Laagrisse kerkib Makita Põhjamaade suurim esindus

Jaapani tööriistatootja ning Baltikumi suurim elektritööriistade müüja Makita rajab Saue valda Gate Tallinn äriparki kesklao, büroo, hooldus- ja õppekeskuse.
 
Laagrisse kerkiv keskus on Makita Põhjamaade suurim esindus, mis koordineerib seadmete tarnet lisaks Eestile ka teistesse Baltikumi riikidesse - Lätti ja Leetu - ning põhjamaadesse - Norrasse ja Rootsi.
 
Vallavanem Andres Laisk rõhutab, et valla jaoks on Makita puhul oluline, et lisaks tavapärasele laomajandusele on esinduses koolituskeskus, näidistesaal, hooldus- ja testalad ning paljude riikide seadmete tarnimist koordineeriv büroo, mis oma terviklahenduses loob piirkonda väärtuslikke töökohti.
 
YIT ja Makita sõlmisid lepingu büroo- ja laohoone ehitamiseks Saue valda Laagri külje all asuvasse Gate Tallinna tööstusparki möödunud aasta detsembris. Lepingu maksumus on ligikaudu 24 miljonit eurot. Kahekorruselise hoone pindala on ligikaudu 25 000 ruutmeetrit, selles on töökohti kuni sajale inimesele.
 
Lisaks kontoritele ja laole on hoones hooldus- ja katseruumid, kauaoodatud avar näidistesaal ja koolituskeskus, kus koolitada nii edasimüüjaid kui lõpptarbijaid.
 
Majas on ruumid betooni-, puidu- ja metallitööriistade testimiseks ning välitestala, kus saab katsetada aia- ja metsatehnikat.
 
Suurhoone energiavajaduse tagavad katusele ja kinnistule paigaldatavad põhjamaade kliimale kohandatud päikesepaneelid. Enam kui 2000 paneelist koosneva päikesepargi koguvõimsus on 1000 kW. Hoone omatarbimisest üle jääv energia läheb elektrivõrku.
 
Makita keskuse ehitustööd algasid 2022. aasta jaanuaris ja hoone plaanitav valmimisaeg on 2023. aasta kevad-suvi.
 
Just sel päeval, 21. aprillil, kui Saue valla lehe aprillilõpu number hommikul trükist tuli, oli hoone ehitus jõudnud sinnamaani, et asetada sellele keskpäeval nurgakivi. Ajakapslisse jõudis tulevatele põlvedele kõige muu kõrval ka trükisoe Valdur.
 
Makita ajalugu
Jaapani korporatsioon Makita on tegutsenud juba üle sajandi. Makita Corporation alustas 1915. aastal Tol ajal oli selle põhitegevus valgustusseadmete, elektrimootorite ja trafode müük ning remont. Esimene toodetud elektriline seade oli höövel.
 
1978. aastal tõi Makita pärast kümneaastast süsteemset arendustööd ja põhjalikku katsetamist turule esimese 7,2 V Li-ioon akuga töötava trelli.
 
Tänu teadus- ja arendustegevusse tehtud mahukatele investeeringutele on ettevõttel võimalik olnud täiustada akutoitega seadmete tehnoloogiat. Tulemuseks on suurem võimsus, pikem töö- ja lühem laadimisaeg ning pikem tööiga.
 
CXT® 12V Max tagab kompaktses vormis kasutusmugavuse ja hea mahtuvuse. Makita tuli 18V liitiumioonakuga juhtmeta tööriistade platvormiga turule 2005. aastal. Tänaseks töötab 18V LXT® akul üle 380 tööriista ja seadme.
 
Uue 40V Max XGT® seeriaga sisenes Makita kõrgetasemeliste akutööriistadega valdkondadesse, mis varem olid juhtmega tööriistade pärusmaaks. Tänaseks kuuluvad Makita laia valikusse professionaalsed tööriistad ehituseks ja aiatöödeks, aga ka erinevad igapäevaelu hõlbustavad koduseks kasutuseks mõeldud tööriistad ja seadmed.