Kohvi teekond ei pea lõppema tassis, võib ka elektrina Haiba lastekodus

Paulig kutsub ettevõtteid ja eraisikuid kolme kuu jooksul kasutatud kohvipuru koguma, et sellest rohelist energiat toota, mis annetada Haiba lastekodule.

Eestlased joovad keskmiselt kaks tassi kohvi päevas. Ühest tassist saab 10 grammi kasutatud kohvipuru, mille tee lõpeb tavaliselt prügikastis. See teeb 7,3 kg kasutatud kohvipuru inimese kohta aastas.

Kasutatud kohvipuru on orgaaniline jääde, millest eraldub biogaas. Kohviringluse projektis teeb Paulig koostööd Vinni biogaasijaamaga, mis toodab kasutatud kohvipurust rohelist energiat, elektrit, mille sel aastal annetame üheskoos Haiba lastekodule meie vallas.

Pauligi suuremad partnerid kohvipuru kogumisel on Ragn Sells, Prisma, Nortal, Playtech, Radisson hotellid, Keskkonnaministeerium, Tallinna Ülikool, Tallink hotellid, Dzingel, Alexela ja Terminal. Aga mitte ainult, meie kõik oleme, kui tahame.

Projekti aitab ellu viia teadusteater KVARK, mille erilahenduste võluri Arnold Rein Tatuntsi sõnul on biojäätmetest saadava energia kogus üllatavalt suur. Kõigest ühest kilost kohvijäätmetest saab ligikaudu 250 liitrit biogaasi.

Kui kohvisõber joob kolme kuu jooksul päevas kaks tassi kohvi, teeb see kokku 184 tassi. Sellest kogusest kasutatud kohvipurust toodetud elektriga saab lamp põleda 368 tundi - rohkem kui 15 ööpäeva. Või saab teha umbes 184 smuutit või laadida 184 korda telefoni. Televiisorit saab vaadata ligikaudu kuus ööpäeva või teha arvutis tööd 18 tundi.

Eelmise aasta kolmenädalase pilootprojektiga kogus Paulig 4,4 tonni kohvijäätmeid, millest toodetud energia annetas SOS Lastekülale. Kogus kattis viie sealse majapidamise energiavajaduse üheks kuuks.

Vilniuses valgustas kohvipurust toodetud elekter mullust tuledes säravat kuusepuud ja jõuluturgu-tänavat ning Riias annab puru kasvujõudu taimedele botaanikaaias.

Iga ettevõte ja eraisik saab anda panuse projekti õnnestumisse

Paulig kutsub kasutatud kohvipuru tooma Tallinna kontorisse aadressil Aiandi 13 kuni 20. detsembrini tööpäeviti kell 9-16. Jõulupühadel on kontor suletud 21. detsembrist 1. jaanuarini. Jõululauast kogutud kohvipuru saab ära anda 2. ja 3. jaanuaril 2020.

Miks just Haiba lastekodu?

Paulig alustas tegevust Eestis aastal 1993, kui avas kohvi- ja maitseainetehase Saue linnas, mis on täna meie valla keskus. Et Paulig on perefirma (1896) ning laste heaolu ja pereväärtused on ettevõttele olulised, langes otsus teha koostööd just Haiba lastekoduga.

Korduma kippuvad küsimused kasutatud kohvipuru kogumise kohta