« Tagasi

Tuleviku lasteaia „Kirju-mirju maailm”

Muinasjutuvestja Polina Tšerkassova tutvustas lasteaiaperele erinevate rahvaste pille ja vestis muinasjutte. Foto: Maiki Vanahans

 

Maailm on erinevatest rahvustest erinevate inimeste kodu. Me räägime eri keeltes, elame eri kombeid ja traditsioone järgides. Meil on omad pühad, rahvalaulud ja -tantsud, rahvustoidud ja elamisviisid. Kultuurilist mitmekesisust peame me rikkuseks.

Et Tuleviku lasteaiagi pere on kultuuriliselt rikas, soovisime sel õppeaastal pöörata tähelepanu meis peituvale mitmekesisusele, teadvustada selle väärtust ja rikkust ülelasteaialise projektiga „Kirju-mirju maailm".

Projekt kestis terve märtsikuu. Lapsed omandasid uusi teadmisi teistest kultuuridest, mõistes seeläbi paremini nende eripärasid.

Iga rühm valis endale ühe riigi ning asus selle tavasid ja kultuuri lähemalt uurima. Lapsed õppisid tundma riigi rahvustoite, elamisviise, vaatamisväärsusi, tavasid, aga ka sõnu „Tere!", „Aitäh!" ja „Palun." selle riigi keeles.

Olles paar nädalat rühmas väljavalitud riigiga tuttavaks saanud, hakkasid lapsed valmistuma külaliste vastuvõtuks ja oma riigi tutvustamiseks ülejäänutele.

Leppisime kokku külastused ja Tuleviku lasteaiast kujunes märtsi kahel viimasel nädalal põnevalt mitmekülgne maailm, kus lapsed said „reisida" ja tutvuda teiste maade kultuuridega.

Reis sai alguse põnevast Itaaliast, kuhu viisid meid lasteaia pesamunad Tähetargad. Järgmisena lendasime Leiutajate juurde imekaunisse Rumeeniasse. Sealt suundusime Jaapanisse, kus Virmalised tutvustasid Sakurat ja Hanamit.

Jaapanist viis tee meid Imeliste abil Saksamaale, kus saime lähemat tuttavaks sakslaste põneva kultuuriga, mida Nora isa oli rühmale varem juba tutvustanud. Seitsmes rühm Kosmos avas aga Kemali isa abiga lasteaiaperele Türgi kauni kultuuri.

Täpselt kellaviieteeks jõudsime Ehakiirte juurde Suurbritanniasse, kus kohtusime ka Mary Poppinsiga.

Lasteaiapere reis lõppes Ukrainas, kus Unistajad koos Liliia emaga tutvustasid meile ukraina kultuuri.

Projekti ajal saatis lapsi uudishimulik tüdruk Amanda, kes võluelevandi Modoga samuti mööda maailma armastas reisida.

Amanda leidis reiside jooksul midagi, mida meiegi kogesime: „Ära unusta kunagi, et kõige tähtsam on see, et sul on hea süda."

Tõesti, me räägime erinevaid keeli, meil on erinevad rahvustoidud ja tavad, kuid armastus ja armastuse keel on need, mis ületavad piire ja seovad meid üksteisega.

Rahvuste projekti lõpuüritusel tutvustas üllatuskülaline, muinasjutuvestja Polina Tserkassova lasteaiaperele erinevate rahvaste pille ja vestis muinasjutte.

Projektiga mõistsime, et me võime küll olla väga erinevad, aga see on ainult meie rikkus ning igaüks meist saab ise oma suhtumise ja tegevusega kaasa aidata, et maailmas erinevaid kultuure austataks ja hoitaks!

Suur tänu kogu lasteaiaperele – nii suurtele kui väikestele –, et projekti õnnestumisele kaasa aitasite, meie silmaringi avardasite ja maailma oma armastuse ja headusega paremaks kohaks muutsite!

Lähemalt saab reiside kohta lugeda ka Tuleviku lasteaia Facebooki lehelt https://www.facebook.com/tulevikulasteaed.

 

Virmaliste rühm valis tundma õppimiseks Jaapani. Foto: Maiki Vanahans

 

Maiki Vanahans

Tuleviku lasteaia direktor