Kotka lasteaia erilised rühmanimed

Kotka lasteaed on oma nime saanud asukoha järgi Alliku külas Kotka teel. Omakorda lasteaia nimest said inspiratsiooni rühmanimed ja need erinevad mõneti levinud praktikast.

Nimevalikuga on meile antud väga tugevad sümbolid. Kotkas on rahvaste mütoloogias väga eriline lind. Ta on lindude kuningas, kes lendab kõige kõrgemal, näeb kõige kaugemale ja väga teravalt. Kotkas on püha lind ja taevase maailma valitseja. Põhjamaade lugudes on kotkas suur looja, kes munes maailmamuna.

Lähtudes kotka sümbolist on Kotka lasteaias oluline olla hooliv enda, meid ümbritsevate inimeste ja looduse vastu. Olla väärikas, vapper ja teistele eeskujuks.

Oleme Kotka lasteaias rõõmsad, kuna saame juba praegu koos meeskonnaga lasteaia nimest ja asukohast lähtuvate sümbolite üle arutleda ja luua ühtset kontseptsiooni, mis väljendab meie väärtusi.

Rühmanimede tekkelood ajas

Veel 30 aastat tagasi olid lasteaedades rühmad „SÕIM 1", „SÕIM 2", „AED 1" (3–4-aastased lapsed), „AED 2" (4–5-aastased lapsed) jne. See oli mugav süsteem, sest rühma nimi väljendas seal parasjagu olevate laste vanust. See on lasteaiaga seotud inimeste salakood ja seda kasutatakse ka praegu, kui lasteaias on käsil rühmade komplekteerimine.  Alles 2000. aastaste algusest hakati lasteaedades rühmadele nimesid panema.

Kui varem andis rühma number infot laste vanuse kohta, siis praegu aitab rühma nimi luua lastes kuuluvustunnet ja teadlikkust, kus ta tegutseb. Olles töötanud mitmes eri lasteaias, tean, et ka rühmade nimed on olnud erineva tekkega.

Näiteks Tallinna Linnupesa lasteaias on enamik rühmade nimesid lindude nimedega, kuid sealt ei puudu ka Lepatriinu ja Päikesekiire rühm (leiduvad muidugi ka Naerulind, Kukulind ja Pöialpoiss). On olnud lasteaedu, kus rühmade nimed ei ole olnud seotud lasteaia nimega, vaid valitud kas laste, õpetajate või lapsevanemate poolt. Eks see väljendab hetkel käsil olevat protsessi ja on oma ajahetkes olnud parim valik.

Sümbolid loodusest

Koos Kotka lasteaia valmimisega oli vaja leida ka meie lasteaiale rühmade nimed. Personaliga arutledes leidsime, et Kotka lasteaia rühmanimedeks sobiksid sümbolid lasteaeda ümbritsevast loodusest. Lisasime sümbolitele teda vastassuunas elavdava omadus- või tegusõna ning saime nimedeks Laulev Liiv, Särav Sulg, Naerev Kuu, Helde Täht, Lennukas Allikas, Lustiv Pilv, Tantsiv Kivi ja Sillerdav Sammal.

Nimede valikul olime demokraatlikud – lõime terve hulga nimesid ning kõik olemasolevad lasteaia töötajad said hääletada kaheksa lemmiku poolt. Nimede loomisega tegime algust juba märtsikuus, kui esimest korda kohtusime. Sõitsime Sõeru allikale, et omavahel tuttavaks saada ja teha algust nimede leidmise protsessiga.

Loodame, et ühel päeval saame me päris oma loo, kus Laulval Liival, Naerval Kuul, Tantsival Kivil ja teistel tegelastel on omad rollid kanda.

Merle Toompark, Kotka lasteaia direktor

______________________________________________________________

Populaarseim rühmanimi valla lasteaedades on Sipsik

Midrimaa lasteaed

Trollid, Pokud, Päikesekiired, Lotted, Tõrukesed, Mesimummid, Tipp ja Täpp, Puhh ja Sõbrad, Oravakesed, Klaabud, Muumipere, Lepatriinud, Tähekesed, Krõllid, Sipsikud, Naksitrallid, Rohutirtsud

Laagri lasteaed

Rähnid, Pöialpoisid, Urvalinnud, Käbilinnud, Leevikesed, Lepalinnud, Pääsukesed, Lehelinnud, Tihased, Siidisabad

Vesiktammi lasteaed

Poku, Mõmmi, Lotte, Sipsik, Muumi, Puhh

Veskitammi lasteaia Möldre maja

Pipi, Nublu, Pluuto, Krõll

Ääsmäe lasteaed                      

Pokud, Krõllid, Limpad, Rõõmupallid, Naksitrallid, Sipsikud

Nõlvaku lasteaed                     

Naerulinnud, Õnneseened, Liblikad, Vikerkaar, Allikalapsed, Karu-sellid

Riisipere lasteaed                    

Pähklid, Pihlakad, Kastanid, Tõrud

Turba kooli lasteaia osa        

Miki, Buratino ja Sipsik

Tuleviku lasteaed      

Tähetargad, Unistajad, Leiutajad, Ehakiired, Virmalised, Imelised, Kosmos (saal)

Ruila põhikooli lasteaia osa Kirsiaed 

Lehekesed, Õiekesed, Mesimummud, Kirsikesed

Kernu põhikooli lasteaia osa Riisikas

Kuuseriisikas ja Männiriisikas