Millele kulub koduses majapidamises elekter ja palju see maksab?

Meist igaühel on kodus tõenäoliselt kümneid elektrit tarbivaid seadmeid, alates erinevatest köögimasinatest, majapidamistöödeks vajalikest seadmetest kuni lampide, telerite, arvutite ja digibokside-ruuteriteni.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium pani kokku ülevaate, kui palju üks või teine seade ühe kuu jooksul elektrit tarbib ning mida see ühtlasi rahas tähendab.

Osa kodustest seadmetest on kindlasti sellised, mida isegi parima tahtmise korral on väga keeruline vähem kasutada. Näiteks külmik peab ju olema pidevalt vooluvõrgus ja pliidil või ahjus toitu tehes ei ole mõistlik lühemat aega kartuleid keeta või liha küpsetada.

Samas on ka neil puhkudel võimalik energiatarbimist hinnata ja vaadata, milline on külmiku energiaklass ja kas selle temperatuur on kõige optimaalsem. Või näiteks kas potil on keemise ajal kaas peal ja ega praeahi liialt pikaks ajaks sisse jää.

Majapidamises on aga palju seadmeid, mille targal kasutamisel on võimalik energiatarbimist säästlikumaks muuta: kasutades seadmeid täpselt nii palju kui vaja, tõmmates kasutuseta seadmed vooluvõrgust välja, asendades hõõglambid säästlike LED- või säästulampidega jm.

Näiteks pesumasinat ja nõudepesumasinat on mõistlik kasutada siis, kui need on täis, mitte pooltühjad.

Pooltühja masina sisselülitamine tähendab vajadust sama hulga nõude pesemiseks masin kaks korda käivitada, mis omakorda väljendub kaks korda suuremas energiatarbimises ja seeläbi kahekordses rahalises kulus.

Pea kõigil kodudes on seadmeid, mis suure osa päevast töötavad ooterežiimil, tarbides samal ajal elektrit. Näiteks arvutid, televisiooniseadmed, kohvimasinad, heliseadmed ja digitaalse kellaga ahjud. Üksikuna võttes pole ooterežiimi energiatarbimine küll märkimisväärne, kuid energiat nad siiski vajavad ja seetõttu võiks need kasutuseta ajaks välja lülitada.

Suurimad kodused energiatarbijad pole siiski kodumasinad. Suurim kulu tekib kodu kütmisest ja vee soojendamisest.

Muidugi mõista pole paljudes kodudes võimalik olemasolevat küttesüsteemi päevapealt vahetada ja soojaveeboilerit ei ole ka lühiajaliselt mõistlik välja lülitada. Seda enam on otstarbekas seadmetele ja nende energiakulule otsa vaadata. Kas boiler on reguleeritud mõistlikule temperatuurile või kas radiaatoreid saab seadistada termostaadiga ja kas erinevates eluruumides on kõige optimaalsemad temperatuurid valitud.

Samuti on soovitatav kontrollida, et teadmatusest või hooletusest lihtsalt "õhku" ei köetaks – olgu siis kodust pikemale reisile minnes või igapäevaste harjumuste kaudu.

Radiaatoritega kodudes tuleb jälgida, et nende ette jääks piisavalt vaba ruumi soojuse tuppa levimiseks ja et need pole kaetud kardinaga.

Eriti oluline on jälgida, et kaetud poleks toatemperatuuri mõõtev ja vastavalt sellele radiaatorit soojendav termostaat.

Eluruumides on soovitatav hoida temperatuuri 20-21 kraadi, magamistubades 18-20 kraadi ja (korterelamute) koridoris 17-18 kraadi.

Rohkem näiteid koos energiasäästunõuannetega leiab www.hoiamekokku.info.

Näited koduste seadmete energiatarbimisest ja elektri maksumusest kuus
Aluseks on võetud hetkel kehtiv universaalteenuse hind koos maksude ja lisatasudega:
Köök

Suured seadmed
  • elektriboiler 100 l 2200W (4h päevas) - 273 kWh ehk 85,57 eurot
  • elektriradiaator 2000W (20h päeva) - 1240 kWh ehk 388,93 eurot
  • õhk-õhk soojuspump (12 000 kWh aastase energiatarbimisega maja) - 335 kWh ehk 105,07 eurot
  • õhk-vesi soojuspump (12 000 kWh aastase energiatarbimisega maja) - 250 kWh ehk 78,41 eurot

Julgustame kõiki energiat säästma!
Kuigi Eesti kodudes säästetakse energiat juba täna väga tublisti, tasub talvele vastu minnes harjumused üle vaadata ning leida uusi viise, kuidas energiat ja ka raha kokku hoida.
Avatud on spetsiaalne koduleht www.hoiamekokku.info, kust leiab mitmesugust nõuandvat ja harivat materjali. Julgustame inimesi, ettevõtteid ja teisi organisatsioone igapäevaste tegevuste toel energiat säästma!
Aitäh, kui saad:
  • ühe kraadi vähem kütta,
  • ühe minuti vähem dušil joosta lasta,
  • ühe tunni vähem telekat vaadata.
Rohkem energiasäästu nõuandeid: www.hoiamekokku.info.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium