Ääsmäe kool juubelipidustustes

2021. aasta sügisel täitus 235 aastat, mil Ääsmäel kirjatarkust on jagatud. Aasta tagasi lükkus oodatud juubeliüritus aga edasi ning lubatud sünnipäevapidu toimus 5. novembril 2022. aastal.

Hommikul oli koolimaja varakult sigi-saginat täis. Päev algas sportlikult. Spordisaalis said kokku vilistlastest saalihokimängijad ja fännid, et pidada maha sõbralik turniir. Tribüün oli pealtvaatajaid täis - omadele tulid kaasa elama pereliikmed, sõbrad ja vanad koolikaaslasedki. Tubli esikoht kuulus meeskonnale koosseisus Mikk Jüristo, Mikk Türkson, Rauno Varik, Kenneth Lond, Janar Laaneste ja Henri Niinepuu.

Õhtul kogunes koolimajja ligi 250 külalist, keda direktor Jaanus Kallion uksel rõõmsalt tervitas. Kokku said nii praegused kui ka endised õpetajad, vilistlased, sõbrad, kes polnud üksteist aastaid, mõned lausa aastakümneid näinud. Taaskohtumise rõõm oli suur, nii mõnelgi külalisel veeresid õnnepisarad. Hiljuti uue kuue saanud koolis tehti huvilistele ka ringkäik. Koolimajal on küll uus nägu, aga kooli hing on ikka endine.

Õhtu algas piduliku kontsert-aktusega, kuhu oli pikitud nii aastatetaguseid mälestuste videolõike kui ka hiljutisi, endiste õpetajate ja kooli töötajate mälestusi. Saime osa endise koolijuhataja Elna Tuisu, õpetajate Olvi Suurküti, Piret Otti (Hiisjärve), Rein Rinne, Ingrid Kiti ning Sigrid Petofferi mälestustest, mis pisut enne üritust „kaamerapurki" sai talletatud.

Muusikalisi etteasteid pakkusid endine õpilane Margo Maltis, vilistlane Anders Maaniit ning vilistlasest õpetaja Egne Korol. Laval said sõna direktor Jaanus Kallion, endine vallavanem Mati Tartu, praegune vallavanem Andres Laisk. Loomulikult ei puudunud rahvatantsuetteasted, kus tantsisid õpetaja Piret Kuntsi nii praegused kui ka endised õpilased. Rõõmu pakkus Tiina Selke õpilaste rahvapilliansambel. Neil, kes koolisaali ei mahtunud, oli võimalus nautida kontserdi otseülekannet suurtelt teleekraanidelt.

Pärast kontserti olid kutsetega külalised ning esinejad palutud pidulikule banketile, kus veedeti koos aega, meenutati möödunut ja jagati häid soove ning koolile kingitusi.

Ülejäänud õhtu kulges põnevate tegevuste ja jalakeerutamise saatel. Õhtuseid tegevusi viis läbi Ääsmäe põhikooli endine kehalise kasvatuse õpetaja ja õhtujuht Margo Hussar.

Toimus ka heategevuslik oksjon. Enampakkumisele läks erinevaid kooli sümboolikaga esemeid, juubeliks loodud kooli ajalugu tutvustav 2023. a kalender, kõige vingema vilistlase tiitel jpm. Kõige kõrgema hinnaga osteti ära kooli vilistlase Jürgen Petersoni numbriga saalihoki särk koos õigusega istutada koolihoovi omanimeline puu. Alghind 1 euro keriti lausa 100 euroks. Enampakkujaks oli särgi omanik Jürgen ise. Oksjoniga koguti kokku 558 eurot, mis läheb kooli õueala kujundamise fondi.

Teise korruse klassiruumides sai vaadata põnevaid videokroonika kokkuvõtteid, vahesaalis oli mälestuste meenutamiseks lai valik fotokroonikaid. Kooli raamatukogus sai uudistada aabitsate ja vanade koolitarvete näitust. Ääsmäe rahvatantsu näitus oli välja pandud tantsuõpetaja Pireti klassiruumis.

Kohapeal sai fotopeegli abiga mälestusi paberile talletada ning fotomeenutused kohe endaga kaasa võtta. Kogu sündmust jäädvustas fotograaf Liis Mäesalu.

Koolimaja seintel sai nautida praeguste õpilaste kunstinäitust. Õues, koolimaja ees alleel, oli tore näitus kooli ajaloost.

Õhtu lõpus kostitati kõiki küünalde säras kringliga ning lauldi koos Ääsmäe kooli laulu. Soe tunne, mis aulas laulmise ajal tekkis, on sõnadega kirjeldamatu. See on laul, mis on jäänud meelde ja köidab meid kõiki ühtseks suureks koolipereks.

Oli emotsioone ja mälestusi täis päev. Kohtume juba nelja aasta pärast, mil Ääsmäe kool tähistab juba 240. aastapäeva.

Täname kõiki, kes aitasid sellel üritusel toimuda - külalisi, õpetajaid, vilistlasi, endisi õpilasi, esinejaid, korraldajaid.

Anu Linnamägi, Ääsmäe põhikooli huvijuht