Argumenteerimisoskus on eluks vajalik

Novembri kahel nädalavahetusel korraldas Eesti Väitlusselts noorteprogrammi „Argument 2022", mis andis hea arusaama ja põhja väitlemisele.
 
Kohtusime vahvate inimestega nädalavahetusel koolis. Alguses oli natukene raske vaba nädalavahetust ära anda, aga see oli kõike seda väärt ja programm oleks võinud hoopis pikem olla!
 
Saue Riigigümnaasiumi grupi juhendajad suutsid tekitada nii laheda ja meeldiva keskkonna, kõigil oli tore ja sai hea õppimise kõrvalt naljagi.
 
Kuna rühmajuhid olid samamoodi noored nagu meie, olid nad väga mõistvad ja meiega samal lainel.
 
Keegi ei tundnud ebamugavust. Juhendajad andsid motivatsiooni kaasa teha ja seletasid, et kui esimesel korral kohe miski ei õnnestu, on see täiesti okei.
 
Pärast programmi läbimist tunnen ma, et olen arenenud, mu esinemisoskus on paremaks muutunud. Enam ei tundugi nii hull näiteks klassi ees midagi ette kanda.
 
Kindlasti olen julgem ka oma arvamuse avaldamises. Nimelt oma arvamuse avaldamise struktuuris - kui ütlen oma arvamuse, on mul ka näide ja selgitus kohe olemas.
 
Argumenteerimisoskus on kindlasti eluks väga vajalik. Ma ei mõtle, et see on hea oma arvamuse peale surumiseks, aga niisama selle avaldamiseks. Kindlasti aitab argumenteerimisoskus mõnes olukorras, kus pead kellelegi midagi seletama või tõestama.
 
Programmist sain kaasa oskuse argumente analüüsida ja koostada, neid korrektselt esitada. Samuti julguse oma arvamust avaldada. Alati on ühel teemal mitu erinevat poolt ja ei ole vale enda arvamust avaldada või kaitsta.
 
Kuna programmis oli korralikus koguses praktilist tööd, ei olnud programmi lõppedes Inglise Kolledžisse Vabariigi Presidendi väitlusturniirile minnes üldse nii suurt hirmu, et millegagi hakkama ei saa või ei julge kohtunike ette kõnet esitama minna.
 
Vabariigi Presidendi väitlusturniiril väitles 100 tiimi ja üle 300 väitleja. Finaalväitlust hindas president Alar Karis isiklikult.
 
Juhendajatega me tegime päris mitu korda väitlemise vooru läbi ja see andis päris hea ülevaate, mis väitlusturniiril juhtuma hakkab. Oli olemas hea põhi.
 
Minu tiimil läks presidendi väitlusturniiril üllatavalt hästi. Üllatavalt, sest ega meist keegi väga ei uskunud, et väitlemisega, millega keegi tegelenud ei olnud, võib isegi ühest voorust edasi saada. Saime aga kahest voorust edasi. Viimane neist oli kõige pingelisem ja tulisem väitlemine üldse.
 
Argument 2022 programm näitas mulle väitlemise maailma ja olen nüüd suunaga sinna, et sellega tegelema hakata. Presidendi väitlusturniir oli nii meeldejääv ja kasulik kogemus, millest kunagi ei tahaks ilma jääda. Kindlasti soovitan seda programmi ka teistele!
 
„Argument 2022" on Eesti Väitlusseltsi ellu viidud üle-eestiline noorteprogramm, kus 35 akadeemilise tunni mahus arendavad õpilased argumenteerimis- ja kriitilise mõtlemise oskuseid. Programmi rahastavad Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse agentuur.
 
Fotol: Vabariigi Presidendi väitlusturniiril väitles 100 tiimi ja üle 300 väitleja. Foto: Merit Lehtsalu
 
Annette-Marii Argus
Saue Riigigümnaasiumi õpilane