommikust saati katsid küla meeldiva liha grillimise lõhnaga ning meelitasid külastajaid hommikust kuni öötundideni. Kõigile huvilistele oli õhtul avatud ka Laitse seltsimaja hoov, kus sai Freelancer Bandi saatel jalga keerutada, laste rõõmuks olid kohal ka hobused, näomaalija ja suur batuut, mille firma Rentatent OÜ meile lahkelt tasuta kasutada tõi. Kohvik Pikaro suutis oma hõrgutistega rõõmu pakkuda ka seltsimaja hoovil. Õhtu jooksul viisime läbi lustaka degusteerimismängu ning külarahvas sai valida päeva parima hoovikohviku, milleks sel aastal osutus kohvik Poetagused.

Kaunis suveilm, ägedad hoovimüüjad, aktiivsed külastajad ning kogukonnatunne inspireeris paljusid ja kuulda oli mitmeid lubadusi ka ise järgmisel aastal hoovimüük korraldada. Ei jää meil siis muud üle, kui veel kord tänada kõiki, tänu kellele see tore ja meeldejääv päev korda läks ning panna kalendrisse kirja, et järgmised Laitse kandi kohviku- ja hoovimüügipäevad toimuvad 12. augustil 2023. Loodetavasti saab alguse uus tore traditsioon.

Head ettevalmistamist ja kohtumisteni!

Margot Kull, Laitse seltsimaja perenaine