« Tagasi

Saue linn tähistab täna sünnipäeva kodukohvikute ja õhtuse peoga jaanituleplatsil

Saue linn tähistab täna, 26. augustil 25. sünnipäeva kodukohvikute ja õhtuse peoga jaanituleplatsil, kus astuvad üles Kuninglik Kvintett ja Märt Agu tantsutrupp, peaesineja on ansambel Shanon.
 
Linna staatuse sai Saue 25. augustil 1993. Sel ajal elas linnas 4560 inimest.
 
Sünnipäevapeo tänu kuulub kohvikutepidajatele, keda tänavu on hommikust õhtuni üle linna ligi 30, lisaks kodanikualgatuse korras kokku tulnud toidutänav Keskuse pargis.
 
Linna tervitavad sünnipäeval sõbrad Läti sõprusvallast Inčukalnsist, kellega Saue vald tänavu 21. juulil sõpruslepingut uuendas - siiani oli Inčukalns teinud koostööd Saue linnaga alates aastast 2001.
 
Saue linnal on neli sõprusomavalitsust: Sollentuna Rootsis, Inčukalns Lätis, Montemarciano Itaalias ja Quincy-sous-Senart Prantsusmaal. Tänavu mais otsustas Saue vallavolikogu kõigi neljaga sõprussidemeid jätkata. Linnale omaste sõprussuhete jätkumine on järjepidevuse märk. 
 
Milline on Saue linn täna?
Pärast Saue, Nissi ja Kernu valla ning Saue linna ühinemist 2017. aasta 24. oktoobril on Sauest saanud ligi 22 000 elanikuga Mandri-Eesti suurima elanike arvuga valla keskus. Linnal säilis valla uue lipu ja vapi kõrval oma sümboolika: rohekollanevapp ja lipp. 
 
Linn on selle elanike arvates rahulik, vaikne ja turvaline, ilus ja looduslähedane. Selle aasta alguse seisuga on linnas elanikke 5647.
 
Saue linnas asub Euroopa põhjapoolseim hästisäilinud tammik, vanimad puud on ligi 400-aastased. Saue mõisahäärber tähistab tänavu 226. sünnipäeva ja on üks varaklassitsistliku arhitektuuri parimaid näiteid Eestis.
 
Linn on kompaktne, paikneb 4,39 km2 ja kõik on lähedal: kool, lasteaed, huviringid, muusikakool, noortekeskus, spordirajatised, söögikohad ja kauplused, perearstikeskus, hambaarst ja apteek, päevakeskus ning sotsiaal- ja muud teenused.
 
Tänu logistiliselt heale asukohale on Sauel palju rahvusvaheliselt tuntud ja edukaid ettevõtteid: Santa Maria, Toode, Sami, Fors MW, Lantmännen Unibake, Top Marine, Saue EPT, Stera Saue, Finest Steel, Diapol Granite, Harmet, Koriks Fiiber. Edukate ettevõtete loetelu võiks pikalt jätkata. 
 
Saue on muusikalinn: on pea võimatu leida perekonda, kes poleks seotud laulukooride, tantsurühmade või pillimänguga. Sestap on elav ka linna kultuuri- ja spordielu.
 
Ühinemine on lisanud linnale pealinna mõõtme. Lähiaastatel kerkib Keskuse pargi kõrvale selle sümbolina vallamaja.
 
Uue spordihalli ehitus ja ujula renoveerimine on töös, uue tervisekeskuse ehitaja leidmiseks on välja kuulutatud hange.
 
Ootused on, et linn areneks ja kasvaks, uue hoo võiks saada keskusala muutmine avalikuks linnaruumiks. Loogiline oleks linnaruumi kasvamine senisest enam ka teisele poole raudteed.
 
Järgneval 25 aastal Saue linna ajaloos on seega võimalus olla kui uue, varem kirjutamata peatüki või järjeloo avamine juba tuttavas ja läbi loetud raamatust. 
 
Saue linna ja kogu valla elanikel tulgu häid mõtteid, sooje tundeid ja aktiivset kaasalöömist selle peatüki kirjutamisel, kus tegelasteks meie ise ja kõik need, kelle me oma mõttemaailmas siia kaasa lööma kutsume. Palju õnne, Saue linn 25!
 

Kohvikud ja sünnipäev