Ärge palun kogunege staadionil, palliplatsil ja mänguväljakul

Saue Vallavalitsus piiras tänasest ligipääsu valla avalikele spordi- ja mänguväljakutele ning paigaldab viiruseohu ja gruppidesse kogunemise eest hoiatavad sildid.

Staadionid on lukus, multifunktsionaalsed pallimänguväljakud ja skatepargid lindiga piiratud. Kõikjale, kaasaarvatud avalikele mänguväljakutele, tulevad sildid kirjaga „Väljak suletud. Viiruse leviku oht! Jalutage, jookske, sõitke rattaga, kuid püsige üksteisest eemal."

Ega lukk või lint, kui ikka väga tahta, kedagi mänguväljakust või palliplatsist eemal ei hoia, kuid ehk paneb lõpuks mõtlema ja mõistma, et ainus võimalus viiruse levikut piirata ja sellest võitu saada, on igasuguste kehaliste kontaktide vältimine ja koduses isolatsioonis püsimine.

Mänguväljakutel ja palliplatsidel on inimesed lähestikku, pall käib käest kätte, üks lõpetab turnimise, teine alustab. Ollakse vahetus kontaktis, ka õhu ja pindade kaudu. Viirus aga levib piisknakkuse teel ja on väga nakkav.

Samas, inimene vajab liikumist, sportimist ja värsket õhku. Liikumine on tervitatav, aga vaid tervena ning omaette või perega ja teistest distantsi hoides.

Eesti arstide liit tegi üleskutse Eesti rahvale: „Palun püsige kodus, peske käsi, hoolitsege eakate ja laste eest, vältige kohtumisi teiste inimestega ka vabas õhus ja ärge lubage oma lastel koguneda spordiplatsidel ja mänguväljakutel!"

Eesti Väikeste- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) pöördus 23. märtsil majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi poole ettepanekuga sulgeda ajutiselt valitsuse otsusega kõik kauplused ja teenindusettevõtted, kus toimub näost näkku või füüsiline kontakt kliendiga, v.a. toidukauplused, apteegid jt esmatähtsate kaupade ja teenuste pakkujad. Ettepanek ei puuduta tootmisettevõtteid, mis suudavad garanteerida töötajate ja toodangu ohutust.

EVEA selgitab, et selle seisukoha taga on eelkõige soov otsustavalt peatada nakatumise lainet, lühendada eriolukorra potentsiaalset kestust ja vähendada sellega kaasnevat laastavat majanduslikku mõju kaubanduse ja teeninduse väikeettevõtetele.

Ehk annab ettevõtjate pöördumine tõuke isolatsioonis püsida. Mõtelgem, kui paljud inimesed meil ja maailmas on juba töö kaotanud, kui palju neid veel võib lisanduda, kui eriolukord ikka jätkub ja jätkub ning viirust kontrolli alla ei saada, põhjusel, et inimesed lihtsalt ei võta kuulda, mida spetsialistid soovitavad, ja ei käitu nii, nagu juhised ütlevad.