Turba raamatukogul on juubeliaasta

Kui Turba alevik saab peagi 100-aastaseks, siis Turba raamatukogu on ainult mõned aastad noorem – tänavu saab raamatukogu tähistada 95 aasta juubelit.
 
Turba Raamatukogu täpne asutamise aeg ja esimene asukoht ei ole teada, kuid on kindel, et raamatukogu asutaja oli 1927. aasta märtsikuus loodud Ellamaa Turbatööstuse ametnike ja tööliste Kultuurharidusline Ühing.
 
Ega tol ajal raamatukogu ei tekkinud lihtsalt üle öö. Raamatukogu kasvas välja millestki, mis oli enne seda.
 
Sageli oli raamatukogu eelkäija lugemisring. Turba Raamatukogus on säilinud üks vana raamat, milles tempel „Ellamaa Turbatööstuse ametnike lugemisring".
 
Sellest kõige varasemast ajast ei ole kahjuks säilinud infot, kuna raamatukogu ei olnud kantud Eesti avalike raamatukogude nimekirja.
 
Pärast rahvamaja valmimist 1936. aastal sai raamatukogu sinna teisele korrusele ühe toa. Raamatud asusid seinakappides. 40-ndatel aastatel jagati seda tuba kooli ja lasteaiaga – hommikul kool, päeval lasteaed, õhtul raamatukogu.
 
Aastatel 1949-1959 kandis raamatukogu nime Ellamaa Turbatööstuse Ametiühinguklubi Raamatukogu.
 
1959. aastal andsid ametiühingu esindajad raamatud üle Nissi Külanõukogu bilanssi. Alles siis sai raamatukogu Turba nime ja kanti ka avalike raamatukogude nimekirja. Raamatukogu koliti rahvamaja esimesele korrusele suuremasse ruumi ja raamatud paigutati avariiulitele.
 
Turba asula muudkui kasvas, aga kasvas teisele poole ja rahvamaja koos raamatukoguga jäi asula serva.
 
1992 sündis Nissi vald ning Turba raamatukogu sai uued soojad ja valged ruumid keskuses asuvasse Turba lasteaia hoonesse.
 
Viimased neli aastat on raamatukogu olnud tänu valdade ühinemisele Saue valla allasutus. Sellest ühinemisest sündis raamatukogu jaoks palju head.
 
Kõige enam teeb rõõmu kollektiiv, keda enne ei olnud. Alates 1. aprillist toimetavad valla üheksa raamatukogu ühe allasutusena, nimeks Saue Raamatukogud.
 
9. aprillil kell 16.00 on kõik praegused ja ka tulevased lugejad, kõik raamatusõbrad ning inimesed, kelle jaoks raamatukogu on oluline, oodatud Turba kultuurimajja tähistama Turba raamatukogu 95. aastapäeva. Meie ette astuvad jutuvestja Piret Päär ja pärimusmuusik Cätlin Mägi kavaga „Norra lood ja muusika". Kontserdile järgneb ühine tordisöömine.
 
NB! Tähtsad kõned, lilled ja kingitused las jäävad 100 aasta juubelit ootama.
 
Elen Turi
direktor
 
Fotol: Turba raamatukogu. Foto: Erik Riikoja