Meie valda on jõudnud teadaolevalt 90 sõjapõgenikku

Vallavalitsuse kriisikomisjon tegi nädala kokkuvõtte Ukraina sõjapõgenikega seonduvast meie vallas.

Saue Vallavalitsusele teadaolevalt on meie valda jõudnud 90 sõjapõgenikku, kes on tulnud lähedaste, sõprade või tuttavate juurde ja nende kaudu ka endale majutuse leidnud. Sotsiaaltööspetsialistid on vastuvõtjate ja põgenikega ühenduses ning juhul, kui saabunud on vältimatut abi vajanud või vajavad, neid ka aidatakse.

Et vallas võib Ukraina sõjapõgenikke olla rohkem, palun andke neist vallamajja teada.

Vallavalitsuse sotsiaalosakond ja vallavarahaldus tegelevad munitsipaalkorterite sisustamisega, Riisipere endine lasteaiahoone on valmis esimesi sõjapõgenikke ajutiselt majutama.

Vallapoolne kontakt Ukrainast saabunud sõjapõgenikule on piirkonna sotsiaaltööspetsialist. Juhul, kui on vaja suhelda vene keeles, helistage Laine Elmikule telefonil 5366 9078, ja kui inglise keeles, siis Loona-Liis Kenzapile telefonil 557 1614.

Valda jõudnud Ukraina sõjapõgenikel on võimalik endale Saue vallamajast ja halduskeskustest saada eriõigustega ühistranspordikaart, mis annab neile aastaks tasuta sõidu õiguse Elroni rongides ning linna- ja avalike maakonnaliinide bussides üle Eesti.

Ukraina sõjapõgenikud saavad Eesti isikukoodi taotlemise avalduse täita vallavalitsuse rahvastikuregistripidaja Anneli Ritsingu juures. Anneli edastab taotluse koos vajaminevate dokumentide koopiatega Siseministeeriumile, kus inimesele isikukood moodustatakse ja see talle saadetakse. Isikukoodi olemasolu kiirendab ajutise kaitse taotluse esitamist Politsei- ja Piirivalveametis (PPA). Lisainfo: rahvastikuregistripidaja Anneli Ritsing: 529 2820, anneli.ritsing@sauevald.ee.

Sõjapõgeniku jaoks olulisim on ajutise kaitse vormistamine, mis annab talle samad õigused, mis Eesti kodanikul. 16. märtsist saab PPA teenindussaalides ajutist kaitset taotleda tööpäevadel kell 9-20 ja nädalavahetusel kell 9-16. Selleks on soovitatav eelnevalt broneerida aeg, kuid vajadusel saab taotlust esitada ka elavas järjekorras, näiteks õhtuti ja nädalavahetustel.

Vallavalitsus kutsub elanikke end üles andma vabatahtlikena, kes saavad aidata mõne tunniga Ukraina laste päevakoolis või olla tugiisikuks/tõlgiks lasteaias. Küsimustik on leitav valla veebis ja FB lehel.

Vallavalitsus on väga tänulik kõigile Saue valla elanikele, kes on sõjapõgenikele abi osutanud või seda pakkunud. Esmane varu hädavajalikku on olemas ja et ei ole teada, mida täpselt põgenikud vajavad, ei hakata esemeid lihtsalt igaks juhuks vastu võtma ja ladustama. Olukord lahendatakse juhtumipõhiselt ja kui on vaja, pöördutakse abipalvega ka elanike poole.