« Tagasi

Mis võiks veel paremini kokku kõlada kui „Jänes Porgandis“!

Kui kõik ausalt ära rääkida, oli orkestril Nissi Trollid plaan muusikapäeval kindlasti üks vahva kontsert anda ja sel korral kuskil põnevamas kohas kui tavaliselt. Orkestri dirigent Tõnu Sal-Saller pakkus välja rongi. Üliäge mõte meeldis kõigile hoobilt. 
 
Orkester asus kaaluma, mis võiks olla kontserdi pealkiri. Lõbusa Rebase kostüüm, mis ilmestab kontserte lasteaedades, sobis ilusti värvilt. Oranž nagu rong. Kuid ei...
 
Rongis sõidetakse ju „jänest". Jänes sööb porgandit ja Elroni rongi kutsutakse rahvasuus ka Porgandiks. Mis võiks veel paremini kokku kõlada kui „Jänes Porgandis"!
 
Et Nissi Trollide varustuse hulgas jänesele sobivaid rõivaid ei leidunud, sai tellitud kostüüm, mille valmistas Kaie Lääne.
 
Huvikooli Nissi Trollid juht Mari-Liis Simovart ütleb, et Elrongi oli kohe huvitatud, et kontsert teoks saaks.
 
Valmistati ette luba, et orkestriga kaasas olnud fotograaf-filmimees Erik Riikoja saaks juhikabiinis filmida, täpsustati rongiliiklust, mis sel päeval raudtee ehituse tõttu oli kahjuks Keilast alates linna poole bussidega asendatud.
 
Sestap ei saanud ellu viia algset plaani musitseerida Turbast Saueni, sest bussi orkester pillide ja muu vajaliku tehnikaga ei mahtunud.
 
Nii said muusikapäeva kontserdist osa kõik, kes sõitsid kell 11.55 rongiga Turbast Keilani. Keilas tõstis orkester tehnika ja pillid rongist välja perroonile ning tegi väikese hingetõmbe ja kohvipausi. Kell 13.30 võis aga suunal Keila-Turba kuulda taas vahvaid lugusid.
 
Ettekandele tulid erinevad lood orkestri repertuaarist. Alustuseks kõlas muusikapäeva auks Riine Pajusaare „Muusikasõprade laul".
 
Reisijate seas oli palju lapsi, kes olid tulnudki just kontserti kuulama. Nende rõõmuks mängis orkester muusikat Tõnis Kõrvitsa poolt spetsiaalselt Nissi Trollidele seatud kavast, milles lood armastatud lastesaadetest „Entel-Tentel", „Mõmmi aabits" ja „Kõige suurem sõber".
 
„Leopoldi võimlemise" taktis võimlesid Jänkutüdruku laulu ja liigutuste ettenäitamise järgi nii suured kui väikesed. Lisaks sai kuulda vahvaid tantsulugusid Keth Strachan'i Zoo Balli kavast.
 
Lapsed käisid Jänkutüdrukule jutustamas, et rongiakna tagant möödusidki just viis elevanti, kui orkester mängis elevantide marssi, ja seitse ahvi „Monkey Swing" loo ajal. Oh, seda laste piiramatut fantaasiat, mis paljusid meid täiskasvanupõlves maha jätab. Ehk oleks õigem isegi öelda, mille me ise maha surume või välja juurime.
 
Kontsert pakkus äratundmisrõõmu suurematelegi kuulajatele: „Smoke on the water" ja „Superstition". 
 
Jaanika peatusest startis rong looga „Hooked on a feeling" ja pea kogu rongirahvas laulis „Ooga - Chaka - Ooga - Ooga. Ooga - Chaka - Ooga - Ooga".
 
Jänkutüdruk kepsutas mööda rongi ringi ja viis lõbusa tuju kaugemalgi istuva publikuni, sest esiritta kõik ei mahtunud.
 
Suur hulk reisijaid oli tulnud rongireisile teadmisega, et kontsert toimub, ja elas väga kaasa.
 
Tavareisijaid said rõõmsa üllatuse osaliseks. Vaid mõned üksikud jäid rongi kaugemasse ossa ja ei julgenud isegi Jänkutüdruku meelitustest hoolimata lähemale tulla.
 
Tagasiteel Turbasse oli rongil vist kuhugi rutt, sest vahepeal tuli publikul kinni püüda pidurdamisel kukkuma hakkav kõlar - õnneks olid reaktsioonid kiired.
 
Pillimehed mängisid ühe käega pilli ja teisega hoidsid postist kinni, et mitte kukkuda.
 
Oleks kolmas käsi ka olnud, oleks see noodipulti hoidnud, mis ka ühel hetkel pikali oli, kuid õnneks see ei seganud. Lood jätkusid dirigent Tõnu Sal-Salleri juhtimise all sama tempokalt kui kihutav rong.
 
Klienditeenindaja ajas vahepeal Jänkutüdrukut taga, et piletit kontrollida, kuid kätte ei saanudki: jänku oli kiirem. Ja rongis oli vaid üks „jänes". Teised ostsid kõik ilusti pileti, mille hinda kuulus sel muusikapäeval ka kontserdielamus.
 
Üks pisike preili teatas rongi astudes: „Näe, jänku!". Vaatas natuke ja jätkas suure naeratusega: „Ei! See on õpetaja Karina!". Tüdrukutirts oli Turba lasteaiast, mille muusikaõpetaja Jänkutüdrukuks kehastunud Karina Looveer eelmisel aastal oli.
 
Orkester Nissi Trollid kontserdil „Jänes Porgandis"
  • Tõnu Sal-Saller - dirigent
  • Kaarel Kroonmäe - kornet
  • Mari-Liis Simovart - flüügelhorn
  • Mihkel Oss - metsasarv
  • Kersti Heinsaar - tromboon
  • Ivar Kannelmäe - basskitarr ja ukulele
  • Kristjan Jõemägi - trummid
  • Karina Looveer - laulev Jänkutüdruk, kellel ühes loos õnnestus ka klahvpilli mängida, kuid patareid said tühjaks ja jänku oli unustanud voolujuhtme kaasa võtta.
Orkester tänab Eneken Maripuud ja Karina Looveeri, kes võtsid enda kanda kontserdi korraldusliku poole.
 
 
Rohkem videoid orkestrist, huvikoolist ja Tõnu Sal-Sallerist tuleb Youtube´st välja otsingusõnadega „Nissi Trollid".
 
Foto: Erik Riikoja
 
 
 
 
Sirje Piirsoo