Palju õnne, õpetaja Lea!

Lea juhatab sisse lõpupeo näidendit. Foto: Tiina Umbsaar

 

Turba lasteaiaõpetaja Leal oli märtsis ümmargune sünnipäev ja ta on Tallinna Pedagoogilise Kooli lõpetamisest töötanud ainult lasteaiakasvataja-õpetajana, sellest Turbas enam kui 30 aastat.

Tähtis verstapost elus paneb mõtlema tehtud tööle. Ma arvan, et ei eksi, kui iseloomustan Lea tööd Frank Tipperi sõnadega: „Vabadus on see, kui teed, mida armastad, ja rõõm on see, kui armastad, mida teed". Nii pikalt ametis olles lihtsalt peab oma tööd armastama ja ilmselt ka sellega kokku kasvama.

Usun, et juubilari paljud endised kasvandikud lasteaiapäevilt mäletavad teda kui andunud lavastuste loojat: Miki rühma pidu on olnud ikka eeskätt lavastus, kas pikem või lühem, olenevalt laste vanusest.

Lavastused, millest ei puudu laulud ja enda väljamõeldud tantsud, valmivad läbi Lea enda mõttetegevuse. Luuleseppki on harilikult tema ise.

Lea rühma lapsed on naljatamisi öelnud, et Lea võiks välja anda luuleraamatu, sest luuletusi on aja jooksul sedavõrd palju loodud.

Ise ütleb Lea, et talle meeldib lavastusi välja mõelda ja kokku panna. Ja kui lapsed ideedega kaasa tulevad, on see igati kiiduväärt ettevõtmine: areneb esinemisjulgus, väljendusoskus, tuleb esimene lavakogemus.

Et lavastuste teemad ulatuvad äärest ääreni, on neis lastele palju õpetlikku. Seega justkui märkamatu õppimine, mis tänapäeva metoodikaga igati haakub.

Leale pole vähemtähtsad kodu ja aed. Maa maja juures on kolme hektari suurune. Võib vaid arvata, kui palju aega kulub ainuüksi niitmisele. Aga selleks, et pälvida tunnustus, tuleb silma paista millegi erilisega.

30 aastat on Lea koos abikaasa Rihoga kujundanud koduümbrust ja olnud esitatud kauni kodu konkurssidele. Nende kaunist koduümbrust tunnustas ka Saue vald.

2022. aastal pälvisid Lea ja Riho heakorrakonkursil "Kaunis kodu 2022" maakodu kategoorias esikoha ning vald esitas Lea ja Riho koduaia Harju maakondlikule kodukaunistamise konkursile "Harjumaa kaunis kodu". Komisjoni hinnang kõlas: "Kolm hektarit põnevalt kujundatud ja hooldatud aeda ning parkmets, tiik ja vanavara väljapanek".

Palju tervist, toredaid lavastusi ja huvitavaid taimi koduaeda!

 

Tiina Umbsaar