Näitused Saue vallas

Saue maalistuudio kevadnäitus „Maalitud maagilised maailmad" 

30. mai - 30. juuni on Saue vallamaja akendel Saue maalistuudio kevadnäitus „Maalitud maagilised maailmad".
 
Näitusel näete Saue maalistuudios osalenud kunstihuviliste maale, mis on valminud sel kevadel. 
 
Igal esmaspäeval kogunesid erinevatel elualadel tegutsevad autorid maalistuudiosse, et väljendada oma mõtteid, tundeid ja igatsusi maalikeeles. Oluline ei olnud mitte reaalse maailma kujutamine, vaid pilguheit kuskile kaugemale ja sügavamale – sinna, kuhu igapäevaaskelduste kõrvalt pole sageli mahti minna.
 
Hingemaastikud, muinasjutumaailmad, fantaasialennud, mälestused, soojad tunded, igatsused ja tundeilma pelgupaigad. Just neid on kujutatud selle näituse maalidel.
 
Saue maalistuudio juhendaja on kunstnik ja kunstiõpetaja Keiu Kuresaar.
 
Näitusel osalevad autorid
  • Anneli Luvištšuk
  • Liia Lumilaid
  • Helen Vahtras
  • Inga Peterson
  • Mare Bachman
  • Priit Överus
  • Maris Zernand
  • Katrin Nõmm
  • Andra Pikkel

Bálint Pörneczi näitus „Figurák" [„Figuurid"] 11. maist - 30. juunini Riisipere Raamatukogus

Bálint Pörneczi töötas aastaid Ungari päevalehe Magyar Nemzet fotograafi ja fototoimetajana, seejärel aga viis aastat uudisteagentuurile AFP. Sestap pole imestada, kuidas ta ajapikku pressifotograafiast tülgastus.
 
Fotoseeria „Figuurid" sünni kohta räägib ta järgmist: „Mind valdas läbipõlemistunne ja tundsin, kuidas ma Budapestis end enam teostada ei suuda. Pildistasin iga päev üht ja sama, teadmises, et mu pildid jõuavad homme koos eilse ajalehega prügikasti. Seepärast võtsin vastu otsuse alustada uut elu Prantsusmaal. Alguses olin lehekandja, seejärel hakkasin tööle ühe kohaliku ajalehe juures. Selle kõrvalt hakkasin aga üha rohkem mobiiltelefoniga pildistama, mis aitas uuesti sisendada fotodes peituvat elurõõmu, mida olin tundnud siis, kui kunagi pildistamisega alustasin."
 
Bálinti mustvalged portreed jäid silma Instagramile, mis tõstis need esile ühes blogipostituses. 
 
Bálint Pörneczi elab 2011. aastast alates Prantsusmaal. Nüüd esitletavat fotoseeriat alustas ta 2013. aastal. Igapäevaste käikude ajal on kunstnik hakanud pildistama oma telefoniga inimestest tänaval portreesid, peamiselt sellistest, kes teostavad end oma töö kaudu. Kõik pildid on rangelt mustvalged ja kui välja arvata lähim perering, esinevad kõik figuurid tema töödes vaid korra. Inspiratsiooni on ta enda sõnutsi nendeks ammutanud August Sanderi, Anton Corbijni ja Richard Adeont'i loomingust.
 
Bálint kõneleb oma fotode valmimise kohta järgmist: „Üllatus, üllatus, aga kümnest seitse on nõus, et neid jäädvustan. Kui mulle jääb punase tule taga, poes või kasvõi metroos silma mõni huvitav isik või meenub mulle kellapatarei vahetamisel, et mul on kollektsioonist veel puudu kellassepp, pöördun lihtsalt tema poole ja teen selgeks, kes ma olen ja mida tahan. Loomulikult võtan ma välja ka oma telefoni ning näitan varem tehtud pilte. Enamik inimestel on selleks paar minutit aega. Kui mu pilte aga vaadata, jääb silma, et naiste figuure on vähem. Imelikul kombel on mul künnis naiste poole pöörduda. Tunnen, et kui oleksin naine, oleksin ka mina üllatunud kui üks minusugune tüüp sellise ettepanekuga minu poole pöörduks."
 
Bálint Pörneczi on sündinud 1978. aastal Budapestis. Hetkel elab ta Prantsusmaal Rodezes. Fotograafiahuvi on ta pärinud oma isalt, Alžeerias veedetud lapsepõlve ajast, mis viis edasi fotoreporteri karjäärini.
 
2006. aastal töötas ta Ungaris uudisteagentuurile France Presse. 2007.-2011. oli ta ühe Ungari juhtiva päevalehe Magyar Nemzet laupäevalehe fotograaf, fototoimetaja ja kunstiline juht. 2011. aastast alates töötab ta Ungaris ja Austrias vabakutselise fotograafina Bloomberg Newsi all. 2012. aastast elab ta Prantsusmaal ja teenib elatist vabakutselise fotograafina.
 
2015 võitis ta oma fotoseeriaga „Figuurid" Pariisi fotonäituse auhinna „Photo press zoom" („Salon de la Photo 2015").
 
Tule ja tutvu piltidega!