« Tagasi

Miks üks naine võiks või peaks jalgpalli mängima?

Kord nädalas kohtuvad Saue kooli staadionil Saue Jalgpalliklubis treenivate laste emad. Mitte selleks, et koos laste trenni vaadata ja mitte selleks, et niisama juttu puhuda. Nad on väljakul selleks, et mängida JALGPALLI!
 
Naised on koos käinud juba kaks aastat - kes on liitunud varem, kes hiljem. Aga nad kõik käivad koos selleks, et nautida jalgpallimängu võlusid ja head seltskonda.
 
Selle aasta septembrist alates on nad jõudnud käia kolmel Eesti Jalgpalli Liidu korraldataval harrastajate turniiril. Ühel etapil õnnestus naistel saavutada lausa märkimisväärne II koht!
 
Küsisime neilt otse, miks nad otsustasid jalgpallitrenniga liituda, mida see neile annab, miks üks naine võiks või peaks jalgpalli mängima?
 
Igal juhul on aga Sauele oodatud harrastajate treeningutega liituma kõik naised ja tütarlapsed, kes tunnevad, et jalgpall oleks just see spordiala, mis neid kõnetab. Garanteeritud on hea seltskond ja põnevad treeningud. Julguse kasvades ka proovile panevad võistlused. Lisainfo Kärt Mere, kart.mere@sauejk.ee.
 
TUULI: Jalgpall meeldis mulle juba kooli ajal. Igal võimalusel läksin tüdrukute kehalisest, kus võimlesime või mängisime korvpalli, poiste kehkasse jalgpalli mängima. Enne koroonat alustasin Keila jalgpalliklubi laste vanemate trennis. Tuli koroona ja pärast vajus seal naiste osa ära.
Mulle sobivalt alustas siis aga emade trenn Sauel. Peagi asendusid tossud buutsadega. Tuli kindlus, et see mäng on mulle sobiv. Jõusaalis või rühmatreeningutel käimine pole mulle kunagi meeldinud, aga liigutada tahaks ja jooks palliga on just sobiv viis. Eriti kui natuke oskust ka ajaga koguneb. Teistele: seltskondlik, tempokas trenn värskes õhus, arenguruumi ja oskuste lihvimise võimalusega.
 
JANA: Jalgpallitrenni tulin, kuna käisin lastega staadionil tihti palli mängimas ja trenn tundus tore võimalus ennast arendada selles valdkonnas. Nüüd on poisid suured ja minuga staadionil tihti ei mängi, aga olen leidnud toreda seltskonna ja meelelahutuse, pluss trenn. Muidu istuksin diivanil, aga nüüd on distsipliin trennis käia. Trenn annab mulle võimaluse naerda, joosta, välja tulla oma mugavustsoonist ja hea enesetunde pärast trenni. Minu jaoks on see trenn hea seltskond, sport ja arendamine ennast alal, mida hästi ei valda. Kui varem hüüdsin lastele „Jookse, jookse", siis nüüd tean, kui raske see on, ja arvan, et olen palju mõistvam pealtvaataja kui varem.
 
EVELIN: Jalgpallitrennis käin, sest nii kaua, kui mäletan, olen alati jalgpalli vaatamisest vaimustuses olnud. Jalgpalli EM, MM jne on ikka ja alati TV vahendusel mu lahutamatuteks kaaslasteks olnud. Ja siis nägin, et miskid preilid mängivad Saue staadionil jalkat. Kribasin kohe Saue JK-sse, uurimaks, mis toimub? Sain vastuse, et tule ka järgmisel kolmapäeval trenni ja vaata, kas meeldib! Muidugi meeldis ja meeldib nüüd kaks aastat hiljem veel enamgi, sest seltskond on tore, trenn on mõnusalt huvitav ja raske ja see feeling, kui mõni hetk tuleb eriti hästi välja - enda arust muidugi - on vägev. Üks naisterahvas peaks ja võiks jalgpalli mängida, sest kambavaim trenni tehes ja turniiridel käies annab suurel hulgal energiat ja süstib mõnusat positiivsust argielu toimetuste vahele.
 
IMBI: Kui olime noored, oli meil oma punt, kellega mängisime igal laupäeval erinevaid pallimänge: saalihoki, korvpall, võrkpall, jalgpall. Kui mu laps hakkas jalgpalli mängima, mängisime palju koos jalgpalli ja kui tema klubis avati emadele-naistele grupp, otsustasin end proovile panna. Mida see annab? Hetkel annab see mulle energiat. Töö ja pere kõrvalt on see mõnus meelelahutus, sest see hetk on ainult mulle ja saan teha midagi enda jaoks. Ma ei ole see hetk töötaja, ema, abikaasa - saan olla lihtsalt mina.
 
MARI: Olen jalgpalliga tänaseks päevaks tegelenud üle poole oma elust, seega Sauele kolides ei olnud küsimustki, kas ma tahaksin olla kuidagi klubiga seotud. Loomulikult tahtsin. Sealt edasi leidsin, et toimuvad treeningud emadele, super! Läksin trenni ja ei kahetse: trennid on mõnusad ja lisaks sellele on seltskond vinge! Miks aga võiks üks naisterahvas jalgpalli mängida? Vastus on lihtne, see mäng jätab hinge jälje, see tunne pärast trenni ja mängu, see tunne on hea! Seda peab ise järgi proovima! Mulle annab jalgpall energiat, rõõmu ja positiivse tunde.
 
KRISTI: Ma võtsin tegelikult kaks aastat hoogu. Arvasin, et olen liiga vana, aga nüüd otsustasin, et proovin ikka. Mulle on pigem alati meeldinud võistkondlikud alad. Jalgpalli puhul meeldib ka see, et suurem osa ajast on võimalik õues mängida. Tore on, et jalkat mängiva pojaga saan muljeid jagada ja kodune fännklubi elab mu trennile kaasa. Aga trenn annab kindlasti ka võimaluse end igapäevarutiinist välja lülitada ja rohkem võhma. Ja lõbus ja tore on ka. Täitsa kahetsen, et nii kaua hoogu võtsin.
 
AVE: Mulle on alati võistkondlikud spordialad meeldinud. Gümnaasiumi ajal mängisin korvpalli ja hiljem tegelesin aastaid tantsimisega. 
Lastevanemate jalgpallitrenni kutsus mind mu tuttav ja juba esimeses trennis oli äratundmisrõõm suur. Super tore, et on algajal, st jalgpallivõõral täiskasvanul võimalus enda kodukandis teiste endasugustega koos trenni teha.
Jalgpallitrenniga tasub kindlasti liituda. Iga trenn õpid midagi juurde, lisaks kohtud toredate inimestega ja edaspidi mõistad enda jalgpallitrennis käivat last rohkem.
 
LIIS: Mina käin jalgpallitrennis, sest see annab hea füüsilise koormuse ja tänu toredatele trennikaaslastele on ka lõbu laialt. Lisaks meeldib, et tänu trennis käimisele saab ka võistelda ja see lisab põnevust juurde! Jalgpall on kõigile - ole sa naine või mees, laps või täiskasvanu. Sport aitab turgutada nii keha kui vaimu, seega tasub alati trenni proovima tulla. Nii võid avastada, et jalgpall paneb ka sinu silma särama. Naisjalgpallureid on vähem kui mehi, kuid aasta-aastalt kasvab huvi jalgpalli vastu aina enam ka naistes. Jalgpall arendab koostööd, distsipliini, mõtlemist, füüsilist vormi, lisaks toob kaasa uusi tutvuseid ja annab hea enesetunde. Seega ei näe ma ühtegi põhjust, miks naised ei peaks jalgpalli mängima!
 
MARJE: Jalgpall on mulle kogu aeg meeldinud. Treeningud on peamiselt väljas värskes õhus. Saan kodusest rutiinist välja ja olla teises keskkonnas. Toredad treeningkaaslased. Kui laps mängib ka jalgpalli, siis on üks jututeema peres juures. Meeldivad ka võistlusmomendid, aga enne kõike saab ennast liigutada!
 
KRISTIN: Ma ootasin juba ammu, et Saue JK-s tehtaks selline „emade grupp". Enne seda oli mu ainus trenn rahvatants, kuid kahjuks tegi koroona me trupile otsa peale. Ja kui tuli reklaam, et alustab naiste jalgpall, siis teadsin kohe, et sinna ma lähen. Jalgpall on lihtsalt kuidagi alati meelepärane olnud. Aeg-ajalt käin ikka kõnniringidel ka, aga see, et saan kindlalt kord nädalas värskes õhus ennast liigutada ja hetkeks muust elust eemale, on minu jaoks kõige parem argument, et miks jalkat mängida. Ja kuna kõik mu kolm last mängivad samuti jalgpalli, siis ma väga muud ei kujutakski ennast ka tegemas, sest elame võistluste ja liigamängude kalendri järgi. Trenn on andnud mulle kõvasti füüsilist koormust, uusi tuttavaid ning veidi juba ka võistluskogemust. Tean, et paljud ei julge trenni tulla, sest kardavad vigastusi, kuid samas neid võib ette tulla igal spordialal. Samas saab viibida värskes õhus (enamus ajast), piisavalt füüsilist koormust ning uusi toredaid tutvusi.
 
KADRI: Lapsed on mänginud jalgpalli juba Midrimaa-aegadest ja eelmise aasta sügisel potsatas postkasti kutse liituda lastevanemate trenniga. Võistkondlikud alad on alati aidanud kaasa uute tiimide ja seltskonna tekkimisele, kus koos saab lisaks sportlikule pingutamisele ka jagada erinevaid muresid ja rõõme, küsida nõu laste tegevuste osas või siis arutada kohaliku kogukonna teemasid. Seega saigi otsustatud, et mul pole midagi kaotada ja proovin, kas jalgpall meeldib või mitte ning kuidas seltskonnaga klapp tekib.
Naised on kõik ülimalt ägedad! Igaühel meist on erinev taust, aga jalgpalli trenn ja võistlused on ühine.
Jalgpall on andnud mulle palju uusi perspektiive. Varasemalt olen tegelenud enamasti individuaalse spordiga (jooksmine, suusatamine, tennis), aga jalgpall õpetab paljuski, kuidas meeskonnakaaslasi usaldada, mis positsiooni hoian mängus ja kuidas teised mind saavad usaldada. Lisaks kõik erinevad kombinatsioonid, harjutused ja oskused. Kindlasti on veel palju õppida, kuid pidev areng ja mängukogemused tekitavad veelgi enam põnevust, kuidas erinevates olukordades hakkama saada, kuidas ühiselt eesmärgi nimel töötada ning tulemustest õppida.
Naisterahvad jalgpallis on väga ägedad. Kindlasti on palju emotsioone, naeru ja võistlusmomente, vahel tuleb ette ka vigastusi. Aga need kõik käivad eluga kaasas. Iga nädal on trenni minna tore ja pärast trenni veelgi parem tunne.
Kutsun kõiki huvilisi tulema vähemasti ühel korral proovima, ehk nakatame ka sind jalgpallipisikuga ning koos edasi saab olema meil põnev.
 
MARIAN: Otsustasin jalgpalli trenniga liituda vanema poja eeskujul. 4 aastat käisin poja võitlusi jälgimas ja kaasa elamas. Ühel poiste turniiril uuriti, kas oleks emade seas huvilisi jalgpallimängule. Järgmisel hetkel olin koos emadega staadionil palli taga ajamas. Jalgpalli mängides saab koormust kogu keha ja jalgpallis on palju kirge. Jalgpall on maailmas enim levinum meeskonnamäng. Seda võib mängida igaüks. Mäng on lihtne, kuid nõuab osavust.
 
 
 
 
Fotod: Anna Andreas, Saue JK
 
Kärt Mere
Saue JK treener