« Tagasi

Hüüru mõisas on väljas moekunstnik Anu Hindi maalid

Hüüru mõisas on veebruari lõpuni avatud Anu Hindi maalinäitus „Puude puudutus".
 
Tuntud moekunstnik ja moekunsti tutvustaja Anu Hint astub sel korral avalikkuse ette maalidega, inspiratsiooni taieste loomiseks ammutas ta Itaaliast.
 
Hüüru mõis on järjekorras kolmas näitusepaik. Enne seda on kunstniku maalid väljas olnud Tallinnas Vabaduse galeriis ja Saaremaal.
 
Anu Hint maalide loomeloost
Maalinäituse idee ja vorm said viimistluse, kui olin viimasel koroonatalvel Itaalias. Peamiseks meelelahutuseks matkamine, õnnestus Firenze lähiümbruse mägedel avastada aastatuhandeid vanad teedevõrgustikud, mida kaunistasid nii vanad väärikad puud kui väikesed altarid. 
 
Pinnastruktuure hoolega jälgides võis näha ka puudel kristliku sümboolika detaile, vahel asetses vana kännu sees Neitsi Maarja pilt. Nii tekkis mõte ühendada kaks võimsat jõudu.
 
Kuivanud puud maalidel kannavad sõnumit kõige kadumisest, nad on mälestus elust, mis toimis tänu tervele keskkonnale.
 
Kuid puude ja taimede hukk pole lõplik, kändude all on juured, milles tuksub endiselt elu oodates uut ringkäiku - ülestõusmist.
 
Puud on justkui jumalikud olendid, mis eksisteerivad ilma kopsude, selgroo ja lihasteta, ning suudavad end taasluua isegi siis, kui enamus nende maisest olekust on hävinud, vastupidiselt hääbuvatele inimkehadele.
 
Itaalias kogesin, kuidas esteetilisse maastikuvaatesse kinnitunud kultuurimälu aitab inimestel mõista traditsioonide olulisust ning võimaldab aru saada sellest, kes ollakse ja kuhu liigutakse.
 
Praegusel hetkel oleme jõudnud punkti, kus enam vanamoodi jätkata ei saa. Hävitatud on enamus maailma metsadest, rikutud on mered.
 
Kes aitab meid siis, kui pole enam puhast õhku hingamiseks, vett joomiseks? Ristiusk inimest ei pidurda, kuid looduse au sisse tõstmine võiks päästa nii meid kui meie planeedi elurikkuse. 
 
Üks on selge - loodusest võimsamat jumalat pole olemas.
 
Maalinäituse idee ja vorm said viimistluse, kui kunstnik oli viimasel koroonatalvel Itaalias. Foto: Sirje Piirsoo
 
Saue Valdur