Minu loovtöö: Nissi paikkonna orhideekalender

Loovtöö teekonnaga alustasin juba suvel pärast ema väljapakutud ideed loovtöö teema fotograafiaga siduda.
 
Teadsin kohe, et see on just see, mida teha tahan. Otsustasin pildistada loodust ja pöördusin selle mõttega oma sugulase Triin Leetmaa poole, kes on ornitoloog, teab loodusest palju ja tegeleb loodusfotograafiaga.
 
Triinust sai minu kooliväline juhendaja ja temast oli väga suur abi: ta andis näpunäiteid, soovitas raamatuid ja tuli minuga metsa. Looduslikud orhideed oli just tema idee ja ma olin vaimustatud võimalusest õppida tundma uusi taimi, mida olin varem vaid enda ema aknalaual näinud.
 
Valisin nutifotograafia, sest olen varem pisut sellega tegelenud ja telefon on mul kogu aeg käepärast.
 
Suur pluss oli ka see, et erinevalt juhendajast Triinust ei pidanud ma rasket fotovarustust vedama. Tema kandis meie fotoretkedel kaasas suurt seljakotti, milles olid kõik kaameraga pildistamiseks vajalikud asjad. Viimasel retkel tuli aga Triin juba ise ka prooviks nutikaga pilte tegema.
 
Esimene metsas käik sattus veidi varasele ajale, näha olid vaid nupus orhideesid. Järgmistel kordadel oli õnn juba parem ja leidsime mitmeid orhideeliike. Metsas käisime kokku viiel korral. 
 
Töö lõpuks oli meil Eestis kasvavast 38-st orhideest leitud 17
Pildistamist alustasime õhtul, sest keskpäeval ei saa häid pilte. Varjud jäävad liiga tumedad ja päikeselised kohad liiga valged.
 
Iga kord veetsime metsas vähemalt kaks tundi ja see oli üsna rahustav tegevus.
 
Lisaks meile oli metsas paraku ka rohkesti parme ja sääski, kes tegid pildistamise raskemaks. Õnneks laenas Triin mulle oma võrguga nokamütsi, mis hoidis putukad näost eemal. 
Pildistamas käimiste jooksul õnnestus mul tänu juhendaja abile õppida ka metsas orienteerumist.
 
Viimane käik oli minule kõige tähtsam, sest nägin ise enne juhendajat roomavat öövilget. Olime just seda taime tulnud otsima ja ühtäkki märkasin teda just veidi enne, kui Triin oleks talle äärepealt peale astunud.
 
Roomav öövilge on päris väike ja seda on üsna raske teiste taimede keskel tähele panna. Seetõttu tundus see mulle suure saavutusena, et märkasin teda päris ise. Erilise leiuna saaks veel välja tuua, et meil õnnestus metsast leida ka kauni kuldkinga hele vorm.
 
Pildistamise järel alustasin prindistuudio.ee lehel kalendri kujundamist
Kõige keerulisem oli 1200 pildi seast valida kalendrisse parimad. Võtsin selleks isegi liialt aega, aga selle võrra tuli kalender põhjalikum.
 
Valisin välja iga kuu jaoks ühe orhideeliigi ja lisasin igast kolm pilti: lähivõte õiest, foto orhideest kogu pikkuses ning pilt orhideest tema kasvukeskkonnas.
 
Hiljem enda kalendrit käes hoides oli mul väga hea tunne, parem kui oskasin ettegi kujutada. Siis sai selgeks, et suur osa tööst on valmis.
 
Kalendri kujundamine ei olnud väga raske ja sellest oskusest on kindlasti ka edaspidi suur kasu, näiteks jõuludeks või sünnipäevadeks kingitusi planeerides.
 
Lõpusirgele jõudes tuli hakata loovtöö raportit kirjutama. Pidin selle jaoks lugema mitmeid raamatuid, seetõttu olen väga rahul, et valisin just sellise teema, mis mind kuni töö lõpuni huvitas.
 
Pärast seda, kui mu koolipoolne juhendaja raporti valminuks kinnitas, olin üliõnnelik, sest pika töö lõpp oli juba silmapiiril.
 
Kaitstes olin üllatunud, sest närveerisin eelneval õhtul palju rohkem kui päris kaitsmisel. Kaitsmine läks hästi ja tundsin pärast seda suurt kergendust. Täitsin nii enda algsed eesmärgid kui ka need, mida töö jooksul juurde lisasin. Arvan, et õppisin sellest kogemusest palju ja loen töö hästi õnnestunuks.
 
Juhendaja kommentaar
Reelika Väli, Aneti juhendaja Nissi Põhikoolis: „Igal aastal teevad 8. klassi õpilased oma loovtöid. See on väga põnev protsess, sest alati on neid, kes suudavad oma töökuse ja valikutega üllatada nii hindamiskomisjoni, juhendajat kui iseennastki.
 
Aneti töö jäi mulle sellest aastast meelde kui üks põhjalikumaid. Maadelda parmu- ja sääseparvedega ning teha 1200 orhideepilti! See on kahtlemata märkimist väärt. Valminud kalender aga paitab silmi, sest need on meie oma kodukandi iludused. Hetkel seda erilist kalendrit veel paraku kuskilt soetada ei saa, aga usun, et küllap nii ettevõtlik neiu selleks peagi sobiva võimaluse leiab, et nõnda eriline kalender ka teiste kodukandi inimeste seinu kaunistama jõuab. Anetile soovin ka edaspidiseks teravat silma ja head fotoõnne!"
 
Anett metsas orhideesid pildistamas, peas võrguga nokkmüts, et parme ja sääski näost eemal hoida. Foto: Triin Leetmaa
 
Anetil ja Triinul õnnestus metsast leida ka kauni kuldkinga hele vorm. Foto: Anett Leetmaa
 
Roomav öövilge on päris väike ja seda on üsna raske teiste taimede keskel tähele panna. Foto: Anett Leetmaa
 
Anett Leetmaa