« Tagasi

Pärtuga koos on lugemine lihtsam

Lugemine võib olla raske. Lugema õppimine võib olla raske. Nii palju tähti, kirjavahemärke, pause… ja järg kipub ka alailma käest kaduma.

Ja isegi siis, kui justnagu hakkab juba tulema, kipub asi sassi minema. Ja natuke piinlik on ja enam nagu ei julge, ei taha. Nõnda võib kaduda nii soov kui ka motivatsioon lugeda. Kui lugemisest ei ole rõõmu, vaid pigem kaasneb sellega hirm, ei aita väga kaasa ka ei vanemate ega õpetajate õpetused või abistamine.

Siin tuleb appi lugemiskoer. Lapsed enamasti armastavad loomi ning loomadega suhtlemine vähendab stressi. Lugemise kuulamisel on koer kannatlik, ei kipu parandama, hinnangu andmisest rääkimata. Lugemine heale neljajalgsele sõbrale paneb mured ja raskused ununema.

Lugemiskoerad kui koerte abil läbiviidav õpiedendamise formaat on pärit Ameerikast, kus 1999. aastal käivitus raamatukogudes programm READ (Reading Education Assistance Dogs), mis laienes ka algkoolidesse. Eestis alustas esimene lugemiskoer oma tööd 2013. aasta oktoobris. Lugemiskoerte tegevust koordineerib Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühing.

Nüüd on ka Laagri raamatukogus lugemiskoera tiim, kelle juures lapsed saavad hakata lugemas käima. Meie infoüritus toimub 7. novembril, kui saame tuttavaks Pärtu ja tema perenaise Teelega.

Edaspidi hakkavad Pärtu ja Teele Laagris raamatukogus käima kaks korda kuus, neljapäeviti. Ettelugemine toimub veerand tundi selleks spetsiaalselt ettevalmistatud ruumis, kus mõnusalt patjadel istudes loeb laps koerale viieteistkümne minuti jooksul talle meeldivat raamatut. Väljaõppe saanud koerajuht toetab nii last kui koera ja hoolitseb, et kõigil oleks tore ja turvaline.

Registreerimine lugemistele saab alguse infotunnis.

Sille Ross, Saue Raamatukogude juhataja