Saue linn

Saue linnas elab 1. jaanuari 2023 seisuga 6017 elanikku, neist mehi 2864 ja naisi 3153.

Saue linn - siin on hea elada

Millisena kirjeldada Saue linna inimesele, kes pole siin kordagi käinud, ja nii, et oluline saaks öeldud? Raske ülesanne, sest ikka ja jälle tuleb meelde midagi, mis tähtis, kuid pole veel kirjas. Sestap saate siit vaid põgusa ülevaate, milline Saue linn on ja mille poolest tuntud.
Saue on elujõuline ja kompaktne, rahulik, vaikne ja turvaline, ilus ja looduslähedane ligi 6000 elanikuga linn, mis asub Tallinna piirist lõuna suunas vaid kuue kilomeetri kaugusel.
Linn piirneb ühelt poolt Pärnu maantee ja Tallinna ringtee ning teiselt poolt Tallinna-Paldiski (Turba) raudteega.
Linna staatuse sai Saue 25. augustil 1993. Täna on Saue linn Saue valla keskus. Enam kui 23 000 elanikuga (1. jaanuari 2020. aasta seisuga 23 024 inimest) Saue vald sündis 24. oktoobril 2017, kui ühinesid Saue linn ning Kernu, Nissi ja Saue vald.
2020. aasta suvel sai valmis uus vallamaja, mis kerkis Saue linna Keskuse pargi veerele. Tegu on omanäolise ja emotsioone tekitava puitehitisega.
Saue linnas asub Euroopa põhjapoolseim hästisäilinud tammik, vanimad puud on ligi 400-aastased. Saue mõisahäärber tähistas 2020. aastal 228. sünnipäeva ja on üks Eesti varaklassitsistliku arhitektuuri parimaid näiteid.
 
Saue linnas on kõik käe-jala juures
Linn on kompaktne, paikneb 4,39 km2 ja kõik on lähedal: kool, lasteaed, huviringid, muusikakool, noortekeskus, spordirajatised, söögikohad ja kauplused, perearstikeskus, hambaarst ja apteek, päevakeskus ning sotsiaal- ja muud teenused.
Kellele Sauel pakutavast ei piisa, sel on lihtne pealinna sõita - Tallinna kesklinn on umbes 20 kilomeetri kaugusel. Sinna saab nii bussi kui rongiga.
 
Saue Gümnaasium annab väga hea hariduse ja ettevalmistuse eluks
Gümnaasiumi lõpetajatest 80% suundub õppima kõrgkoolidesse Eestis ja välismaal.
Lisaks traditsioonilisele haridusele annavad loodusteaduse, arhitektuuri-, 3D modelleerimise ja robootikaring ning tehnoloogia- ja majandusõpetus noortele mitmekülgse praktilise ettevalmistuse eluks.
2014. aastal pälvis Saue Gümnaasium tiitli „Eesti ettevõtlikum kool 2014" ja 2015. aastal Harjumaa turvalisima kooli tiitli.
 
Kas maitsete, katuste või masinate linn?
Tänu logistiliselt heale asukohale on Sauel palju rahvusvaheliselt tuntud ja edukaid ettevõtteid.
„Tere tulemast maitsepealinna Sauele!" algab Santa Maria AS-i esitlus.
Samas võiks Saue olla AS-i Toode järgi katusepealinn - ettevõte toodab ja paigaldab teraskatuseid. Eestis pole just palju ettevõtteid, mis on Soome laienenud läbi firma ostmise. Üks neist on AS Toode, mis ostis 2012. aastal Soome ettevõtte JanLa OY.
Saue võiks uhkusega kanda ka masinapealinna tiitlit. Üks esimesi aktsiaseltse Eestis, AS Sami valmistab erinevaid põllumajandus-, metsatöö- ja teehooldusmasinaid. AS Fors MW toodab metsaveokärusid, konks-tõstehaagiseid ja traktori haakesse monteeritavaid puude laasimis-järkamisseadmeid.
2013. aasta septembris avas Vaasan Grupp Sauel uue kaasaegse külmutatud pagaritoodete tehase, mis annab tööd enam kui sajale inimesele. Eesti juhtiv ujuvkaide lahenduste pakkuja OÜ Top Marine pälvis 2014. aasta ettevõtte ja aasta eksportööri tiitli.
AS-i Saue EPT territooriumiarendus on loonud tegutsemisvõimalused sellistele ettevõtetele, nagu AS Stera Saue, AS Finest Steel ja SSAB Swedish Steel. 
Põhjamaade suurim kivist köögitasapindade tootja Diapol Granite OÜ, Hesburgeri Eesti logistikakeskus, klaasplastist kümblustünne ja basseine valmistav Koriks Fiiber OÜ - Saue linna edukate ettevõtete loetelu võiks pikalt jätkata.
 
Saue on muusikalinn
On pea võimatu leida perekonda Sauel, kes poleks seotud laulukooride, tantsurühmade või pillimänguga. Muusikalist haridust annab Saue Muusikakool, rahvatantsurühmi ja rahvamuusikaansamblit Saue Kapell ühendab MTÜ Saue Folk. Laul on kõlamas igas vanuseastmes ja kooriliigis: Sauel on poiste-, laste-, tütarlaste-, noorte meeste ja segakoor ning mitmed lauluansamblid.
 
Linna kultuuri- ja spordielu on elav
Kevadist Saue Sõle folkloorietendust loovad üheskoos kõik Saue tantsu-, laulu- ja pillimängukollektiivid. Laulupeoaastatel kogunevad kesksuvel Saue Puhkpillipäevale musitseerima kõik laulupeol osalevad puhkpilliorkestrid. Kontserdisügis toob Sauele tuntud esinejaid, aastaringselt annavad külalisetendusi Eesti teatrid.
Sauelaste liikumishuvi seob ülelinnaline sportlik sari „Sauelane liikuma", mille avab septembris õhtujooks linna tänavatel. 
 
Kodukohvikute päev koos linna sünnipäevaga
2014. aastal avasid Saue linna elanikud ja kaitseliit esmakordselt koduaedades, hoovides ja tänavatel kodukohvikud. Sauelased tundsid hea asja ära ja võtsid omaks - kodukohvikute päev pälvis linna aasta teo tiitli ja paisub aasta-aastalt suuremaks. 
Augustilõpu kodukohvikud on sauelaste kingitus linnale sünnipäevaks. Maitseid ja melu täis päeva lõpetab sünnipäevapidu Keskuse pargis.
Päris mitu head aastat on kohvikutepäeval Keskuse pargi toidutänava eest hea seisnud linna asumiselts: jagab platse, kutsub kauplejaid, aitab leida esinejaid, korraldab prügimajandust ja palju muudki veel, mida pidulised tähelegi ei pane.