Teata abivajavast lapsest

Iga inimese kohustus on teatada abivajavast lapsest. Seaduses eristatakse mõisteid abivajav laps ja hädaohus olev laps, mistõttu on need eraldi välja toodud ka siin. Oluline on rõhutada, et märkamist ja abi ei vaja mitte üksnes hädaohus olev laps, vaid ka muu abivajadusega laps

Teata abivajavast lapsest

Lapse abivajadust märgates on oluline sellest teatada vallavalitsuse lastekaitsetöötajale, lasteabitelefonil 11 6111, kirjutades [email protected] ja vajadusel politseile. Kontakteeruda võib otse konkreetse lastekaitsetöötajaga vallavalitsuses või politseitöötajaga politseiprefektuuris. Need on võrgustikuliikmed, kellel on seaduslik alus hinnata, kas laps vajab abi, ning vajaduse korral sekkuda ja abi osutada. 

Varase märkamise ja teatamise tulemusena on võimalik operatiivselt sekkuda lapse ja tema pere probleemidesse ning osutada vajalikku abi ja toetust. Varane abi osutamine aitab ennetada probleemide kuhjumist ja lapse abivajaduse suurenemist.

Abivajav laps


Abivajava lapse puhul ei ole tagatud tema turvatunne, areng ja heaolu. Lapse abivajadus võib tuleneda tema võimalikust väärkohtlemisest (sh vägivallast ja hooletusse jätmisest), aga ka tema sotsiaalsest või hariduslikust erivajadusest, pere toimetulekuraskustest jne.
 
Lapse abistamiseks ja kaitseks suunatud tegevused hõlmavad lastekaitse- ja võrgustikutööd kõige laiemas tähenduses, sh sotsiaalteenuseid ja -toetusi ning koostööd lapse, tema pere ja lapsega kokkupuutuvate võrgustikuliikmete vahel. Lapse abistamisel tuleb lähtuda tema individuaalsetest vajadustest ja huvidest. 

Näiteks:

  • Laps ei taha koju minna.
  • Laps ei täida koolikohustust.
  • Laps käitub väljakutsuvalt või agressiivselt.
  • Laps elab üksi.
  • Laps vajab erispetsialisti abi, aga vanem ei tunnista seda, ei oska abi küsida, vms.
  • Laps jooksis kodust ära või laps pani toime süüteo.

Hädaohus olev laps


Hädaohus oleva lapse puhul vajab kaitset tema elu ja tervis. Hädaoht lapse elule ja tervisele võib tuleneda nii välisest keskkonnast, teiste tegevusest kui ka lapse enda käitumisest. Hädaohu korral on lapse abivajadus niivõrd akuutne, et nõuab viivitamatut sekkumist, et ohtu ära hoida või lõpetada. Ohu tõrjumiseks võib olla vajalik lapse kiire toimetamine turvalistesse tingimustesse.

Kui lapse on hädaohtu seadnud tema pere ja ühelgi muul moel ei ole võimalik ohtu tõrjuda, võib olla põhjendatud lapse eraldamine perekonnast.
Lapse vastu suunatud süüteo toimepanemise kahtlus (sh füüsiline või seksuaalne vägivald; elu ja tervist ohustav hooletusse jätmine jne) on kriminaal- või väärteomenetluse algatamise aluseks.

Näiteks:

  • Laps on vägivalla ohver.
  • Laps on tõsiselt haige.
  • Laps üritas enesetappu.
  • Laps on tugevas alatoitumuses.
  • Laps pani toime süüteo.

Viimati uuendatud 29.02.2024

Kas sellest lehest oli abi?