Ehituse, transpordi ja keskkonnaga seotud taotlused

Alljärgnevalt on leitavad ehituse, transpordi ja keskkonna valdkondadega seotud taotlused ja toetused.

Detailplaneeringu algatamise taotlus

Enne detailplaneeringu algatamise taotluse esitamist palun tutvuge kirjeldusega, miks, kuhu ja millistel tingimustel algatatakse detailplaneeringu koostamine ning mis sellist tegevust reguleerib.

Detailplaneeringu koostamise selgitus

Lisainfo

Vastavalt „Planeerimisseaduse" § 130 lõikele 1 võib taotlejal olla vajalik sõlmida Saue Vallavalitsusega haldusleping detailplaneeringu koostamise või koostamise tellimise, sh finantseerimise üleandmise kohta.

Vastavalt „Planeerimisseaduse" § 131 lõikele 2 võib taotlejal olla vajalik sõlmida Saue Vallavalitsusega haldusleping detailplaneeringuga ette nähtud tee ja sellega seonduvate rajatiste, haljastuse, välisvalgustuse ning tehnorajatiste väljaehitamise kohustuse üleandmise või väljaehitamisega seotud kulude täieliku või osalise kandmise kohta.

Lepingud sõlmitakse reeglina enne detailplaneeringu algatamist. 

Kohalik omavalitsus võib otsust kaalutledes keelduda detailplaneeringu algatamisest, vastuvõtmisest või kehtestamisest.

Vastavalt planeerimisseaduse § 128 ei algatata detailplaneeringut eelkõige juhul, kui:

  • algatamine on ilmselgelt vastuolus üldplaneeringuga.
  • on ilmne, et algatatava planeeringu elluviimine tulevikus ei ole võimalik, eelkõige kui planeeringu koostamise korraldajal puudub võimalus detailplaneeringukohaste avalikuks kasutamiseks ette nähtud tee ja sellega seonduvate rajatiste, haljastuse, välisvalgustuse või avalikes huvides olevate tehnorajatiste ehitamise kohustuse täitmiseks vajalike kulude kandmiseks ning detailplaneeringust huvitatud isik keeldub selliseid kulusid kandmast;
  • selleks on muu ülekaalukal avalikul huvil põhinev põhjus;
  • planeeringu elluviimisega kaasneks ebaproportsionaalne kolmanda isiku õiguste riive. 
  • Ettepaneku detailplaneeringu koostamise algatamiseks võib teha igaüks, kuid detailplaneeringu algatamise taotluse peab olema allkirjastanud ka maaomanik või lisatakse taotlusele notari tõestatud maaomaniku volikiri.

Vastavalt „Planeerimisseaduse § 128 lõikele 4 detailplaneering algatatakse või jäetakse algatamata 30 päeva jooksul selle algatamise taotluse saamisest arvates. Mõjuval põhjusel, eelkõige planeeringuala suurusest, uuringute läbiviimise vajadusest, halduslepingu sõlmimise eelduseks olevate asjaolude selgitamiseks või kaasatavate ja koostöötegijate suurest hulgast tingitud põhjusel, võib nimetatud tähtaega pikendada 90 päevani.

Detailplaneeringu koostaja

Detailplaneeringut võib koostada vastavat õigust omav isik. Planeerimisseaduse § 6 lõike 10 kohaselt on planeerija geograafia, arhitektuuri või maastikuarhitektuuri eriala magistritasemele vastava kõrgharidusega või vastutava spetsialisti taseme kutsetunnistusega isik või isik, kellele on antud ruumilise keskkonna planeerija kutse.
 
Enne detailplaneeringu taotluse esitamist tutvuge Saue valla üldplaneeringuga. Lisaküsimuste korral konsulteerige Saue Vallavalitsusega.

Kontakt

Maili Metsaots

planeeringute peaspetsialist (Laagri)

Valdkond: detailplaneeringute menetlemine

kõrgharidus, kinnisvara planeerimine ja hindamine; geomaatika, tehnikateadused

Valdkond: detailplaneeringute menetlemine

Aive Mikk

planeeringute spetsialist

Valdkond: detailplaneeringute menetlemine

Valdkond: detailplaneeringute menetlemine

Avariikaevetööde teade ja akt

Avariikaevetöö on kaevetöö, mille vajadus tekib ootamatult ja kaevetööde läbiviimine on hädavajalik ning edasilükkamatu.

Lisainfo

Avariikaevetöö tellija on kohustatud Saue Vallavalitsusele töö alustamisel kahe tunni jooksul kirjalikult esitama avariikaevetööde teate. Teade tuleb täita Saue valla operatiivinfosüsteemi lehel.

Avariikaevetöö tegemiseks ei ole nõutav kaevetööde luba, kui tee ja haljastus taastatakse hiljemalt kahe ööpäeva jooksul kaevetöö alustamisest. Tööde teostamisel üle kahe ööpäeva vormistatakse kaevetööde luba.

Avariikaevetöö viiakse läbi avariikaevetööde akti alusel.
 
Avariikaevetöö lõpetamisel edastab töö tellija Saue Vallavalitsusele Saue valla operatiivinfosüsteemi lehel avariikaevetööde akti mitte hiljemalt kui avariikaevetöö lõpetamisele järgneval päeval.

Avariikaevetööde teade

Avariikaevetööde akt

Kontakt

Heiki Laas

ehitusspetsialist (Haiba)

Valdkond: ehituslubade ja -teatiste menetluses ehitusprojektide üle vaatamine

Valdkond: ehituslubade ja -teatiste menetluses ehitusprojektide üle vaatamine

Andres Joala

ehitusspetsialist (Saue linn)

Valdkond: kasutuslubade ja -teatiste menetluses dokumentatsiooni ja hoonete ülevaatus, kaeveload

Valdkond: kasutuslubade ja -teatiste menetluses dokumentatsiooni ja hoonete ülevaatus, kaeveload

Arvo Brandmeister

ehitusspetsialist (Laagri)

Valdkond: kasutuslubade ja -teatiste menetluses dokumentatsiooni ja hoonete ülevaatus, kaeveload

kõrgharidus, tööstuslik soojusenergeetika

Valdkond: kasutuslubade ja -teatiste menetluses dokumentatsiooni ja hoonete ülevaatus, kaeveload

Ehitusloa taotlemine

Ehitusluba, selle taotlemine ja -loajärgne ehitamine

Ehitis on hoone või rajatis, mis on inimtegevuse tulemusel loodud ja aluspinnasega ühendatud või sellele toetuv asi, mille kasutamise otstarve, eesmärk, kasutamise viis või kestvus võimaldab seda eristada teistest asjadest.
Hoone või rajatise püstitamiseks, rajamiseks, paigaldamiseks, laiendamiseks, lammutamiseks või muu ehitisega seonduva tegevuse jaoks on vajalik taotleda ehitusluba või esitada ehitusteatis. Ehitusloa või ehitusteatise kohustuslikkus on toodud ehitusseadustiku lisas nr 1. Taotlus või teatis esitada ehitisregistri kaudu (www.ehr.ee).
Loa taotlusele või teatisele lisatav projekt peab vastama majandus- ja taristuministri 2015. aasta määrusele nr 97 „Nõuded ehitusprojektile".
Alates 01.01.2018 tuleb kõik ehitustegevust puudutavad taotlused ja teatised (projekteerimistingimuste/ehitusloa/kasutusloa taotlus, ehitusteatis, kasutusteatis, jne) esitada läbi riikliku ehitisregistri

Ehitusprojektile tuleb lisada:

  • väljavõte detailplaneeringust või projekteerimistingimused;
  • geodeetiline alusplaan, mis ei ole vanem kui kaks (2) aastat;
  • tehnilised tingimused tehnovõrkudega liitumiseks (elektrivarustus, vee- ja kanalisatsioonivarustus, gaasivarustus jne) ja tehnovõrkude valdajate kooskõlastused asendiplaanil;
  • riigilõivu maksekorralduse koopia. Tasutakse Saue Vallavalitsuse arveldusarvele. Selgitusse märkida "RL (nimi või kinnistu aadress) EL eest".
    • Riigilõivu määrad vt link "Riigilõiv".
    • Riigilõivu suuruse arvestab ehitisregister automaatselt vastavalt ehitustöö liigile taotluse sisestamisel.

Alates 01.01.2018 võib hoonete energiamärgiseid väljastada vaid see isik, kellel on energiamärgise väljastamiseks vajalik pädevus ja vastav kutsetunnistust või osakutsetunnistus.

Projekteeritavatele hoonetele (nii uued kui ka oluliselt rekonstrueeritavad hooned) võivad  energiamärgist väljastada:

  • Diplomeeritud energiatõhususe spetsialist 7 (EKR 7. tase);
  • Diplomeeritud energiatõhususe spetsialist 7 (EKR 7. tase) osakutse „Energiakasutuse modelleerija";
  • Volitatud energiatõhususe spetsialist 8 (EKR 8. tase).

Olemasolevatele hoonetele võivad jätkuvalt energiamärgist väljastada:

  • Energiaaudiitor, tase 6;
  • Diplomeeritud energiatõhususe spetsialist 7 (EKR 7. tase);
  • Volitatud energiatõhususe spetsialist 8 (EKR 8. tase).

Kooskõlastamine:

Hoone ehitusprojekti kooskõlastamine Põhja Päästekeskusega toimub ainult elektrooniliselt ehitisregistri kaudu. Valla registrite spetsialist edastab projekti päästekeskusele pärast vallapoolsete märkuste lahendamist. 
Projekt peab olema kooskõlastatud detailplaneeringus või projekteerimistingimustes toodud teiste asjaomaste ametkondade või asutustega. Riiklikele ametkondadele edastab registrite spetsialist projekti kooskõlastamiseks ehitisregistri kaudu.
Projekt peab olema kooskõlastatud konkreetse kinnistu kitsendustest tulenevalt asjaomaste ametkondade või asutustega.
Menetleja määratud vajadusel kooskõlastab loa taotleja ehitusprojekti ka naabritega.

Menetlusajad:

Ehitusluba väljastatakse või taotluse rahuldamata jätmisest teavitatakse 30 kalendripäeva jooksul ehitusloa taotlemise viimase vajaliku ja nõuetekohase dokumendi registreerimisest.'
Ehitusteatisega teavitatud ehitise ehitamist võib alustada 10 päeva pärast teatise esitamist, kui vallavalitsus ei ole teavitanud ehitusteatise esitajat vajadusest ehitusteatises esitatud andmete täiendava kontrolli vajadusest.

Ehitusloajärgne ehitamine

Ehitustööde tegemisel tuleb muuhulgas järgida allolevaid nõudeid:

  • Ehitusloa väljastamise järgselt ja / või ehitusteatise esitamise järgselt võib ehitustöid teostada vaid selle ehitusprojekti järgi, millele luba väljastati või mis ehitusteatise lisana ehitisregistrisse esitati.
  • Kõik ehitamise käigus tehtavad projektimuudatused tuleb enne nende järgi ehitustööde tegemist kooskõlastada tööde tellijaga (ehitise omanikuga), projekteerijaga, omanikujärelevalve tegijaga,  päästeametiga ja vajadusel ka pädeva asutusega (vallavalitsusega). Vajadusel olenevalt muudatuste suurusest ja iseloomust ning hoone suurusest tuleb elamute ning nende teenindamiseks vajalike abihoonete kohta esitada vallavalitsusele ehitusteatis koos ehitusprojektiga  või ehitusloa taotlus koos ehitusprojektiga. Mitteelamu korral tuleb esitada ehitusloa taotlus koos ehitusprojektiga.
  • Kogu ehitusperioodi jooksul peavad ehitamist teostav isik ja ehitise omanik  järgima ehitusseadustikust ning selle alusel kehtestatud määrustest tulenevaid nõudeid.
  • Ehitusloa- ja ehitisteatise järgsel ehitamisel, kui on nõutav ehitusprojekti esitamine, tuleb ehitise omanikul ehitisele määrata pädev omanikujärelevalve tegija vastavalt majandus- ja taristuministri 02.07.2015  määrusele nr 80.
  • Ehitusloajärgset ehitamist alustades on ehitamist teostaval isikul kohustus ehitamise käiku dokumenteerida vastavalt majandus- ja taristuministri  12.09.2015 määrusele nr 115.
  • Ehitamise dokumenteerimise kohustus on ehitamist teostaval isikul (ehitajal).
  • Ehitamise dokumenteerimisega tuleb alustada kohe esimeste ehitusprojekti järgsete tööde tegemisega alustamisest (ehitise mahamärkimisest). Ehitamise dokumenteerimine peab toimuma kõigil päevadel, kui teostatakse projektijärgseid ehitustöid (st. reaalajas). Tagantjärgi ehitusdokumentatsiooni koostamine pole korrektne ega seaduslik.
  • Ehitusdokumentatsioon peab olema ehitamise ajal ehitusobjektil kättesaadav järelevalvet teostavatele isikutele.
  • Ehitusloa järgsel ehitamisel tuleb hiljemalt 3 päeva enne ehitamisega alustamist esitada Ehitisregistri kaudu nõuetekohane ehitamise alustamise teatis.
  • Ehitamisega alustamise päevast kuni ehitamise lõpetamiseni peab olema ehitis ohutuse tagamiseks piiratud kõrvaliste isikute objektile sattumise vastu (võimalusel piirdetaraga) ja hea ehitustava kohaselt ka infotahvliga, millele võimalusel märkida ehitamise andmed (ehitise nimetus, ehitusloa nr, ehitaja nimi ja kontaktisiku tel, omanikujärelevalve tegija nimi ja kontaktisiku tel, tellija nimi ja kontaktisiku tel, ehitusperioodi algus ja lõppkuupäevad jne). Infotahvel ei ole vajalik, kui on tegemist üksikelamu ehitamisega või ehitustööd toimuvad vaid hoone siseruumides.
  • Ajal, mil ehitusobjektil ehitustegevust ei toimu, peab see olema ohutuse tagamiseks kindlalt piiratud, vältimaks kõrvaliste isikute pääsu töömaale.
  • Ehitustegevus loetakse lõpetatuks ainult pärast ehitisele kasutusloa saamist või kasutusteatise nõuetekohast esitamist.
Ohutuse tagamise eest ehitusobjektil ja projektijärgse ehitamise eest vastutab ehitise omanik.

Ehitisregistri menetluskeskkonna juhendid on leitavad SIIT.

Kontakt (Menetleja / esmane ehitusalane nõustamine)

Caroli Kruus

loamenetluse koordinaator

Valdkond: ehitisregistri taotluste menetlemine, haldamine ja info, ehitusõiguse ja ehitisregistri küsimused

Valdkond: ehitisregistri taotluste menetlemine, haldamine ja info, ehitusõiguse ja ehitisregistri küsimused

Kaie Tobreluts

loamenetluse koordinaator-vallaarhitekt

Valdkond: rajatiste ja hoonete projekteerimistingimused, lubade taotluste menetlemine, haldamine ja info, ehitusõiguse ja ehitisregistri küsimused

Valdkond: rajatiste ja hoonete projekteerimistingimused, lubade taotluste menetlemine, haldamine ja info, ehitusõiguse ja ehitisregistri küsimused

Kontakt (Valdkonna spetsialist / kooskõlastaja / ehitusalane nõustamine)

Kalle Normann

ehituse peaspetsialist (Laagri)

Valdkond: ehituslubade ja -teatiste menetluses ehitusprojektide üle vaatamine

kõrgharidus, ehituse ökonoomika ja organiseerimine

Valdkond: ehituslubade ja -teatiste menetluses ehitusprojektide üle vaatamine

Heiki Laas

ehitusspetsialist (Haiba)

Valdkond: ehituslubade ja -teatiste menetluses ehitusprojektide üle vaatamine

Valdkond: ehituslubade ja -teatiste menetluses ehitusprojektide üle vaatamine

Kasutusloa taotlemine

Enne ehitise (hoone või rajatise) kasutamisele asumist tuleb ehitusseadustikus sätestatud juhtudel taotleda kasutusluba või esitada kasutusteatis.
Kasutusloa või kasutusteatise kohustuslikus on toodud Ehitusseadustiku lisas nr 2. Taotlus või teatis esitada ehitisregistri kaudu (www.ehr.ee), vajalik ID-kaardiga autentimine.
Kõigil pärast 30.06.1995 ehitusloa saanud ehitistel peab olema pärast valmimist ja enne kasutuselevõttu kasutusluba või kasutusteatis ning ehitusdokumentatsioon. Ehitamise dokumenteerimise kohustus on ehitamist teostaval isikul (ehitajal).
Ehitamise dokumenteerimisega tuleb alustada kohe esimeste ehitusprojekti järgsete tööde tegemisega alustamisest (ehitise mahamärkimisest). Ehitamise dokumenteerimine peab toimuma kõigil päevadel, kui teostatakse projektijärgseid ehitustöid (st reaalajas). Tagantjärgi ehitusdokumentatsiooni koostamine pole korrektne ega seaduslik.
Ehitusdokumentatsioon peab olema ehitamise ajal ehitusobjektil kättesaadav järelevalvet teostavatele isikutele.
Loa taotlusele või teatisele lisatav projekt peab vastama majandus- ja taristuministri määrusele „Nõuded ehitusprojektile".

Lisadokumendid:
Kasutusloa taotlusele tuleb lisada (vastavalt ehitusprojektile):

  • ehitusprojekt (mille järgi on ehitis ehitatud). Kui ehitusluba on väljastatud enne aastat 2003, siis ka eelprojekt;
  • ehitise telgede mahamärkimise akt ja/või ehitusjärgne teostus/kontrollmõõdistus;
  • vundamendi teostusjoonis;
  • arhitektuursed teostusjoonised koos krundi teostusmõõdistusega;
  • eriosade teostusjoonised (vesi, kanalisatsioon, ventilatsioon, elekter jne);
  • ehituspäevik;
  • kaetud tööde aktid;
  • ehitustööde üleandmis-vastuvõtu akt (tellija ja töövõtja allkirjastatud);
  • välistrasside geodeetilised mõõdistusjoonised (hoonest kuni liitumispunktideni);
  • elektripaigaldise audit;
  • piksekaitse paigaldise kontrollmõõtmiste deklaratsioon või tunnistus;
  • gaasipaigaldise audit;
  • ventilatsiooni mõõdistamise aruanne ja sertifikaadid; vajadusel ventilatsiooni müra mõõdistamine;
  • soojussõlme pass koos kaugkütteettevõtja kooskõlastusega;
  • küttesüsteemi justeerimise protokoll;
  • päikesekollektori dokumentatsioon (sh elektripaigaldise audit);
  • teeninduslepingute koopiad (elekter, vesi ja kanalisatsioon, gaas, prügivedu); (esitatakse paikvaatlusel)
  • ehitusmaterjalide ja -toodete sertifikaadid (sh kanalisatsioonimahuti sertifikaat); vajadusel valgustiheduse mõõdistamine; vajadusel soojuspumba müra mõõdistamine; 
  • vajadusel küttesüsteemi survestamise protokoll;
  • vajadusel vee- ja kanalisatsioonitorustike survestamise protokollid;
  • puurkaevul peab olema kasutusteatis (tootlikkus alla 10 m³ ööpäevas või kuni 50 inimest) või kasutusluba (tootlikkus üle 10 m³ ööpäevas või üle 50 inimest);
  • lifti dokumentatsioon ja lifti audit;
  • signalisatsioonisüsteemide dokumentatsioon ja tehnilise kontrolli akt;
  • kustutussüsteemide dokumentatsioon ja tehnilise kontrolli akt;
  • liginullenergiahoone ja netonullenergiahoone ehitamisel hoone õhupidavuse kontrollmõõtmise protokoll;
  • keeruliste objektide puhul täiendavad dokumendid olenevalt objekti iseloomust;
  • riigilõivu maksekorralduse koopia. Tasutakse Saue Vallavalitsuse arveldusarvele. Selgitusse märkida "RL (nimi või kinnistu aadress) KL eest".
    • Riigilõivu määrad ja info vt link Riigilõiv.

Lisadokumendid Päästeameti jaoks (vastavalt küttesüsteemi liigile):

  • vastavusdeklaratsioon moodulkorstna paigalduse kohta;
  • tuletõkkeukse paigaldamise kaetud tööde akt, ukse ja tihendusmaterjali sertifikaat ning ukse paigaldusjuhend;
  • korstna ehitamine – kaetud tööde akt, korstnapühkija akt, tihendusmaterjalide sertifikaadid ja teostusjoonis;
  • veetorude läbiviimine tuletõkkekonstruktsioonist – kaetud tööde akt, manseti ja tihendusmaterjali sertifikaat ning manseti paigaldusjuhend;
  • ventilatsioonitorude läbiviimine tuletõkkekonstruktsioonist – kaetud tööde akt, tuletõkkeklapi ja tihendusmaterjali sertifikaat ning tuletõkkeklapi paigaldusjuhend;
  • seinte puitsõrestiku katmine kahekordse tulekindla kipskartongplaadiga – kaetud tööde akt ja plaadi sertifikaat;
  • vahelae puittalade katmine alt kahekordse ja pealt ühekordse tulekindla kipskartongplaadiga – kaetud tööde akt ja plaadi sertifikaat;
  • keldrikorruse lae ehitamine – kaetud tööde akt ja paneeli sertifikaat;
  • korruse vahelae valamine ja armeerimine – kaetud tööde akt, kus on näidatud betooni klass, armatuuri klass ja paigutus ning tulepüsivus;
  • katuse kandetarindite katmine tulekindla kipskartongplaadiga – kaetud tööde akt, plaadi sertifikaat;
  • katuse kandetarindite võõpamine tulekaitsevõõbaga – kaetud tööde akt, võõba sertifikaat;
  • seinte ja lagede pinna katmine – kaetud tööde akt, materjali(de) sertifikaat;
  • välisseina välispinna katmine – kaetud tööde akt, materjali(de) sertifikaat.

Kasutusloa menetluse materjal


Dokumentide esitamine:
Kogu esitatav dokumentatsioon peab olema süstematiseeritud. Kõik esitatavad dokumendid peavad olema koostatud loetavalt ning - allkirjastatud nende koostaja poolt, kasutusloa taotleja või ehitise omaniku allkiri digikonteineril ei asenda koostaja allkirja.
Ehitamise dokumenteerimata jätmisel (kui pole peetud ehituspäevikut ja koostatud kaetud tööde akte jne.) tuleb selle igakordsel omanikul esitada kasutusloa saamiseks ehitise audit (koos teiste nõutavate dokumentidega), milledega tõestatakse ehitise ohutust ning vastavust kehtivatele nõuetele ja normidele. Ehitise audititele tuleb lisada kõik ehitise ja selle eriosade teostusmõõdistused, -süsteemide kontrollaktid ning nõuetele vastavust tõendavad dokumendid.
Kasutusloa taotlemisel esitatud auditite kokkuvõtted peavad sisaldama deklaratsiooni, milles auditi koostaja kinnitab, et auditi käigus avastatud puudused on likvideeritud.

Menetlusajad:
Kasutusluba väljastatakse või taotluse rahuldamata jätmisest teavitatakse 30 kalendripäeva jooksul kasutusloa taotluse lahendamiseks viimase vajaliku ja nõuetekohase dokumendi registreerimisest.
Kasutusteatisega teavitatud ehitise kasutamist või kasutusotstarbe muutmist võib alustada 10 päeva pärast teatise esitamist, kui vallavalitsus ei ole teavitanud kasutusteatise esitajat vajadusest teatises esitatud andmete täiendava kontrolli vajadusest.
Korrektselt esitatud kasutusloa taotlusele ja ehitusdokumentatsiooni nõuetekohasele esitamisele järgneb vallavalitsuse poolt läbi viidav ehitise paikvaatlus/ülevaatus, millele  kaasatakse ka Päästeteenistuse inspektor ning muud asjasse puutuvad ametnikud. Ülevaatuse käigus avastatud puudused tuleb kõrvaldada enne kasutusloa väljastamist.

Ehitisregistri menetluskeskkonna juhendid on leitavad SIIT.

Erateedel tasuta talvise teehoolduse teenuse taotlus

Kellele?

Saue vallas on õigus saada tasuta lumetõrje teenust erateedele, mis jäävad valla üldplaneeringu kohaselt hajaasustusalale ja viivad majapidamisteni, mida kasutab aastaringselt alalise elukohana inimene, kes ka rahvastikuregistri andmetel seal elab.

Lisainfo

Selleks, et teenust osutada peab tee olema piisavalt lai, et sellel lumetõrjetehnikaga ohutult töötada.
 
Tee servad ja kraavid peavad olema tähistatud nähtavalt ka pimedal ajal ja lume paksusest sõltumatult ning tee ääred takistustest vabad. Tee kohalt tuleb minimaalselt nelja meetri kõrguselt ja mõlemalt poolt tee servast vähemalt 1,5 meetri laiuselt eemaldada puude oksad. Samuti peab olema ruumi, kuhu lund lükata.

Aiandusühistu teel tasuta lumetõrje saamise erisused

Vald osutab tasuta lumetõrje teenust nende aiandusühistute siseteedel, mille territooriumil elab vähemalt 15 Saue valda registreeritud elanikku või on registreeritud elanikke vähemalt viies ühistu elamus.
 
Selleks, et teenust aiandusühistus osutataks, kehtivad juba eelpool kirjas nõuded. Lisaks ei tohi ühistu värav või tõkkepuu olla suletud ja lumetõrjet ei tohi segada siseteedel parkivad autod.

Esita avaldus hiljemalt 1. septembriks

Tasuta lumetõrje teenuse osutamist alustatakse 12 tunni jooksul pärast tuisu või lumesaju lõppemist ja juhul, kui lumekihi paksus ületab sõiduteel 20 cm. Tööd tuleb lõpetada 36 tunni jooksul pärast lumesaju või tuisu lõppemist. Kui vajalikuks osutub eritehnika kasutamine, pikeneb tähtaeg 96 tunnini.
 
Tasuta lumetõrje teenus ei sisalda libedusetõrjet, sulailmadega läbivajunud teel tekkinud lörtsikihi eemaldamist ega lume laadimist ja äravedu.
 
Tasuta lumetõrje teenuse saamiseks tuleb esitada Saue vallavalitsusele vormikohane taotlus hiljemalt 1. septembriks. Ühe eratee ääres elavad inimesed võivad soovi korral esitada ühise avalduse.
 
Enne eratee kandmist valla teede lumetõrje nimekirja kontrollitakse nii taotleja kui tee vastavust teenuse osutamise tingimustele.
 
Tasuta lumetõrje teenuse osutamise kohta tuleb otsus kuni neljaks aastaks. Perioodi jooksul kontrollib vald pisteliselt elukoha registreeringu olemasolu.

Kontakt

Indrek Brandmeister

teedespetsialist

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

Indrek Pikk

teedespetsialist

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

Hauaplatsi kasutuslepingu sõlmimise taotlus

Lisainfo

Saue valla haldusterritooriumil asub kaks kalmistut Nissi ja Laitse kalmistu. Kalmistuid haldab Saue Vallavarahalduus.

Saue valla maetud on kantud kalmistute registrisse Haudi, mis on kättesaadav kõigile www.kalmistud.ee lehelt.

Enne taotluse täitmist tutvuge Saue valla kalmistute kasutamise eeskirjaga. Taotlust saate täita ainult siis, kui te ei tea kindlat platsi, kuhu soovite matta, kuid soovite kasutada Nissi või Laitse kalmistut.

Juhul, kui teil on teada hauaplats, kuhu soovite matta, palun kasutage teenust lehel www.kalmistud.ee.

Kontakt

Marju Norvik

heakorra spetsialist

kõrgharidus, loodusvarade kasutamine ja kaitse

Jäätmeõiendi vorm

Kellele?

Ehitamisel (sealhulgas ehitusmaterjali hoidmisel), remontimisel, lammutamisel või ehitusmaterjali purustamisel tekkivad ehitus- ja lammutusjäätmed, mida tuleb käidelda vastavalt Saue valla jäätmehoolduseeskirjale.

Lisainfo

Ehitus- ja lammutusjäätmete hulka kuuluvad pinnas, puidu, metalli, plastikute, betooni, telliste, ehituskivide, klaasi ja muude ehitusmaterjalide ning -toodete jäätmed, sealhulgas need, mis sisaldavad asbesti ja teisi ohtlikke jäätmeid.
 
Ehitusjäätmete paigutamine segaolmejäätmete mahutisse või viimine avalike liigiti kogutud pakendijäätmete kogumispunktide platsidele on keelatud. Need tuleb tekkekohas liigiti koguda, taaskasutada või anda üle vastavat jäätmeluba omavale jäätmekäitlusettevõttele. 
 
Ehitise kasutusloa taotlusele tuleb lisada seletuskiri tekkinud jäätmete edasise käitlemise viisi, koha ja koguste kohta ning jäätmete üleandmist jäätmekäitlejale tõendavad dokumendid.
 
Kui ehitus- ja lammutusjäätmeid on tekkinud enam kui 10 m3, tuleb kasutusloa taotlusele lisada ka vallavalitsuse kinnitatud õiend jäätmete nõuetekohase käitlemise kohta.

Digitaalselt allkirjastatud taotlus saatke e-posti aadressil [email protected].

Kontakt

Birgit Panksepp

keskkonnaspetsialist

Valdkond: raieload, maapõu (kaevandused), elamistingimuste parendamise toetus

kõrgharidus, bioloogia-geograafia ja loodusturism

Valdkond: raieload, maapõu (kaevandused), elamistingimuste parendamise toetus

Kaevetöö loa väljastamise taotlus

Kellele?

Saue valla avalikult kasutataval teel, tänaval ja munitsipaalmaal reguleerib kaevetööde kavandamist, korraldamist ja tegemist Saue valla kaevetööde eeskiri. See ei puuduta erakinnistuid, mis pole antud avalikku kasutusse.
 
Kaevetöö on töö, mille käigus kaevatakse maapinnas sügavamalt kui 20 cm või teostatakse töid, millega muudetakse maapinna kõrgust.
 
Õiguse kaevetöid teostada annab kaevetööde luba, mille väljastab Saue Vallavalitsus kaevaja taotluse alusel.

Lisainfo

Taotlusele peab olema lisatud

  • tehnorajatise projekt, mis on koostatud ehitusprojektile esitatud nõudeid järgides ning kõikide asjaosalistega kooskõlastatud
  • teeprojekt, mis on koostatud teeprojektile esitatud nõudeid järgides ning kõikide asjaosalistega kooskõlastatud; seadusest tulenevalt võib teeprojekti asemel esitada tööde kirjelduse, mis on koostatud teetööde kvaliteedi nõudeid järgides
  • ehitusloakohustusliku ehitamise korral ehitusluba
  • taotlus liikluse ümberkorraldamise kohta koos liikluskorralduse skeemiga
  • tööde läbiviimise ajakava, milles tuleb muuhulgas näidata kaeveloa lõpetamiseks esitatava täitedokumentatsiooni kuupäev
  • muud dokumendid, mis on ette nähtud seadustega ja muude Saue valla õigusaktidega

Esitatav taotlus ning dokumendid ja kooskõlastused peavad olema kõik ühes digikonteineris ja koostajate poolt allkirjastatud.??

Kontakt

Andres Joala

ehitusspetsialist (Saue linn)

Valdkond: kasutuslubade ja -teatiste menetluses dokumentatsiooni ja hoonete ülevaatus, kaeveload

Valdkond: kasutuslubade ja -teatiste menetluses dokumentatsiooni ja hoonete ülevaatus, kaeveload

Arvo Brandmeister

ehitusspetsialist (Laagri)

Valdkond: kasutuslubade ja -teatiste menetluses dokumentatsiooni ja hoonete ülevaatus, kaeveload

kõrgharidus, tööstuslik soojusenergeetika

Valdkond: kasutuslubade ja -teatiste menetluses dokumentatsiooni ja hoonete ülevaatus, kaeveload

Keskkonnareostuse likvideerimise, heakorra tagamise ja elamistingimuste parendamise toetus

Kellele?

Saue valla keskkonnaprogrammi toetuse eesmärk on toetada Saue valla füüsilisest isikust kinnistute omanike tegevust elamistingimuste parendamiseks, keskkonnareostuse likvideerimiseks ja heakorra tagamiseks, suurendades seeläbi keskkonnateadlikku käitumist, omaalgatust ja üldist heaolu ning parandades seeläbi elu- ja looduskeskkonna kvaliteeti.
 
Toetust on õigus taotleda füüsilisel isikul (eraisikul), kellele kuulub kinnistusraamatu kehtiva kande kohaselt Saue valla territooriumil toetuse saamise tingimustele vastav kinnistu.
 
Toetus ei ole mõeldud korterelamutele, tootmis- ja / või ärihoonetele või ühiskondlikele hoonetele ning abikõlbulikud ei ole füüsilise ja juriidilise isiku kaasomandis olevad kinnistud.

Lisainfo

Toetatavad tegevused

  • majapidamise joogivee kättesaadavuse tagamine või parendamine
  • elamu heitvee nõuetekohast kanaliseerimist tagava süsteemi rajamine või parendamine
  • aastaringselt ligipääsetava juurdepääsutee rajamine
  • elamu autonoomse elektrisüsteemi rajamiseks või parendamiseks
  • sademevee ringlusesse võtmise tagava süsteemi rajamine või parendamine
  • ebaseadusliku isetekkelise jäätmeladestuskoha likvideerimine või prügistatud ala koristamine
  • keskkonnaohtliku või maastikupilti kahjustava ehitise likvideerimine
  • reostusallika või tekkinud reostuse likvideerimine
  • keskkonnareostuse tagajärjel kasutuskõlbmatuks või nõuetele mittevastavaks muutunud joogivee süsteemi likvideerimine, uue süsteemi rajamine või olemasoleva süsteemi parendamine

Toetatavad tegevused ja taotluse esitamine

Tegevus

1. majapidamise joogivee kättesaadavuse tagamine või parendamine

2. elamu heitvee nõuetekohast kanaliseerimist tagava süsteemi rajamine või parendamine

3. aastaringselt ligipääsetava juurdepääsutee rajamine

4. elamu autonoomse elektrisüsteemi rajamiseks või parendamiseks

Eritingimused p 1-4 tegevustele

  • Taotleja elukoht on taotluse esitamise aasta 1. jaanuari seisuga Eesti rahvastikuregistri andmetel Saue vald.
  • Kinnistul paiknev elamu on kantud ehitisregistrisse (www.ehr.ee).
  • Ehitisregistri andmetel on ehitusluba hoonele väljastatud enne 1999. aasta 22. märtsi. Uuematele ehitistele toetus ei laiene!
  • Kinnistu asub väljaspool aiandusühistute (aü) territooriumi või suvilarajooni.
  • Suvilarajoonis ja aü-des asuvatele kinnistutele nende tegevuste jaoks toetust ei anta, juhul kui sinna on valla ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kavaga ette nähtud perspektiivne ühisveevärk ja -kanalisatsioon.
  • Autonoomsete elektrisüsteemide rajamist ja parendamist toetatakse  tingimusel, et majapidamine ei ole liitunud elektrivõrguga ja võimalik liitumine on majanduslikult ebamõistlik.

Tähtaeg

Taotluste esitamise tähtaeg 1. märts.

Taotlemine

Taotlemiseks vajalikud dokumendid

  • taotlus
  • kaks võrreldavat hinnapakkumust
  • veesüsteemide parendamise projekti korral veeanalüüs, tõendamaks, et olemasoleva joogiveekaevu vesi ei vasta kehtestatud joogivee nõuetele
  • autonoomse elektrisüsteemi rajamisel hinnapakkumine lähima liitumispunktiga liitumise kohta
  • volikiri, kui taotluse esitab taotleja esindaja

Taotlus tuleb esitada korrektselt täidetuna (kõik lahtrid on kohustuslikud) ja põhjendused peavad olema korralikult välja toodud. Eelarve tabeli täitmine ja kahe hinnapakkumuse lisamine taotlusele on kohustuslik.

Tegevus

5. sademevee ringlusesse võtmise tagava süsteemi rajamine või parendamine

6. ebaseadusliku isetekkelise jäätmeladestuskoha likvideerimine või prügistatud ala koristamine

7. keskkonnaohtliku või maastikupilti kahjustava ehitise likvideerimine

8. reostusallika või tekkinud reostuse likvideerimine

9. keskkonnareostuse tagajärjel kasutuskõlbmatuks või nõuetele mittevastavaks muutunud joogivee süsteemi likvideerimine, uue süsteemi rajamine või olemasoleva süsteemi parendamine

Tähtaeg

Põhitähtaeg 1. märts.

Taotlusi p 5-9 toodud tegevustele võib esitada ka jooksvalt 2023. aasta vältel. Pärast 1. märtsi esitatud taotluste puhul otsustatakse toetuse eraldamine vaid eelarveliste vahendite olemasolul.

Taotlemine

Taotlemiseks vajalikud dokumendid

  • taotlus
  • kaks võrreldavat hinnapakkumust
  • veesüsteemide parendamise projekti korral veeanalüüs, tõendamaks, et olemasoleva joogiveekaevu vesi ei vasta kehtestatud joogivee nõuetele
  • autonoomse elektrisüsteemi rajamisel hinnapakkumine lähima liitumispunktiga liitumise kohta
  • volikiri, kui taotluse esitab taotleja esindaja

Taotlus tuleb esitada korrektselt täidetuna (kõik lahtrid on kohustuslikud) ja põhjendused peavad olema korralikult välja toodud. Eelarve tabeli täitmine ja kahe hinnapakkumuse lisamine taotlusele on kohustuslik.

Toetuse suurus ühe taotleja kohta on kuni 5 000 eurot (sh käibemaks) kalendriaastas., kuid mitte rohkem kui 50% kavandatava tegevuse kogumaksumusest. Toetust antakse kuni 50% tegevusele kulutatud tegelikust summast (kui tegevuse tegelik maksumus osutub väiksemaks, siis väheneb selle võrra ka toetus). 

Toetuse väljamaksmise eritingimus
Toetust ei maksta ettemaksuna! Toetus makstakse välja alles pärast tegevuste täielikku elluviimist ja lõpparuande ning  kulu- ja maksedokumentide esitamist. Seetõttu palume enne taotluse esitamist hinnata, kas tegevuse täielikuks elluviimiseks on piisavalt rahalisi vahendeid
 
Toetuse taotlemiseks tuleb esitada

  • taotlus.
  • kaks võrreldavat hinnapakkumust
  • veesüsteemide parendamise projekti korral veeanalüüs, tõendamaks, et olemasoleva joogiveekaevu vesi ei vasta kehtestatud joogivee nõuetele
  • autonoomse elektrisüsteemi rajamisel hinnapakkumine lähima liitumispunktiga liitumise kohta
  • volikiri, kui taotluse esitab taotleja esindaja
Keskkonnareostuse likvideerimise, heakorra tagamise ja elamistingimuste parendamise toetuse taotlus punktid 1-4

ALUSTA TAOTLEMIST 

Keskkonnareostuse likvideerimise, heakorra tagamise ja elamistingimuste parendamise toetuse taotlus punktid 5-9

ALUSTA TAOTLEMIST 

Aruande alustamise juhend
• Logige sisse e-teeninduskeskkonda https://iseteenindus.sauevald.ee   
• Valige vasakus servas asuvast menüüst "Minu asutused" 
• Näete oma nime(või esindatava organisatsiooni nime) taga rohelist kastikest „Taotleja andmeid ja taotlused". 
• Klikite selle lahti ja leiate taotluse, mille kohta soovite aruannet esitada. Taotluse  olek peab olema „Lepinguga"
• Klikates kuupäevale avate taotluse ja kerite peaaegu taotluse lõppu- osani „Taotluse lisad"
• Seal on link „Aruanded" ja sellele klikates  jõuategi õigele vormile.

Birgit Panksepp

keskkonnaspetsialist

Valdkond: raieload, maapõu (kaevandused), elamistingimuste parendamise toetus

kõrgharidus, bioloogia-geograafia ja loodusturism

Valdkond: raieload, maapõu (kaevandused), elamistingimuste parendamise toetus

Korraldatud jäätmeveoga mitteliitunuks lugemise taotlus

Lisainfo

Vallavalitsus võib jäätmevaldaja lugeda korraldatud jäätmeveoga mitteliitunuks, kui jäätmevaldaja ei ela või ei tegutse kinnistul alaliselt. Korraldatud jäätmeveoga mitteliitumist on võimalik taotleda ühe- kuni kaheaastaseks perioodiks, selleks tuleb vallavalitsusele esitada põhjendatud taotlus.
 
Korraldatud jäätmeveoga mitteliitumist ei ole võimalik taotleda ajutiselt, sh talvekuudeks.
 
Kui mingil perioodil aastas või ka aastaringselt tekib vähem jäätmeid, on võimalik pöörduda jäätmevedaja poole ja vähendada või suurendada jäätmemahuti tühjendamise sagedust vastavalt vajadusele.
 
Olmejäätmemahutite minimaalne tühjendussagedus Saue vallas on vähemalt üks kord nelja nädala jooksul. Kui biolagunevate jäätmete kompostimine on jäätmetekke kohas tagatud, siis vähemalt üks kord 12 nädala jooksul.
 
Biolagunevad jäätmed on aia- ja haljastusjäätmed ning kodumajapidamises, jaemüügikohas ja toitlustusasutustes tekkinud köögi- ja sööklajäätmed.

Biolagunevate jäätmete käitlemise nõuded

  • Elamiseks kasutataval kinnistul tekkivaid biolagunevaid jäätmeid on lubatud kompostida kinnistu piirides.
  • Kompostitavaid biolagunevaid jäätmeid peab paigutama, ladustama ja käitlema tervisele ja ümbruskonnale ohutult ning nii, et need ei põhjustaks kahjurite ja haisu teket.
  • Elamiseks kasutataval kinnistul tekkivaid biolagunevaid köögijäätmeid võib kohapeal kompostida ainult selleks ettenähtud kinnistes kompostimiskastides ehk kompostrites, kuhu ei pääse ligi linnud ega loomad.
  • Biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid võib kompostida lahtiselt aunas.
  • Kompostimisnõud ja –aunad peavad paiknema naaberkinnistust vähemalt kolme meetri kaugusel, kui naabrid ei lepi kokku teisiti.
JÄÄTMEVEOST VABASTUSE TAOTLEMINE ERANDKORRAS

Vallavalitsus võib erandkorras kuni kolme aasta talveperioodiks lugeda korraldatud jäätmeveoga mitteliitunuks kõik ühe aiandusühistu kinnistud

  • kui need on omavahel kokku leppinud ja võtnud kasutusse ühise kogumismahuti korraldatud jäätmeveoga hõlmatud jäätmeliikide osas;
  • kui talvisel mitteliitunuks lugemise perioodil ei kasutata või ei elata ühelgi aiandusühistu kinnistul. 

Et võtta kasutusele ühine kogumismahuti, tuleb pöörduda vallavalitsusse, kes annab nõusoleku ühise mahuti kasutamiseks või keeldub sellest põhjendatult. Kui nõusolek on olemas, on jäätmevaldajal võimalik sõlmida jäätmevedajaga ühise kogumismahuti kasutamiseks jäätmekäitlusleping.
 
Seejärel tuleb korraldatud jäätmeveoga mitteliitunuks lugemiseks esitada vallavalitsusele põhjendatud avaldus. Mitteliitunuks lugemise avalduse juurde on vallavalitsusel õigus nõuda täiendavaid dokumente (nt elektriarveid) ja selgitusi, kontrollida esitatud andmete õigsust ja jäätmekäitluse korraldust kohapeal.
 
E-posti aadressil [email protected] saadetud taotlus peab olema digitaalselt allkirjastatud. Taotlust saab täita ka Saue Vallavalitsuses ja halduskeskustes kohapeal, saata tavapostiga või tuua ise kohale.

MITTELIITUNUKS LOETUD JÄÄTMEVALDAJA KOHUSTUS

Jäätmevaldaja, kes on saanud jäätmeveost vabastuse, peab esitama iga aasta 20. jaanuariks vallavalitsusele kirjaliku kinnituse, et kinnistul ei ole aasta kestel elatud või seda kasutatud. Kes kirjalikku kinnitust ei esita, loetakse korraldatud jäätmeveoga liitunuks 21. jaanuarist arvates.
 
Kinnitus tuleb vallavalitsusele esitada kirjalikult vabas vormis või soovi korral ette antud vormil e-posti aadressil [email protected], saata tavapostiga või tuua ise kohale.

Korraldatud jäätmeveoga mitteliitunuks lugemise taotlus

Korraldatud jäätmeveoga mitteliitunuks loetud jäätmevaldaja kirjalik kinnitus

Kontakt

Marleen Leht

keskkonnaspetsialist

Valdkond: puurkaevud, jäätmed, reoveekäitlus

Valdkond: puurkaevud, jäätmed, reoveekäitlus

Korterelamute haljastuse ja hoovide korrastamise toetuse taotlus

Kellele?

Toetuse eesmärk on toetada korterelamute ümbruse haljastamist ja heakorrastamist ning läbi selle tõsta elukeskkonna kvaliteeti ja kogukonna aktiivsust.

Lisainfo

Toetust on võimalik taotleda ainult Saue vallas registreeritud korteriühistul. Olukorras, kus korteriühistusse kuulub rohkem kui üks korterelamu, on võimalik toetust küsida igale korterelamule eraldi. Toetust saab taotleda vaid korterelamule, mille ehitise kasutamise otstarbe kood on 11222 - Muu kolme või enama korteriga elamu.
 
Toetust antakse kuni 50% tegevustele kulutatud summast, kuid mitte rohkem kui maksimaalne toetuse suurus 5000 eurot.
 
Toetuse saamiseks peab korteriühistu või -ühistud (lubatud on ka ühistaotlus, mille maksimumsummat on võimalik summeerida) esitama vormikohaselt täidetud taotluse koos vajalike lisadokumentidega (koosoleku protokoll, hinnapakkumised, raieluba vms).

Enne taotluse esitamist palume tutvuda määruse ja selle paragrahvis 5 nimetatud vajalike lisadokumentide loeteluga.
 
Toetus makstakse välja ainult tasutud kuludokumentide alusel, mis tähendab, et toetust ei maksta ettemaksuna ning taotlejal peavad olema olemas rahalised vahendid kogu projekti elluviimiseks enne projektiga alustamist.
 
Toetuse eelarvest vähemalt 20% on suunatud korteriühistutele, mis asuvad väljaspool Laagri alevikku ja Saue linna, seega ootame toetust taotlema ka väiksemate asulate korteriühistuid.

Toetatavad tegevused

Toetuse suurus kuni 600 eurot korterelamu kohta, kuid mitte rohkem kui 50% kavandatava tegevuse kogumaksumusest.

  • puude, põõsaste, püsikute, roni- ja lilletaimede soetamiseks ja istutamiseks
  • lillevaaside, -amplite soetamiseks ja paigaldamiseks
  • istutusmaterjali soetamiseks ja istutamiseks
  • muru rajamiseks ja sambla tõrjeks
  • puude või põõsaste raieks ja hoolduslõikuseks

Toetuse suurus kuni 5000 eurot korterelamu kohta, kuid mitte rohkem kui 50% kavandatava tegevuse kogumaksumusest.

  • kinnistu piires paiknevate siseteede ehitamiseks ja rekonstrueerimiseks
  • süvakogumismahutite rajamiseks, jäätmekogumiskohtade korrastamiseks või määruse § 3 lg 3 kirjeldatud tingimustele vastava biojäätmete kompostrite soetamiseks
  • ühiskasutatava mänguväljaku või puhkeala rajamiseks või parendamiseks
  • parkimiskohtade (autod, jalgrattad, tõukerattad jm) ehitamiseks ja korrastamiseks
  • abihoone (v. a jäätmemaja) ehitamiseks või rekonstrueerimiseks
  • kaugkütte-, vee- ja reoveetorustike ning sadeveelahenduste rajamiseks või rekonstrueerimiseks;
  • kinnistu valgustuse rajamiseks või parendamiseks
  • elektrisõidukite (autod, jalgrattad, tõukerattad jm) laadimistaristu rajamiseks 
  • aia või piirde lammutamiseks või parendamiseks
  • turvakaamerate paigaldamiseks

Toetust võib taotleda ka mitmele tegevusele, sh nii haljastus kui ehitus, kuid maksimaalne toetuse määr kokku on 5000 eurot. Korteriühistule ei eraldata uut toetust enne, kui eelnevalt korraldusega eraldatud toetuse saamiseks on kavandatud tegevus ellu viidud, tähtaegselt aruanne esitatud ning toetus välja makstud või eelnev toetuse eraldamise korraldus kehtetuks tunnistatud.

Taotluse esitamise tähtaeg on 31. märts 2024.

Kontakt

Stina Statsenko

avaliku ruumi spetsialist

kõrgharidus, keskkonnaplaneerimine ja maastikukujundus

Liikluskeelu alase loa taotlus

Lisainfo

Liikluskeelu alane luba väljastatakse sõidukile liikluskeelu alasse sisenemiseks.

Loa taotlemiseks on vaja esitada:

  • taotleja nimi
  • ettevõtte nimi, registrikood, aadress
  • piirangualase teelõigu kaart või tee nimi või number, kuhu soovitakse luba saada (laadimiskoha katastrinumber vms)
  • veo eesmärk (mida veetakse ja kui palju)
  • veoperioodi pikkus
  • sõidukite registreerimisnumbrid

Kontakt

Indrek Brandmeister

teedespetsialist

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

Indrek Pikk

teedespetsialist

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

Maamaksust vabastuse taotlus

Lisainfo

Maamaksumäärad Saue vallas

  • põllumajandussaaduste tootmiseks kasutusel oleva haritava maa ja loodusliku rohumaa maamaksumäär on 0,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas
  • ärimaa maamaksumäär on 2,5 protsenti maa maksustamishinnast aastas
  • punktides 1 ja 2 nimetamata maa (sealhulgas ka elamumaa ja õuemaa) maamaksumääraks on 2,0 protsenti

Maamaksust vabastuse tingimused

Maamaksust vabastusele on õigus represseeritul ja represseerituga võrdsustatul isikul okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isiku seaduse mõistes tema kasutuses oleva elamumaa või maatulundusmaa õuemaa kõlviku osas.

Maamaksuvabastuse saamiseks esitab taotleja Saue Vallavalitsusele kirjaliku taotluse, mis peab sisaldama järgmiseid andmeid:

  • taotleja ees- ja perekonnanimi, isikukood ja elukoht;
  • dokumendi koopia, mis tõendab isiku vastavust okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isiku seaduse" § 2 lõikes 1 või 2 või § 4 lõikes 1 sätestatud tingimustele;
  • maksustatava katastriüksuse aadress ja pindala;
  • maakasutuse ulatus.

Vastavalt maamaksuseadusele on maamaksu tasumisest vabastatud maa omanik tema omandis oleva või seaduse § 10 sätestatud maakasutaja tema kasutuses oleva elamumaa või maatulundusmaa õuemaa kõlviku osas linnas, vallasiseses linnas, alevis, alevikus ning üldplaneeringuga kohaliku omavalitsusüksuse või maakonnaplaneeringuga tiheasustusega alaks määratud alal kuni 0,15 ha ning mujal kuni 2,0 ha ulatuses, kui sellel maal asuvas hoones on tema elukoht vastavalt rahvastikuregistrisse kantud elukoha andmetele.
 
Ühis- või kaasomandis oleva maa puhul jaguneb eeltoodud vabastus vastavalt omandiosa suurusele.
 
Jooksva aasta maksuteate väljastab rahvastikuregistris olevale kontaktile Maksu- ja Tolliamet – kui rahvastikuregistri andmetes on maaomanikul olemas e-kirja aadress, eelistatakse maksuteated edastada elektrooniliselt.
 
Tasumine toimub Maksu- ja Tolliameti arveldusarvele, seega ei ole vallavalitsuses infot, kes kui palju ja millal tasus. Näiteks infot, et kas on ettemaksu või võlgu peab uurima ikka Maksu- ja Tolliametist.

Maksuvabastuse taotlus peab olema esitatud vallavalitsusele hiljemalt maksustamisaasta 15. jaanuariks. Maksuvabastuse taotlust ei ole vaja uuesti esitada, kui eelmises taotluses esitatud andmetes ei ole muudatusi. Maksuvabastuse andmise otsustab vallavalitsus, kinnitades korraldusega hiljemalt maksustamisaasta 25. jaanuariks maksuvabastuse saajate nimekirja jooksva aasta kohta.

Kontakt

Aime Renser

maakorraldusspetsialist

Valdkond: aadressimuudatused, maamaks, kinnistute jagamine, liitmine, piiride muutmine

Valdkond: aadressimuudatused, maamaks, kinnistute jagamine, liitmine, piiride muutmine

Puurkaevude ja -aukude ning salvkaevude asukoha kooskõlastamise, rajamise, ümberehitamise ja lammutamise taotluste ja teatiste vormid

Lisainfo

Puurkaevu ja puuraugu rajamise kord kehtib veehaarde, põhjaveeseire ja soojussüsteemi puurkaevude ja -aukude kohta. Puurkaevu või-augu rajamise juhis, taotluste vormid ja õigusaktid on leitavad Keskkonnaameti koduleheküljel või Riigi Teatajas.

Peamised tegevused

  • asukoha kooskõlastamine kohaliku omavalitsusega
  • projekti koostamine litsentsi omava ettevõtte poolt, projekti kooskõlastamine kohaliku omavalitsuse ja Keskkonnaametiga, ehitusloa väljastamine
  • puurkaevu või -augu rajamine ja andmete kandmine registritesse
  • puurkaevu või -augu kasutusele võtmine (kasutusteatis või kasutusluba)

Puurkaevu või -augu asukoha kooskõlastamine
Enne puurkaevu või -augu rajamist tuleb puurkaevu või -augu asukoht kooskõlastada kohaliku omavalitsusega. Selleks tuleb esitada puurkaevu või -augu asukoha kooskõlastamise taotlus.

Puurkaevu või -augu rajamine
Puurkaev või -auk tuleb rajada puurkaevu või -augu ehitusprojekti alusel, mis tuleb tellida puurkaevude projekteerimise alal hüdrogeoloogiliste tööde tegevusluba omavalt isikult. 

Nimekiri tegevuslubade omanike kohta <- LINK!

Puurkaevu või -augu ehitusprojekti ja rajamise taotluse koos nõutavate lisadega tuleb esitada digitaalselt Ehitisregistri kaudu.
 
Puurkaevu- ja puuraugu ehitusloa taotluse läbivaatamisele rakendub riigilõiv vastavalt „Ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse" § 331'2 „Rajatise ehitusloa taotluse läbivaatamine".
 
Kui projekt on saanud Keskkonnaametilt kooskõlastuse, väljastab kohalik omavalitsus ehitusloa läbi ehitisregistri, pärast mida võib asuda puurkaevu või -auku rajama. Puurkaevu andmed tuleb kanda pärast rajamist ka Keskkonnaregistrisse (kannab puurkaevu ehitaja).

NB! Kui klõpsate lingil, leiate taotuste ja teatiste vormid määruse lõpust lisadena.

Kontakt

Marleen Leht

keskkonnaspetsialist

Valdkond: puurkaevud, jäätmed, reoveekäitlus

Valdkond: puurkaevud, jäätmed, reoveekäitlus

Raieloa taotlus

Kellele?

Raieluba võib taotleda puu kasvukoha maa omanik või seaduslik valdaja omaniku lihtkirjaliku volituse alusel.

Lisainfo

Raieluba peab olema:

  • erakinnistul kasvava puu (ka põõsa) raieks, mille rinnasdiameeter on üle 8 cm, v.a viljapuud;
  • avalikel aladel kasvava mistahes rinnasdiameetriga mistahes puu- ja põõsa raieks;
  • kuivanud või ohtlikuks muutunud puu raieks;
  • ehitusaluse puu raieks;
  • puu tüveharu ja ladva eemaldamiseks ning puu võra vähendamiseks rohkem kui 25%.

Raieloa saamiseks esitatakse vähemalt 30 päeva enne raie kavandamist vormikohane raieloa taotlus. Raieloa taotlusele lisatakse nõutud lisadokumendid ja kooskõlastused määruse § 4 lõige 2 ja 3 kohaselt.
 
Raieluba väljastatakse tasuta. Vajadusel ja vastavalt määrusele tuleb raiutav puu asendada uuega – asendusistutuse kulud kannab raieloa saaja.
 
Puude raiel ja hoolduslõikusel on soovitav juhinduda Eesti Standardimis- ja Akrediteerimiskeskuse standardisarjast EVS 939 „Puittaimed haljastuses".
 
Detailplaneeringus ja ehitusprojektis ette nähtud raiutava puu osas korras sätestatud raieluba ei ole vaja taotleda. Raietöid võib kehtiva ehitusloa olemasolul asuda teostama pärast ehitamise alustamise teatise esitamist või ehitusteatise esitamise kohustuse korral selle jõustumise järgselt.
 
Ehitusprojektis peab geoalusel kajastuma täpne raiutav puude arv ja liigiline koosseis.

Asendusistutust on võimalik kompenseerida ka rahaliselt.  Kui asendusistutust ei ole võimalik läbi viia avalikel aladel või krundil, kus toimus raie, on põhjendatud juhul võimalus kompenseerida asendusistutus vallavalitsuse poolt kindlaks määratud haljastusühiku hinnale.
 
Enne määruse jõustumist puu raieks ja hoolduseks välja antud load kehtivad nende kehtivuse tähtaja lõpuni või kehtetuks tunnistamiseni ning määratud asendusistutuse kohustus tuleb täita täies mahus.

Eritingimus

  • Tormiheite, -murru või teistel põhjustel osaliselt või täielikult murdunud ning kohest likvideerimist vajava (avariiohtliku) puu korral teatab kinnisasja omanik või valdaja Saue Vallavalitsusele esimesel võimalusel likvideerimist vajavate puude arvu, liigi, täpse asukoha aadressi ja võimalusel saadab puudest foto. Saue Vallavalitsus fikseerib puu kohese likvideerimise vajaduse, vajadusel kontrollides sündmuspaigal olukorra vastavust esitatud kirjeldusele. Kohest likvideerimist nõudvale puule raieluba ei vormistata.
Raierahu algab 15. aprillil ja kehtib 15. juulini.

Kontakt

Birgit Panksepp

keskkonnaspetsialist

Valdkond: raieload, maapõu (kaevandused), elamistingimuste parendamise toetus

kõrgharidus, bioloogia-geograafia ja loodusturism

Valdkond: raieload, maapõu (kaevandused), elamistingimuste parendamise toetus

Tänava ajutise sulgemise loa taotlus

Lisainfo

Saue valla avalikult kasutatava tee või tänava sulgemise loa väljastab Saue Vallavalitsus.

Tänava ajutise sulgemise võivad tingida kaeve- või ehitustööd, aga ka avaliku ürituse korraldamine.

Kontakt (kaeve- või ehitustööd)

Indrek Brandmeister

teedespetsialist

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

Indrek Pikk

teedespetsialist

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

NB! Kui sul on üldisem teede arengut, hooldust, ehitust puudutav või tänavavalgustusega seonduv küsimus, edasta see aadressil [email protected] (vastab E-R).

Kontakt (avalik üritus)

Kristiina Hunt

kultuuritööspetsialist

keskeriharidus, klassikalise laulu eriala

Projekteerimistingimuste taotlemine

Enne ehitusloakohustusliku (vt ehitusseadustiku lisa 1) hoone või olulise avaliku huviga rajatise püstitamist või laiendamist üle 33% selle esialgsest planeeritud mahust tuleb taotleda projekteerimistingimused juhul kui ehitusalal puudub detailplaneeringu koostamise kohustus.

Projekteerimistingimusi saab taotleda läbi riikliku ehitisregistri (valides avalehe valikus Ehitised/Projekteerimistingimuste taotlus).
Projekteerimistingimuste taotlemiseks on vajalik tasuda riigilõiv!
Projekteerimistingimused määratakse Saue Vallavalitsuse korraldusega, mis on leitavad valla dokumendiregistrist.

Registris tekkivate tõrgete korral saab esitada taotluse ka majandus- ja taristuministri määrusega kinnitatud vormil. Taotlus esitada aadressil [email protected].

Ehitisregistri menetluskeskkonna juhendid on leitavad SIIT.

Kontakt (Hoonete projekteerimistingimuste taotlused)

Urmas Elmik

vallaarhitekt

Valdkond: hoonete projekteerimistingimused
Asukoht: Saue linn

Valdkond: hoonete projekteerimistingimused
Asukoht: Saue linn

Kontakt (Rajatiste projekteerimistingimuste taotlused)

Kaie Tobreluts

loamenetluse koordinaator-vallaarhitekt

Valdkond: rajatiste ja hoonete projekteerimistingimused, lubade taotluste menetlemine, haldamine ja info, ehitusõiguse ja ehitisregistri küsimused

Valdkond: rajatiste ja hoonete projekteerimistingimused, lubade taotluste menetlemine, haldamine ja info, ehitusõiguse ja ehitisregistri küsimused

Viimati uuendatud 28.02.2024

Kas sellest lehest oli abi?