Tabara küla

Enne Eesti omavalitsuste haldusreformi 2017. aastal kuulus küla Nissi valda. 
 
Tabara külas on säilinud 19. sajandi teise poole miljöö ja hoonestus. Iseloomulikud on  käänulised külateed ja puudesalus õued, uuemaid juurdeehitisi on vähe.
 
Küla asub umbes 38 kilomeetri kaugusel Tallinnast ning piirneb lõunas Viruküla ja Kivitammi, läänes Siimika, põhjas Aude ja läänes Vilumäe külaga. Kagupiiril on Ääsmäe–Haapsalu–Rohuküla maantee.
 
Küla põhjaservas asub Orkjärve soo, mis kuulub Orkjärve looduskaitseala alla. Aude ja Tabara küla aladele jääb Laanemaa järv (pildil), mille pindala on 9,3 hektarit ja kaldajoone pikkus 2941 meetrit. Järves on kaks saart.
 
Taani hindamisraamatus nimetati küla Tabajärveks. Viruküla–Padise tee äärne raba oli kunagi olnud järv, mille juures oli tapetud rüüstajate eest pakku läinud inimesi. Kirjanduses, arhiivides ja Läti Henriku kroonikas sellele sündmusele otsest kinnitust pole, küll aga on leitud kaudseid viiteid sarnastele sündmustele.
 
Põlistalud
Hansu, Juudi. Kalju, Kasanski (endine Sirina), Kubja, Kuura, Pulga, Rohula, Sütsi, Vahtramäe
 
Vaatamisväärsused
  • Orkjärve looduskaitseala
  • Viruküla tammik
  • Järve talu
  • Kivisilla talu – siit läks talitee Orkjärve rabaheinamaadele. Igal väikesel soosaarel oli rahvakeeli oma nimi: Tammemäe, Kaasiku, Raeda mägi jne, enamasti olid need pandud talunimede järgi. Kaugemate talude inimesed olid nädal aega rabas ja tegid heina. Ööbiti soosaartel.
  • Metsavendade punker – kaks metsavenda hukkusid kinnipidamisel. Kaks mälestuskivi: punkri kohas ja tee ääres.
  • Orkjärve raba talvetee – Siimika ja Larvi küla elanikud kasutasid seda teed Riisipere mõisa vesiveskil käimiseks.
Tabara külas sündis ja kasvas lavastaja Priit Põldroos. Siin asub Balteco Kivitammi tehas.
 
Tabara külas elab 1. jaanuari 2023 seisuga 47 elanikku, neist mehi 19 ja naisi 28.